Švýcarsko stojí před pandemií

coronavirus
8.3.2020 10:12
Švýcarský spolkový rada pro zdravotnictví Alain Berset prohlásil, že země se dostala do stadia infekční vlny koronaviru a stojí před pandemií. Spolkový úřad pro zdravotnictví BAG oznámil, že infekce zasáhla již téměř všechny kantony a postihla k včerejšku na 210 osob. V kantonu Waadt bylo zaznamenáno první úmrtí 74leté chronicky nemocné ženy. Švýcarsko se tak dostalo na desáté místo v počtu onemocnění, které se šíří geometrickou řadou.

         Spolková rada vyhlásila po vzniku mimořádné situace  řadu   opatření zejména pak zákaz akcí, kterých se účastní více jak tisíc osob. Nemohou se tak konat zejména především sportovní utkání a různé zábavné programy. Armáda byla uvedena do pohotovosti s cílem podpořit všechny opatření směřující proti šíření koronaviru. Pokud by muselo být nasazeno v příštích třech týdnech více jak dva tisíce vojáků, bude muset rozhodnutí rady ještě podpořit parlament. O pomoci armády budou rozhodovat jednotlivé kantony podle vývoje situace.

        Spolková rada vyzvala současně  lékaře a nemocnice, aby se přednostně  věnovali osobám ohrožených SARS-CoV-2. Jde především o lidi starších 65let s chronickými dýchacími problémy, zvýšeným krevním tlakem a poruchami srdečního oběhu a diabetiky.  Nemocnice byly uvedeny do pohotovosti a všechna lékařská zařízení a pohotovostní stanice musí být připraveny převzít osoby s vážnými symptomy tohoto onemocnění. Obyvatelstvo bylo přitom vyzváno, aby je pouhým podezřením  nebo lehkým průběhem onemocnění  nezahltilo. Má se poradit telefonicky s příslušným lékařem jak dále postupovat a izolovat, se aby nenakazilo  další osoby. Vzhledem k tomu, že od pondělí v řadě škol budou zahájeny zimní prázdniny nedoporučuje se je zrušit. Děti by se tak dostaly do péče svých prarodičů, kteří však jsou nejohrozenější skupinou  a byly by tak vystaveny značnému nebezpečí.

        Švýcarská vláda přistoupila k dalším opatřením a to zejména vůči sousedící Itálii, která je dnes v Evropě nejohrozenější zemí. Rozhodla se desinfikovat všechny vlaky, které směřují z Itálie a na hranicích zavést zvláštní opatření. Současně vyzvala zaměstnavatele, aby upravili pracovní dobu tak, aby bylo zabráněno shlukování jejich pracovníků v kritickou nástupní a výstupní dobou ze závodů. Vysoké školy současně zrušily přednášky a sympozia na kterých by se soustřeďoval větší počet posluchačů.

        Strach z  epidemie se projevil i u investorů ve Švýcarsku. Na konci týdne se akciový trh se propadl  hluboko do červených čísel.   Index SMI dokonce označil nové roční minimum a naposledy byl uzavřen tak nízko loni v srpnu.
Přesto ekonomové neočekávají recesi, pokud jde o znalosti současného stavu. Mnozí předpokládají, že bude existovat tzv. scénář zotavení ve tvaru „V“, což znamená, že se ekonomika zotaví rychle po propadnutí.

         Vzhledem k nezvykle rychlému šíření virové infekční vlny v zemi kam směřují zejména nyní stovky našich milovníků zimních sportů vzniká otázka, zdali nebudou u nás  vůči Švýcarsku zavedena obdobná opatření jako proti Itálii.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.