Po Macronovi nezbyl v Bílém domě ani stromek

white house after macron
30.4.2018 07:26
Součástí třídenní státní návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona u amerického prezidenta Donalda Trumpa bylo společné zasazení doubku na pozemku Bílého domu. Nebyl to obyčejný strom, ale mýtické znamení věčného přátelství mezi mezi oběma zeměmi. Pocházel z francouzského bojiště z první světové války, které hájila americká námořní pěchota, která v obraně před německou ofenzivou zde položila dva tisíce životů. Každý dubový list tohoto stromu tak byl symbolem spojenectví mezi USA a Francii zpečetěné krví.

Bylo to tedy více než zahradnická práce na které se podíleli společně s lopatami státníci obou zemí, během které jejich ženy s obtížemi zachraňovaly své střevíčky na jehlových podpatcích , které se zabořovaly do kypré půdy před Bílým domem. Bylo to demonstrativní gesto společného přátelství před očima vysokých státních představitelů a reprezentativních hostů obou vysokých stran. Jak napsal na twitteru Macron strom byl darem zasazený v srdci Bílého domu který vyjadřuje díky za tolik obětí, které USA přineslo pro Francii.

V sobotu přinesla zpravodajská agentura Reuters snímky z toho posvátného místa, ale stromek již zde nebyl a na jeho místě byl na pečlivě udržovaném trávníku obklopeným svítidly pouze žlutá skvrna. Po francouzské relikvii žádná stopa. Co se stalo francouzský výpěstek snad nesnesl americkou půdu a byl proto v noci tajně přenesen na méně prominentní místo nebo dokonce do zeleninové zahrádky založené Michelle Obamovou ?Nebo byl dokonce tajnými službami přemístěn na neznámé místo ? Zatím jsou známy jen domněnky, nic oficiálního.

Den před tím na bleskovou návštěvu trvající kolem dvou hodin přijela do Bílého domu německá spolková kancléřka Angela Merkelová. O proti březnu minulého roku, kdy ji Trump oficiálně odmítl podat ruku byla jim vřele přivítána, včetně polibku na obě tváře. Na přímé dvoustranné jednání v oválné prezidentské pracovně bylo však k dispozici pouhých dvacet minut. Snažila se se stejně tak jako před tím francouzský prezident působit na Trumpa, aby dále trval na jaderné dohodě s Íránem a nevypověděl jí jak stále vyhrožuje. Rovněž jej vyzvala, aby ustoupil v ekonomických opatřeních proti Evropské unii týkající se cel na import ocele a hliníku. Stejně jako Macromovi Trump Merkelové nic neslíbil a pouze upozornil i když ne adresně , že členové NATO stále nepřispívají dvěma procenty HDP na její výdaje. Merkelová zatím přislíbila l,3 %.

Trump je nevypočitatelný politik všichni jsou znervózněni, protože není jasné jak od prvního května rozhodne a zdali pro Evropu prodlouží vyjímku. Merkelová se proto telefonicky spojila s francouzským prezidentem a britskou premiérkou, aby se poradila jak budou postupovat v případě amerických sankcí. Přitom Trumpova pozornost se nyní soustřeďuje na nastávající jednání na nejvyšší úrovní mezi severní Koreou a USA a Sýrii odkud chce stáhnout své vojska. Zřejmě jeho nejvyšší premisa je America first a France and Germeny second což se projevilo i v rozhodnutí pouze na měsíc prodloužit platnost celní vyjímky a tento čas využít pro uzavření nových pravidel výhodných pro USA.

Vysvětlení o zmizení doubku nyní oznámil francouzský velvyslanec ve Washingtonu Gérard Araud na twitteru. Stromek přivezený z Francie neprošel příslušnou zdravotní kontrolou předepsanou ve Spojených státech a proto byl vykopán a převezen do karantény. Zde může setrvat až tři měsíce a pokud bude nezávadný bude zpětně zakopán v zahradě Bílého domu. Donald Trump má tak další problém, že jako občan Spojených států nechal na pozemku svého sídla vysadit cizí rostlinu z jiné země, která nebyla United States Department of Agriculture povolena.

(aktualizováno)

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Stromek je údajně v karanténě. Je zajímavé, že francouzský prezidentský pár do karantény nemusel.