Nové vedení SPD zvoleno

spd logo de
2.12.2019 07:28
Rozhodnutí členstva zvolit v druhém kole do čela Sociálně demokratické strany Německa dvojici Eskenová/Walter-Borjans, bylo více jak překvapivé. Prosadila se proti vítězům prvého kola vicekancléři Scholzce/Geywitzové, když získala 53% hlasů, jak oznámila po sečtení komesionální předsedkyně strany Malu Dreyerová v berlínské centrále Willi Brandta. Vítězové patří k levicovému křídlu strany a jsou oproti jejich vyzyvatelům odpůrci velké koalice s křesťanskými demokraty. K volbám bylo vyzváno ve dnech 19. a 29.listopadu 425.600 členů strany. Její výsledek bude s jistotou potvrzen na berlínském sjezdu SPD za účasti tří tisíc delegátů koncem tohoto týdne.

Padesáti osmiletá matka tří dětí  Saskia Eskenová je od roku 2013 členkou Spolkového sněmu. Patří k parlamentní levici a spolu se svým duo-partnerem Norbertem Walterem-Borjansem má plnou podporu mladých sociálních demokratů organizovaných v Juso, kteří na nedávném sněmu vyslovili kritiku k účastí ve velké koalici. Je pro její rychlé opuštění a je známa v prosazování sociálně politických problémů včetně prohlubování vzdělání zaměstnanců  a zavedení základního příjmu. V současné době je členkou  parlamentního výboru pro vnitro a komise zabývající se zaváděním umělé inteligence. Je členkou ekologických organizací včetně  Greenpeace.

Šedesáti sedmiletý otec čtyř dětí Walter -Borjans byl v letech 2010 až 17 ministrem financí čtvrté největší spolkové země 18 milionového Severo Porýní Vestfálska.  Byl znám jako celoněmecký lovec zatajovatelů daní, a to nejen nákupem   švýcarských datových nosičů, které obsahovaly tyto údaje. Od roku 1984 byl odpovědný v zemském státním kancléřství  za finanční politiku spolkové země a později jako mluvčí zemské vlády. Na velkou koalici se dívá s velkou skepsí, ale na rozdíl od své partnerky dát jí šanci v pokračování, ale až na základě vypracování nové dohody. Je ekologicky orientovaný a  rozhodným stoupencem mírových aktivit a  kritikem vývozu německých zbraní mimo evropské země.

Okamžitě po oznámení výsledků stranických voleb šéfka strany Levice  Katja Kippingová uvítala jejich výsledky, ve kterých vidí nové šance pro   ustavení levicové většiny spolu se Zelenými na německé politické scéně. Německo, které potřebuje sociálně ekonomické změny, je může  uskutečnit, pokud bude existovat nová většina vlevo od křesťansko demokratické unie a tomu může právě dopomoci podle jejího názoru nové vedení sociální demokracie.

Na včera skončeném sjezdu Alternativy pro Německo bylo konstatováno, že vše nasvědčuje nyní k tomu, že velká koalice je na svém konci. Nástupem nového vedení SPD se předčasné volby staly více než pravděpodobné. Vznikne tak nová koalice levicových sil, ze zelených, rudých a červených, takže Alternativa   se stane jediným  partnerem pro křesťanské demokraty. S touto možností AfD počítá a opustí opoziční politiku.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak naproti tomu prohlásil, že podle jeho názoru se rozhodnutím sociálně demokratického členstva nic nezměnilo ve velké koalici. Těší se na spolupráci s novým vedením, ale k možnosti přepracování jejího programu se vyhnul. Jak poznamenává mnichovský  list "Süddeutsche Zeitung " základna SPD se však rozhodla pro opravdu velký experiment. Všechno se zdá najednou radikálně otevřené včetně její budoucnosti stejně tak velké koalice. Před Eskenovou a Waleterem-Borjansem stojí choulostivý úkol nezklamat naděje na nový začátek a zároveň se vyhnout velkému konfliktu. A  tento vyrovnávací akt stojí před nastávajícím sjezdem strany.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.