Uprchlická krize, za kterou si Západ může sám

syrie valka
15.9.2015 21:29
Matti Ahtisaari, bývalý finský prezident a laureát Nobelovy ceny za mír, přišel se zarážející informací. Ahtisaariho slova uvádí ve své exkluzivní zprávě dnešní vydání deníku The Guardian (15.9.2015). V únoru 2012 vedl Ahtisaari jednání pěti stálých členů Bezpečnostní rady OSN. Tehdejší ruský stálý zástupce při OSN Vitalij Čurkin mu představil ruský mírový plán, součástí kterého bylo Asadovo odstoupení. Tento plán mohl již tehdy občanskou válku ukončit a Evropa si mohla ušetřit dnešní problémy se syrskými uprchlíky. Podle Ahtisaariho představitelé USA, Francie a Velké Británie tento plán odmítli. Dnes zúčastněné strany odmítají Ahtisaariho slova komentovat.

Jedno je však jisté. V roce 2012 představitelé západních států vsadili na Asadův rychlý pád. Tehdejší ministryně zahraničních věcí Spojených států Hillary Clintonová jen pár dnů po Ahtisaariho návštěvě New Yorku označila Asada za válečného zločince. Následující mise bývalého tajemníka OSN Kofiho Annana při mírových jednáních týkajících se urovnání občanské války v Sýrii v Ženevě v červnu 2012 byla neúspěšná, načež Annan na svou funkci rezignoval.

Dnes se Sir John Jenkins, tehdejší šéf oddělení pro Blízký východ na britském ministerstvu zahraničí, jako jediný slovům bývalého finského prezidenta brání. Nicméně nejmenovaný evropský diplomat, který v 2012 působil na Blízkém východě, potvrzuje Ahtisaariho slova přinejmenším v tom, že se západní mocnosti upřely k víře, že Asad padne. To byl dle jeho slov začátek i konec celé strategie západních mocností.

Alarmující skutečností je, že syrský konflikt si již vyžádal přes 220 000 mrtvých. Dalších více než 11 milionů Syřanů přišlo o domov. Jedná se o nejrozsáhlejší uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války. Nelze než nesouhlasit s Ahtisaarim, že dnes platíme za to, co jsme sami způsobili. A měli bychom těm ubohým Syřanům podat pomocnou ruku.

P.S. Všem skeptikům je dobré připomenout, že Matti Ahtisaari po své skvělé kariéře a úspěšných misích v mírových jednáních v Namíbii, Indonésii, Kosovu a Iráku, za které dostal Nobelovu cenu míru, si opravdu nemá proč vymýšlet.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Putnoidní faleš, pokrytectví a rádoby intelektuální "hodnocení". To nic neřeší, je to pouhý "komentář", kteý nás "nabádá" jak máme podat ruku 11.000.000 Syřanů - opět demagogie bez vazeb na další migranty z Asie, Ukrajiny, Afriky atd. ... přičemž obamoidní a hujerské merkloidy - zrůdy - "točí mlýnek" a hýkají blahem s Vámi, paní Paroubková. Podání ruky nevyřeší nic, dokud bastardi, kteří toto zvěrstvo migrace rozjeli, platí a organizují budou mít moc nad tím, co cítí a CHCE NAPROSTÁ VĚTŠÍNA z 500.000.000 obyvatel Evroby - viz mutant Obama, který "demokraticky a mírumilovně pohovořil".... o kroucení rukou... spíše o tom, že nám chce zakroutit krkem.

Paní Paroubková, máte to zapotřebí????????????????????????????????????????????????

novotny

 

K zamyšlení:
Když ilegálně překročíte severokorejské hranice, pošle Vás Kimův režim na 12 let nucených prací. Když ilegálně zavítáte do Íránu, skončíte bez časové...ho omezení ve vězení. Když ilegálně vkročíte do Afghánistánu, smí Vás místní policista bez varování zastřelit. Když ilegálně přijedete do Saúdské Arábie, budete věznění několik roků (od tří do patnácti, podle tamního práva).

Když ilegálně přejdete čínské hranice, je velmi pravděpodobné, že o Vás už nikdy nikdo neuslyší. Jestliže bez povolení přejdete hranice Venezuely, jste autoomaticky považován za špióna a podle toho se k Vám budou tamní autority chovat. Při ilegálním překročení hranic Kuby skončíte ve vězení dokonce i bez soudu.

