Nizozemsko: Wildersovo vítězství = NEXIT?

nexit 2
12.3.2017 12:09
Jedny z nejočekávanějších voleb letošního roku v rámci EU se uskuteční již 15. března v Nizozemsku. Euroelity se totiž obávají vítězství euroskeptické a protiimigrační Strany pro svobodu známého kritika islámu Geerta Wilderse. Navíc podle jednoho z aktuálních průzkumů si 56 % Nizozemců přeje vystoupení z EU, zatímco pouze 39 % preferuje setrvání v Unii.

Souboj tří až čtyř stran o prvenství?

V pátek 10. března vyšel zatím poslední průzkum preferencí před středečními parlamentními volbami uskutečněný agenturou Peil. Ten přisuzuje Straně pro svobodu (PVV) 22 mandátů ze 150 a druhé místo za vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho (24 mandátů). O druhé místo má Wildersova strana soupeřit s Křesťansko-demokratickou výzvou (CDA), které průzkum přisuzuje rovněž 22 poslanců. Raketový vzestup zaznamenává i Zelená levice (20 křesel). Tyto čtyři strany mají poměrně vyrovnané skóre. Posiluje však i liberální uskupení Demokraté 66 (17 mandátů). Na šestém místě by skončila Socialistická strana (PS) s 15 poslanci. Popularita dalších stran už je výrazně slabší a s větším odstupem následuje Strana práce (PvdA) s 9 mandáty, Křesťanská unie a seniorské uskupení 50+ (obě 5 křesel) a ve Sněmovně reprezentantů by zasedli ještě čtyři představitelé ekologické Strany pro zvířata (PvdD), tři z kalvinistické Reformní politické strany (SGP) a čtyři z dalších drobných uskupení.

Očekávaní vítězové a poražení

Oproti posledním volbám v roce 2012, kdy vznikla velká koalice liberálů (VVD) a labouristů (PvdA), zaznamenávají největší propad právě labouristé, kteří mají ztratit skoro 30 poslanců, což z druhé největší učiní prakticky bezvýznamnou stranu. Holandská sociální demokracie se tak téměř jistě ocitne v poli poražených. Naopak Rutteho liberálům vládní angažmá neuškodilo tak výrazně a udržují si pozici nejsilnější strany, přestože podle průzkumu přijdou asi o 17 zákonodárců. Z opozičních stran největší nárůst popularity zaznamenává Zelená levice (+16), Křesťansko-demokratická výzva (+9) a Strana pro svobodu (+7). Krajně levicová Socialistická strana si udržuje stabilní elektorát.

Závěr

Nizozemský poměrný volební systém vede k multipartismu a značné fragmentaci politického spektra. Sestavení vládní většiny se ziskem minimálně 76 poslanců, což by zaručilo těsnou nadpoloviční většinu, bude vyžadovat vícečlennou a tudíž nepříliš stabilní koalici. I kdyby nakonec zvítězila Wildersova strana, bude jen obtížně hledat partnery, kteří podpoří její radikální program a je tedy vysoce pravděpodobné, že skončí v opozici. Riziko „nexitu“ resp. vypsání referenda o vystoupení Nizozemska z EU je tak vzhledem k eurooptimismu většiny stran poměrně nízké, ale přesto je evidentní, že růst euroskeptických nálad napříč Evropou je na vzestupu.

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.