Zhang Hanhui: USA jsou hlavním podněcovatelem války na Ukrajině

11.8.2022 09:47
Velvyslanec Čínské lidové republiky v Moskvě Zhang Hanhui označil Spojené státy za „hlavního podněcovatele“ války na Ukrajině a obvinil Washington, že se snaží „zničit“ Rusko.

Velvyslanec prohlásil, že Američané zahnali Rusko do kouta tím, že podněcovali rozšiřování NATO a podporovali politické síly usilující o vstup Ukrajiny do Evropské unie. Informace o vyjádřeních velvyslance citoval včera portál televize Al-Jazeera s odvoláním na agenturní rozhovor.

„Hlavním iniciátorem a podněcovatelem ukrajinské krize je Washington, když uvaluje na Rusko bezprecedentní komplexní sankce a nadále poskytuje Ukrajině zbraně a vojenské vybavení," řekl Zhang. Dále v rozhovoru uvedl, že čínsko-ruské vztahy vstoupily do „nejlepšího období vůbec, s nejvyšší úrovní vzájemné důvěry, nejvyšším stupněm interakce a největším strategickým významem“ - cituje Al Jazeera.

„Nezasahování do vnitřních záležitostí je nejzákladnějším principem zachování míru a stability v našem světě,“ řekl Zhang s odkazem na Tchaj-wan, který je podle principu jedné Číny součástí čínského státu, jehož jedinou formou je Čínská lidová republika uznávaná v OSN.  V roce 1971 zaujala své místo v Organizaci spojených národů ČLR. Od té doby ji většina zemí světa uznává jako jediný čínský stát.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.