Australská vláda rozhodla, že nepřijímá žádné uprchlíky z lodí. Prostě ty lodě vrací nazpět, a lidem nepovolí ani jen vystoupit. Když už se některé lodi podaří obelstít pobřežní stráž a přistát, jsou lidé z ní internováni ve sběrném táboře na Papui - Nové Guinei. A mají tři možné volby (žádnou jinou). BUĎ budou žít ve sběrném táboře, tedy za plotem, nadosmrti, NEBO se dobrovolně vrátí do země, odkud přišli, NEBO budou souhlasit s přesunem do státu Guinea, který se australskému státu za úplatu zavázal, že všechny takové uprchlíky od něho přijme.

Když však ilegálně přijdete do států Evropské Unie, především tedy do Německa, Rakouska, Anglie, Francie či Švédska, dostanete :

- číslo a kartu sociálního pojištění
- mobilní telefon bez nutnosti platit útratu za volání
- placený nájem
- bezplatnou zdravotní péči
- peníze (kapesné) bez potřeby prokazovat účel jejich použití
- bezplatný jazykový kurz jazyka daného státu
- volné lístky na autobusovou, železniční a lodní dopravu
- příplatky na děti
- bezplatné právní zástupce na ochranu proti nezákonnému vykázání ze země
- právo, aby za Vámi směli přijet rodinní příslušníci
- a de facto žádné povinnosti, ale mnohem více práv, než mají domácí.

antoninsebek

Máte pravdu. Sice jsem v Sýrii bohužel nikdy nebyl. pár muslimských zemí jsem však navštívil. Když jsem viděl dokumentární film o Sýrii z počátku 21. století, potom bylo hned na první pohled vidět, že Sýrie BYLA (bohužel) v podstatě normální a dostatečně vyspělou zemí. A to nejenom při srovnání s typicky muslimskými zeměmi. 

Bylo naprostou chybou tam organizovat další "arabské jaro". A nebojím se doložit, že takové "jaro" nemělo být organizováno nikde. Jsem totiž přesvědčen, že to vše bylo  učiněno záměrně. Pokud se vyšetřuje zločin, potom se klade otázka: "Komu to prospívá?". Když si tu otázku trochu otočím na "Komu ty důsledky JARA nevadí?", potom znám odpověď: Pomohlo to Spojeným státům severoamerickým a uškodilo to Evropě. 

Odbočím k poznámce, že zmíním knihu a podle ní natočený známý film "Tři dny Kondora". Hlavní hrdina pracoval v kanceláři, podřízené tajným službám USA. A shromažďovali tam knižní "nápady", které by bylo možno využít v praxi proti nepřátelům. Mějte mě za naivku, ale jsem přesvědčen, že podobný "výzkum" existuje. Tajné služby USA vědí jak rozeštvat toho či onoho (Kurdy versus Turky, Ukrajinu versus Rusko  atd. atd.)  Není náhodou, že se USA a Rusko "nemohou dohodnout" především v otázkách Ukrajiny a Sýrie. Právě tam má Rusko dvě z nemnoha námořních základen. Nic se neděje nahodile.  

Vytvořit jakousi jednotu například v Libyi mohl a může pouze Diktátor. A je nutné počítat, že jakékoliv "jaro" by mělo být indikováno pomaloučku a očekávat první znatelné výsledky tak za 20 let.  Ale to Američané moc dobře vědí. Díky těm všem hrůzám se už do medií nevejde například taková drobnost, jakou je nebetyčně rostoucí státní dluh našeho Velkého Přítele. Se kterým se připravuje bezcelní atlantická zóna. Amíci zřejmě dobře vědí, co se bude dít. Na rozdíl od Angely M.

 

novotny

Ano, s chybnou politilou Západu je to jasné, vina je jednoznačná. Jen Vaše manželka psala: "A měli bychom těm ubohým Syřanům podat pomocnou ruku" - na to jsem chtěl zareagovat a vyvolat k tomu diskuzi, chápu, že jsem se odchýlil od hlavního tématu tohoto článku.

jiri-paroubek

Pane Novotný, tady přece nejde o „ubohé uprchlíky“ s doklady či bez nich. Tady jde o potvrzení chybné politiky Západu v Sýrii, která způsobila uprchlickou krizi.  Konflikt v Sýrii mohl být dávno ukončen, pokud by mocnosti Západu dělaly realistickou politiku.

novotny

Ubohým bychom měli podat ruku, ale jak se pozná, že jsou ubozí? Proč cestují bez dokladů? Mají zřejmě univerzální návod, jak postupovat, aby získali snadněji azyl? Proč necestují do Německa letecky?