Ondřej Kosina: Kdo vyrobil Islámský stát a uprchlíky?

obrazek
28.6.2015 11:53
Islámský stát (IS) se stal strašákem západní civilizace a islám jako takový je i v České republice vnímán většinou lidí nepřátelsky. Položil si ale někdo otázku, kdo umožnil expanzi radikálního islámu a vytvořil podmínky pro vznik tohoto teroristického kvazistátu na území Iráku a Sýrie? Proč nyní z muslimských zemí migrují desetitisíce uprchlíků do Evropy?

Radikální islám existuje od pradávna, ale nyní zažívá největší rozkvět. Ten umožnila nejprve britsko-americká invaze do Iráku v roce 2003, následně proces tzv. arabského jara zahájený v roce 2010, útok NATO na Libyi v roce 2011 a v neposlední řadě podpora povstalců proti prezidentu Asadovi v Sýrii ze strany Západu a některých blízkovýchodních států.

Dějství 1: Válka proti Iráku

Útok na Irák na základě vylhaných argumentů o vlastnictví zbraní hromadného ničení a spolupráci Saddáma Husajna s Al-Káidou způsobil pád sekulárního autokratického režimu, který nejen že tvrdě potíral islamisty, ale udržoval v zemi náboženskou svornost na platformě irácké nacionální identity. Rozbombardovaný a rozvrácený Irák po pádu Saddáma Husajna a jeho popravě spravovala proamerická loutková vláda, která si nedokázala vynutit autoritu na celém území a navíc výrazně preferovala šíitskou většinu, což vedlo k vypuknutí sektářského násilí a rozmachu sunnitského fundamentalismu, ze kterého těžila především Al-Káida. Irák v mocenském vakuu se stal pokusnou laboratoří islámských fundamentalistů a základnou pro expanzi budoucího Islámského státu.

Dějství 2: „Arabské jaro“

Z procesu arabského jara nelze zcela vinit Západ. V Tunisku a Egyptě lidé spontánně povstali proti dlouholetým zkorumpovaným diktaturám, které neučinily mnoho pro zlepšení jejich životní úrovně. Islamistické organizace v čele s Muslimským bratrstvem zde působily desetiletí v ilegalitě a po svržení Zin Abidína bin Alího a Husního Mubaraka se staly legitimní součástí politické scény a vítězi prvních demokratických voleb. Problém nastal ve chvíli, kdy místo řešení tíživé ekonomické situace a vysoké nezaměstnanosti začaly strany vzešlé z Muslimského bratrstva s demontáží sekulárních států a zaváděním islámu do veřejného života, čímž proti sobě popudily značnou část Tunisanů a Egypťanů. Islamističtí politici se navíc ukázali jako zcela nekompetentní ekonomové. V Egyptě to vedlo v červenci 2013 k armádnímu převratu, kterým byl sesazen islamistický prezident Muhammad Mursí a v Tunisku byl v prosinci 2014 zvolen sekulární prezident Sabsí, prominent minulého režimu. Arabské jaro, které mělo podle západních intelektuálů přinést liberální demokracii do severoafrických států, umožnilo aktivizaci radikálních islamistů a skončilo totálním fiaskem.   

Dějství 3: Válka proti Libyi a podpora teroristů v Sýrii

V Libyi byla situace zcela odlišná. Muammar Kaddáfí zajistil Libyjcům nejen na africké poměry vysokou životní úroveň distribucí příjmů z ropy na štědré sociální projekty a rozvoj země. Také jeho sekulární režim tvrdě potíral islamisty, kteří proti němu na jaře 2011 již po několikáté povstali. Vojenský útok NATO v podobě několikaměsíčního soustavného bombardování vedl ke svržení a zavraždění Kaddáfího a totální destabilizaci Libye. Z této země, která se dodnes zmítá v anarchii a je na pokraji rozpadu, se stala základna pro teroristické bojůvky v podbřišku Evropy a také hlavní brána pro africké migranty (Eritrejce, Súdánce, ale i samotné Libyjce) směřující do EU. Ve městě Derna se usídlila libyjská odnož IS.  

V Sýrii sice Západ přímo vojensky neintervenoval, ale vyzbrojuje protivládní povstalce a ve spolupráci s Tureckem a státy GCC (především Saúdskou Arábií a Katarem) výrazně napomáhá k destabilizaci země a prodlužování nekonečné války, což vede k masivní migraci Syřanů terorizovaných Islámským státem. USA a EU si nalhávají, že v Sýrii existuje umírněná sekulární opozice proti Asadovu režimu, kterou je třeba podporovat. Co však tzv. Syrská svobodná armáda, reprezentující tzv. umírněnou opozici, udělala? V září 2014 uzavřela na předměstí Damašku příměří s IS za účelem společného boje proti B. Asadovi. K IS přeběhlo – podle vyjádření vysoce postaveného velitele – mnoho bojovníků Syrské svobodné armády, které od roku 2013 cvičila a vyzbrojovala CIA. Islámský stát tak pohodlně získal americké moderní zbraně. V listopadu 2014 uzavřeli představitelé IS a odnože Al-Káidy – Fronty an-Nusrá – dohodu o spolupráci. Frontu an-Nusrá podporuje Saúdská Arábie, zajišťující zbraně a peníze dopravované do Sýrie přes Turecko. Ano, čtete správně – teroristickou organizaci napojenou na Al-Káidu podporují spojenci Západu – Saúdská Arábie a Turecko. Ale největším zloduchem je pořád Bašár Asad, jehož armáda už čtyři roky statečně bojuje proti teroristům z celého světa, kteří vedou v Sýrii džihád.  

Závěr: Kdo je vinen?

Shrneme-li tuto úvahu, jednoznačným viníkem současné situace – rozkvětu mezinárodního terorismu na Blízkém východě a v severní Africe, zapuštění kořenů IS v Iráku, Sýrii a Libyi a v důsledku toho masivní migrace do EU – je především Západ. Největší díl viny nesou v první řadě USA, Velká Británie, Francie, Turecko, NATO jako celek a v druhé řadě jejich arabští spojenci – konzervativní monarchie seskupené v Radě pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC). Plody této vpravdě idiotské politky bude ovšem sklízet výhradně Evropa, což ostatně vidíme už dnes v podobě masivní imigrantské vlny. Co mi na současné situaci vadí nejvíc, je především fakt, že žádné médium – a už vůbec veřejnoprávní televize, která je k tomu určena – nedokáže analyzovat a popsat příčiny dnešního stavu. Jakoby tento problém spadl z nebe…  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Pánové, děkuji. Pane Štingle, zachovejte přízeň Vaší věci. Určitě je zde spousta zajímavých článků a informací, které se jinde nedozvíte. Přeji hezký den.

Vladimír Štingl

Pane Kosino, opě jedinečné. Ale asi Vás zklamu. Tento portál, až na několik výjimek, je již jen "informační",stále častěji na úrovni obecné roviny a to nemá smysl pro komunikaci. Takže, držím Vám palce a díky za skvělé informace, úvahy a podněty.

Zdravím Vás. V. Štingl