Rakousko jako první zavedlo povinné očkování

rakousko očkování
20.11.2021 14:15
"Musíme čelit realitě," řekl spolkový kancléř Alexander Schallenberg a s vyhlášením celostátního lockdownu od pondělí bude v únoru následovat všeobecné povinné očkování. Rakouská spolková vláda se na tom dohodla se spolkovými zeměmi a po deseti dnech by mělo být opatření zkontrolováno a rozhodnuto, jak dále postupovat. Současně na páteční tiskové konferenci kancléř uvedl, že omezení pro očkované a rekonvalescenty skončí nejpozději do 13. prosince a pak bude platit pravidlo 2G.

Schallenberg zdůvodnil tato opatření s odkazem na nízkou proočkovanost a dramatickou situaci v nemocnicích. Dosud se věřilo, že celostátní omezení pro očkované lidi by nemělo být zavedeno a že dosavadní opatření budou dostatečná. „Možná příliš dlouho jsme já a další předpokládali, že bude možné přesvědčit lidi v Rakousku, že se nechají očkovat dobrovolně, přesvědčit je, že by měli pro vlastní ochranu, na ochranu svých bližních, milenců, přátel, kolegů v práci." Prohlásil Schallenberg, který ještě na začátku tohoto týdne striktně odmítl plošné omezení a obvinil domácí politické síly, které se staví proti očkování při relativně nízké proočkovanosti v Rakousku, která je v současnosti pouze kolem šedesáti procent. Aniž by jmenoval pravicově populistickou stranu Svobodných FPÖ, řekl: "I v této zemi máme příliš mnoho politických sil, které proti vakcinaci vehementně, masivně a veřejně bojují ačkoliv to je nezodpovědné. Toto je ve skutečnosti pokus o atentát na náš zdravotní systém podněcovaný radikálními odpůrci a chabými falešnými zprávami“

Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein ze strany Zelených se omluvil za vystoupení spolkové vlády, které veřejnost a média v Rakousku vnímaly jako změť komunikace. Během nynějšího lockdownu mohou lidé opustit dům pouze z naléhavě nutných důvodů, což zahrnuje odvracení nebezpečí pro život a majetek, krytí nezbytných základních potřeb, profesní a výcvikové účely, pobyt venku za účelem fyzické a psychické regenerace a pro správní a soudní řízení, která nesnesou odkladu. Kdykoli je to možné, mělo by se přejít na tzv. domácí kancelář. Ve všech uzavřených místnostech platí od pondělí požadavek na masku FFP2, řekl Mückstein a neočkovaní lidé mohou nyní opustit své domovy pouze s platným důvodem.

Starosta Vídně Michael Ludwig zdůraznil, že nyní existuje solidarita mezi spolkovou vládou a jednotlivými zeměmi. Bylo třeba projevit sounáležitost s obzvláště těžce zasaženými spolkovými zeměmi Salcburkem a Horním Rakouskem. Rozhodnutí nebyla pro nikoho snadná, ale politici musí přijmout i nepopulární opatření, řekl starosta Vídně. "Nedostaneme cenu za krásu a bude spousta kritiky. Ale jsme připraveni tuto kritiku přijmout za naše zdraví a k záchraně a zabezpečení lidských životů,“ řekl Ludwig. 

Koronová situace v Rakousku je čím dál napjatější. Sedmidenní výskyt je téměř tisíc na sto tisíc obyvatel. Proto především lékaři na jednotce intenzivní péče uvítali celostátní uzamčení: Byl opravdu nejvyšší čas na „nouzové zastavení, ale přišlo však příliš pozdě“. Stejně jako mnoho evropských zemí i Rakousko v současnosti bojuje s hrozivou koronavirovou vlnou s maximem nových infekcí a více než týden je denně hlášeno více než 10 000 nových infekcí koronavirem.

Společnost pro anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicínu v pátek na zpřísnění reagovala pozitivně: „Vzhledem k aktuálnímu vývoji infekcí z našeho pohledu neexistují alternativy k ještě silnějšímu omezení kontaktu než minule, takže všechna opatření, která pomáhají, jsou vítána, abychom utlumili dynamiku,“řekl její prezident Walter Hasibeder. Rekordní hodnoty v počtu infekcí, které máme nyní den za dnem, se na jednotkách normální a intenzivní péče projeví až s časovým odstupem. Je opravdu nejvyšší čas na nouzové zastavení.“ Varovali jsme, ale vedlejší škody už nastaly. Do extrémně těžkých situací to přivádí lékaře, kteří se zasazují o co nejlepší péči o nemocné.

Opozice přitom nešetří s kritikou. Pro lídryni sociálních demokratů SPÖ Pamelu Rendi-Wagnerovou se novému uzamčení dalo zabránit. Vláda nebrala varování odborníků příliš dlouho vážně a povinné očkování je „citlivá záležitost“, ale rozhodující je, aby se do budoucna předešlo podobné situaci, jako je tato negativní současnost

Liberální NEOS identifikovala „totální selhání“ spolkové vlády: „Svou neschopností lidovci a Zelení poškozují poslední jiskřičku důvěry v politiku, zdraví – fyzické i duševní – lidí, zejména dětí, poškozují ekonomiku a prosperitu v naší zemi,“ řekla její šéfka Beate Meinl-Reisingerová. Ti, kteří se vašich pokynů drželi a byli dvakrát nebo dokonce třikrát očkováni, jsou nyní frustrováni.“ Potrestány byly i ty spolkové země které v létě a na začátku podzimu nepodniknuly rozhodné kroky“, řekla Meinl-Reisingerová. 

Strana Scovodných FPÖ vidí Rakousko ode dneška „jako diktaturu“. Obecným povinným očkováním člověk podle nich překročí „tmavou červenou čáru" a hodí "základ naší spolkové ústavy přes palubu," řekl předseda klubu FPÖ Herbert Kickl, který je Covidem- 19 sám nemocný. Připomněl "vládě lhářů a selhání" řadu slibů z minulosti a vyzval Ústavní soud, aby jednal a zaujal stanovisko.

V pátečních večerních hodinách se omluvil prostřednictvím televize spolkový kancléř Schallenberg obyvatelstvu za chyby, kterých se dopustila vláda při potírání pandemie a musela proto vyhlásit opětně lockdown.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

Není zvláštní, že ty země z našeho kulturního okruhu, které praktikují nejrepresivnější přístupy, mají s COVIDem největší potíže?

Naproti tomu takové Švédsko, které zvolilo poněkud jiný přístup, má těch obětí polovinu co my?!

(při stejně početné populaci)

Není to už na zamyšlení???