Význačný německý sociální demokrat Oppermann zemřel

oppermann
27.10.2020 10:22
Ve věku 66let zemřel těsně před živým vystoupením pro televizi ZDF viceprezident Spolkového sněmu Thomas Oppermann. Politik SPD byl v neděli večer pozván jako partner do programu „Berlínský směr“. Krátce před plánovaným živým vstupem se zhroutil. Okamžitě byla zalarmována záchranná službu, která ho převezla na univerzitní kliniku v Göttingenu. Lékaři ho však už nemohli zachránit. Předseda strany Norbert Walter-Borjans to označil za těžký šok pro její řady

Jeho smrt byla více než překvapivá, protože byl považován za fyzicky zdatného. Byl členem fotbalového týmu soutěžícího pod názvem „FC Bundestag“ a v loňském roce převzal předsednictví etické komise Německého fotbalového svazu. Byl členem SPD od roku 1980, poslancem strany od roku 2003 a místopředsedou Spolkového sněmu od roku 2017. Předtím byl deset let výkonným ředitelem parlamentu a později předsedou poslaneckého klubu. V srpnu Oppermann oznámil, že v příštím roce již nebude kandidovat do Spolkového sněmu. Po 30 letech jako člen dolnosaského zemského parlamentu a německého Spolkového sněmu nastal ten správný čas, aby „znovu udělal něco jiného a uskutečnil nové projekty“, prohlásil zesnulý.

Zpráva o náhlé smrti vyvolala napříč stranami velkou spoluúčast. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier ho vyzdvihl jako skvělého člověka a zpráva o jeho smrti hlavu státu hluboce otřásla. Spolková kancléřka Angela Merkelová konstatovala, že si jej vážila jako spolehlivého a spravedlivého sociálnědemokratického partnera. Její křeťanskodemokratický spolustraník prezident Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble uvedl, že je jeho úmrtím velmi dojat. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ocenila politika SPD jako mimořádnou osobnost.

Téměř všichni němečtí političtí představitelé již v časných pondělních hodinách vyjádřili rodině, jeho třem dcerám a synovi, na sociálních médiích upřímnou soustrast. Šéf frakce Křesťanské unie Ralph Brinkhaus prohlásil, že truchlí nad vášnivým a bojovným demokratem. Předseda bavorských křesťanských sociálů Markus Söder hovořil o šoku, který u něho vyvolala tato smutná zpráva. Vedoucí zelené parlamentní frakce Katrin Göringová-Eckhardtová vyzdvihla, že šlo o šťastného člověka a poutavého politika. Za stranu Levice Jan Korte zdůraznil, že s Oppermannem hodně diskutoval, ale vždy spravedlivě a slušně. Vedoucí politička Alternativy pro Německo Beatrix von Storchová řekla, že zesnulý za sebou zanechá v německé politice jako čestný sociální demokrat velkou mezeru.

Oppermann se narodil v roce 1954 v Münsterlandu jako syn mlékařského mistra. Měl tři sourozence, ale pouze on absolvoval střední školu. Na Georg-August-Universität v Göttingenu potom v osmi semestrech dospěl ke vzdělání právníka. Gerhard Schröder ho přivedl do politiky a v roce 1976 odešel do USA jako komunitní organizátor pro Aktion Sühnezeichen, kde působil i Barack Obama. Jeho politickou fascinací byla sociální demokracie o které řekl, že je jako pomalu rostoucí dub z jehož dřeva je vyřezána. Proto vydrží déle což je výhoda, kterou si nechtěl nechat ujít.

           


 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.