Venezuela posiluje vazby na Čínu, Írán a Karibik

vlajka venezuela
24.7.2015 09:29
Představitelé Venezuely a Číny navrhli 29. června v Caracasu plán desetileté strategické spolupráce. Cílem je prohloubení partnerství a kooperace v různých odvětvích včetně výroby, infrastruktury, telekomunikací, technologické výměny a těžby ropy.

Strategické partnerství ČLR a Venezuely

Během posledního desetiletí Venezuela za vlády Huga Cháveze a Nicoláse Madura přeorientovala svou ekonomiku na strategickou spolupráci s Čínou. Bylo podepsáno přes čtyři sta dohod o kooperaci v oblasti energetiky, výroby, obchodu, výzkumu, školství a sportu, kulturní výměny, zdravotnictví, zemědělství, výstavby bytů a infrastruktury. Od roku 2007 poskytla Čína Venezuele půjčky v řádu 45 miliard dolarů na financování rozvoje. Výměnou Venezuela vyváží do Číny přes 600 tisíc barelů ropy denně. Vztahy mezi oběma zeměmi mají charakter komplexního strategického partnerství, což stvrdila loňská návštěva prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga. V rámci nových projektů mají být např. studenti na venezuelských školách vybaveni tablety a v plánu je konstrukce podmořských kabelů za účelem spojení Venezuely s karibskými ostrovy. Peking má Caracasu pomoci nastartovat vlastní domácí produkci, aby nebyla ekonomika závislá jen na výnosech z těžby ropy.

Srdečné íránsko-venezuelské přátelství

Koncem června Venezuela podepsala šest smluv s Íránem za účelem prohloubení spolupráce v oblasti ekonomiky, financí, vědy a technologií. V rámci dohody Írán poskytne půjčku 500 milionů dolarů na financování společných projektů a na zajištění strategického zboží jako jsou léky a chirurgický materiál. V plánu je i tvorba společného výzkumného programu v oblasti nanotechnologií. Prezident Maduro označil venezuelsko-íránskou alianci za příklad spojenectví dvou bratrských národů. Základ tohoto srdečného vztahu položil už Hugo Chávez, který navázal přátelství s bývalým íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Bolívarovská zahraniční politika, jejíž důležitou součástí je spolupráce Caracasu a Teheránu, je namířena i proti globální hegemonii USA.

Pomoc bratrským národům v Karibiku

Představitelé karibských států se na konci června sešli v Caracasu, aby oslavili výročí deseti let vzniku uskupení PetroCaribe. Tuto organizaci, v rámci které poskytuje Venezuela sedmnácti karibským resp. středoamerickým státům sto tisíc barelů ropy denně za výhodnou cenu, založil Hugo Chávez 29. června 2005. Princip latinskoamerické solidarity PetroCaribe spočívá v tom, že každý z členských států zaplatí 60 % ceny a zbývajících 40 % může být zaplaceno během následujících 25 let s úrokem 1 %. Za ropu je možné platit i zbožím a službami. Například Kuba posílá do Venezuely své lékaře, Guyana nabízí rýži, Nikaragua poskytuje mléčné výrobky, maso a cukr. Program rovněž financuje rozvojové projekty v členských státech a přispívá k posílení regionální integrace, nezávislosti, rovnosti a bratrství karibských národů. Nejvíce z PetroCaribe profituje Haiti, nejchudší americká země, zdevastovaná přírodními katastrofami i neoliberálními experimenty.

Závěr

V této souvislosti je třeba připomenout, že americký prezident Obama letos označil Venezuelu za bezpečnostní hrozbu pro USA. Každá země provozující nezávislou zahraniční politiku a odmítající hegemonii dolaru ve světové ekonomice – obzvláště na americkém kontinentu – musí počítat s tím, že se stane objektem zájmu amerických tajných služeb, které se ji pokusí destabilizovat. V roce 2002 již proběhl neúspěšný pokus o svržení Huga Cháveze a nedávné násilné demonstrace pravicové opozice proti současnému prezidentovi Madurovi měly zřetelný rukopis CIA. Je tedy oprávněné se obávat, že vývoj ve Venezuele s jejími regionálními projekty a vazbami na Čínu, Írán a další režimy nepřátelské vůči USA, může skončit podobně jako Chile v roce 1973.

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.