Velká německé koalice má důvěru poloviny voličů

Deutschlandtrend
27.11.2020 11:22
Podle dnes zveřejněném tzv. DeutschlandTrendu veřejno-právních stanic ARD pokud by všeobecné volby byly tuto neděli, získali by křesťanští demokraté CDU a bavorští křesťanští sociálové CSU celkem 35 procent hlasů.

Pro jejich koaliční sociálně demokratické partnery SPD by se rozhodlo 15 procent. Vládní koalice CDU/CSU a SPD by tak celkově získala 50 procent hlasů.

Spojenectví 90/Zelení jsou druhou nejsilnější silou s 21 procenty a středová liberální Svobodná strana má 7 procent.

Pro krajní strany by odevzdalo své hlasy 18 procent. Z toho pro pravicovou Alternativu pro Německo AfD 11 procent a 7 procent převážně postkomunistické Straně Levice.

Ve srovnání s DeutschlandTrendem z 12. listopadu ztratila Unie jeden procentní bod, zatím co Zelení, AfD a FDP získávají každý jeden procentní bod. Podíl hlasů pro SPD a Stranu levice zůstává nezměněn.

Na aktuální problémy Trend poukazuje, že téměř tři čtvrtiny německých občanů chce omezit návštěvy příbuzných o vánočních svátcích. Důvodem je pokračující vysoký počet infekcí v Německu. Mezi západním a východním Německem však existují zjevné rozdíly. Zatímco v západním Německu plánuje 78 procent omezit kontakty, ve východním Německu je to 58 procent. Z toho 28 procent respondentů by chtělo omezit návštěvy příbuzných méně silně, dalších 28 procent silně a 17 procent velmi silně. Téměř čtvrtina v současné době neplánuje omezit svůj kontakt přes Vánoce navzdory negativním koronavirovým podmínkám.

Velkou pozornost věnuje pak Trend otázce, kdo bude novým předsedou křesťanských demokratů s poukazem, že v polovině ledna 2021 se má na stranické konferenci CDU hlasovat o tom, zda v jejím čele bude stát Friedrich Merz, Armin Laschet nebo Norbert Röttgen. Žádný z kandidátů by však zatím nezískal většinu, protože absolutní převahu oprávněných volit v současné době nemá žádný z kandidátů.

Bývalý předseda parlamentní skupiny poslanců strany Merz je zatím na prvním místě, když každý čtvrtý německý občan by jej rád viděl v na křesle předsedy strany. Zahraniční mluvčí CDU Röttgen nachází podporu na 16 procentech a severorýnsko vestfálskému ministerskému předsedovi tamní vlády Laschetovi dává přednost 15 procent straníků. Každý pátý občan Německa by chtěl jiného kandidáta na předsedu CDU.

Ve srovnání s posledním průzkumem v březnu 2020 ztratil Merz a Laschet osmi a devíti procentní podporu, naopak Röttgen získal další čtyři procenta sympatií.

Kdo tedy nahradí dosavadní předsedkyni strany ministryni obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou je stále otevřenou otázkou.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.