Sputnik V má být vyráběn v několika evropských zemích

sputnik v
16.3.2021 10:08
Ruský výrobce vakcín Sputnik V oznámil, že touto vakcínou se proti covidu očkuje již v padesáti zemích. Nyní podle informací z Moskvy byla uzavřena dohoda s Německem o společné výrobě a rovněž je připravena s Francii, Španělskem a Itálii. Předseda vlády Saska-Anhaltska Reiner Haseloff uvedl, že bude kdykoli připraven se očkovat tímto ruským přípravkem. V rozhovoru se stanicí ARD odkázal na dobré zkušenosti s ruskými vakcínami během doby NDR. Brzké schválení ruské vakcíny podporuje i durynský předseda vlády Bodo Ramelow. Děje se tak v době, kdy řada evropských zemí včetně Německa pozastavila používání vakcíny od společnosti AstraZeneca pro krevní sraženiny objevující se po očkování.

Všechno to začalo, jak uvádí veřejnoprávní ARD 11. srpna minulého roku, kdy prezident Vladimír Putin oznámil, že první registrace vakcíny na světě byla úspěšná. Kritika na Západě na sebe nenechala dlouho čekat. Údaje zveřejněné vědci z výzkumného střediska pro epidemiologii a mikrobiologii, Gamalejova institutu v Moskvě, kteří vakcínu vyvinuli, údajně nejsou transparentní, je jich příliš málo a klinické studie ještě neskončily. Nyní je však známo, jak je vakcína strukturována. Obdobně jako od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson je Sputnik V. vektorovou vakcínou. To znamená, že nosné viry, jako jsou adenoviry, které jsou pro člověka neškodné, se používají k přenosu fragmentů koronaviru do těla. Buňky lidského těla poté absorbují tuto genetickou informaci a samy produkují protein viru. Imunitní systém na to reaguje a vytváří protilátky. Ruští vědci však podle německých odborníků použili jiný trik - používají dva různé nosné viry: jeden adenovirus pro první očkování a druhý pro druhé očkování. To imunitnímu systému umožňuje silnější imunitní odpověď na vakcínu a k odstranění fragmentů používá nosné viry, které jsou pro člověka neškodné .

Buňky lidského těla poté absorbují tuto genetickou informaci a samy produkují protein viru. Imunitní systém na to reaguje a vytváří potřebné protilátky. Též šéf Stálé komise pro očkování (Stiko) Kochova institutu v Berlíně, jak Vaše věc již referovala, Thomas Mertens vysoce ocenil ruskou vakcínu a uvedl, že byla chytře postavena protože ruští vědci mají s očkováním velké zkušenosti. Je to dobrá vakcína konstatoval a Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA již obdržela žádost od ruských farmaceutických výrobců a zahájila zkušební postup.

Předsedkyně představenstva Evropské agentury pro léčivé přípravky Christa Wirthumer-Hocheová varuje ale před vnitrostátními nouzovými schváleními. Přesně to však již Maďarsko udělalo a zvažuje to i Slovensko, kde to vyvolalo vládní krizi. V odborném britském lékařském časopise „The Lancet“ zveřejnili vědci průběžné zprávy týkajících se 20 000 testovaných osob a píší o účinnosti vakcíny 91,6 procenta. To znamená, že v očkované skupině se vyskytlo přesvědčivé méně onemocnění než v skupině neočkovaných a bylo konstatováno, že vakcína je dobře snášena ve všech věkových skupinách.

Evropská agentura pro léčivé přípravky v Amsterodamu pro doporučení ke schválení vyžaduje zcela transparentní soubor údajů. Pokud se ruským vědcům podaří jisté nejasnosti vysvětlit, mohla by být do čtyř měsíců schválena pro Evropskou unii, konstatuje ARD. Do té doby pravděpodobně nebude v EU Sputnikem nikdo očkován - pokud jiné země jako Maďarsko - nevydají národní nouzové schválení, což je v pandemických dobách povoleno.

Do června má být očkováno v Rusku 40 milionů lidí když podle ruské místopředsedkyně vlády Tatiany Gilokové dostalo do 5. března první dávku více než pět milionů Rusů a polovina z nich i druhou. Celkově žije v Rusku téměř 145 milionů lidí a vzniká oprávněná otázka zda Rusko může dodávat dostatek vakcín pro vnitřní trh tak i další země.

Řešení právě nyní nabízí, že její výroba by probíhala v řadě evropských zemí zejména Německu jak o tom již telefonicky hovořila Angela Merkelová s Vladimírem Putinem. Tím spíše, jak poznamenává dnešní německý tisk, že i když se zjistí, že nejpoužívanější vakcína AstraZeneca je bezproblémová, obnovení důvěry v její účinnost u obyvatelstva bude obtížné.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

Naprostá  většina  občanů,

ohrožených všudypřítomným  virem, vnímá  ruskou  pomoc jako východisko  ze současné  situace, neboť spoléhat se na  

kompetence  bruselského politbyra  EU,  na čele s Ursulou von der Leyen, která  podobným  způsobem vedla Bundeswehr, je pouze naivní. Opět se potvrdilo, že  tamní byrokrati jsou zběhlí  především v tom, nařizovat co se musí  a co  se  nesmí.

Nabídka pomoci ze strany Ruska není samozřejmě  mnohými  rusofoby vnímána jako akt  lidskosti  a pomoc v nouzi.

Článek  na stránkách  www.welt.de  ze včerejška,  pod  titulem  " Politicky  brizantní  dárek  Putina  Německu"

(Putins brisantes Geschenk an  Deutschland),  jehož  autorem je   Pavel  Lokshin, novinářská  kurvička, píšící v žoldu  uvedené redakce to, co se po něm požaduje, špínu a negativa. Že stál frontu na očkování  Sputnikem V  s ostatními  západními novináři, akreditovanými  v Moskvě  není  podstatné, že ano.

Lokshin  dále  pokračuje :

Zatímco  Západ  debatuje překvapivě  technicky, dosáhne  Moskva konečně  vytoužený cíl.

Evropu  konečně  zavázat  na Rusko. 

I další text se jen hemží  úvahami  a  nebezpečími  pro  Německo a Evropu, když se takto  nechají od Putina, běžně onálepkovaného  jako  cara, vodit  "na provázku."

Smutné, kam až  může zajít  lidská špína, nehledě na jeho  ruský  původ.

Tak mě napadá, že  i u nás se to   některými  "lokshiny"  jen  hemží.