Třetí stávka na německé železnici

Deutsche Bahn
1.9.2021 09:38
Blíží se třetí stávka strojvedoucích - a očekává se, že bude trvat mnohem déle než minule. Předseda strany Levice Dietmar Bartsch vyzval kancléřku Angelu Merkelovou, aby stávce zabránila. Sdružení cestujících „Pro Bahn“ kritizuje délku stávky.

Bartsch žádá na kancléřce, aby se do mzdového sporu vložila po vyhlášení nové stávky odborového svazu strojvůdců GDL, protože "Třetí úder by byl zcela nesmyslný". Míč je nyní na straně spolkové vlády a šéfka vlády musí stávce zabránit a nařídit železniční společnosti, aby požadavky splnila, protože Deutsche Bahn (DB) vlastněná státem. Bartsch zdůraznil, že občané mají právo na fungující stát a už jen z pandemických důvodů musí toto divadlo skončit, když požadavky GDL jsou oprávněné.

V pondělí GDL oznámila třetí stávku během několika týdnů. V osobní dopravě začne ve čtvrtek ve 2.00 hodin a potrvá pět dní, tedy podstatně déle než minule. V nákladní dopravě budou práce zastaveny již ve středu večer. Vedoucí GDL Claus Weselsky označil obnovenou stávku za jednu z nejdelších stávek, kterou svaz podniká, a to s rozmyslem. Podle něj byly odbory nuceny k novému odchodu, protože železnice dosud nepředložily nabídku, která by byla podložena čísly, údaji a fakty. Zatím neomezené stávky však v současné době nepřicházely v úvahu.

Sdružení cestujících „Bahn“ vyzvalo zúčastněné strany sporu o mzdy, aby se vrátily k jednacímu stolu. "Mnoha cestujícím už došla trpělivost," řekl místopředseda spolkové rady Lukas Iffländer. Zvláště nyní, kdy se mnozí chtějí po delší přestávce způsobené pandemií vrátit na železnici, vyvolává spor u mnohých jen nepochopení. Kritizuje, že mnoho cestujících nemůže kvůli dlouhému trvání nadcházející stávky jednoduše přejít na jiné dny i když včasné pondělní oznámení GDL však alespoň usnadnilo plánování jejich cesty. Odborový svaz GDL tak již podruhé v řadě vyhověl požadavku sdružení cestujících, aby stávky byly vyhlašovány alespoň 48 hodin předem

Železnice nyní musí tento čas využít k vypracování mimořádných jízdních řádů, protože třetí stávka GDL se dotkne statisíců dojíždějících a mnoha cestujících. Prázdniny jsou v plném proudu, protože v některých spolkových zemích stále probíhají. Postiženy budou však i cestující z přilehlých devíti zemí, se kterými Spolková republika sousedí. Citelně i Česko, kdy vlaky budou končit v Drážďanech a přímé spojení s Berlínem bude přerušeno. BD sice oznámila, že v dálkové dopravě poskytne spolehlivou nabídku mobilit" v rozsahu přibližně čtvrtiny běžně vypravovaných vlaků, ale stávka se negativně projeví i v regionální a příměstské železniční dopravě. Zajištěna bude základní obsluha jen u 40 % vlaků a cestující po dobu stávky mohou flexibilně využívat své jízdenky a přesunout nebo odložit své cesty až do 17. září.

Společnost cestujících kritizuje vedení GDL s tím, že jejich jediným cílem je rozšířit svou moc - na úkor cestujících a ekonomiky a protestní akce nemá žádné opodstatnění. GDL vede kampaň za vyšší platy a lepší pracovní podmínky zaměstnanců a tím chce získat body v soutěži s druhým železničním svazem EVG, když požaduje zvýšení platů o 1,4 % v roce 2021 a o 1,8 % v roce 2022 a také covidovou prémii ve výši 600 eur. Dráhy jsou připraveny o tuto částku mzdy zvýšit, ale je sporné, kdy by měly jednotlivé kroky vstoupit v platnost a jak dlouho by měla platit nová kolektivní smlouva. GDL požaduje, aby smlouva platila 28 měsíců a nabídka železnic by činila 40 měsíců, což odbory odmítají. Zaměstnavatel je také ochoten jednat o covidovém bonusu, i když konkrétní nabídku zatím neučinil.

Spory se vedou také o připravovanou reformu podnikového důchodového systému. Experti přitom poukazují, že mohou vyvolat ještě čtvrtou vlnou stávky, která může poškodit citelně ekonomický život země.

 

 Čtěte také: Mohla by to být velmi dlouhá stávka

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.