Kdo umí, umí. A Putin prostě umí…

vyvadil jiří nový
21.9.2021 12:50
Končící 16 leté vládnutí kancléřky Merkelové dává šanci porovnat sílu i odkazy obou těchto velkých protivníků. Zatímco strana Angely Merkelové horko těžko bojuje, aby byla alespoň druhé na pásce za výrazně vítězící SPD a možná s pomocí čtvrté nejsilnější liberální FDP, která stále opakuje, že s SPD nepůjde a doufá v jakousi středovou koalici se zmíněnou CDU-CSU, která by ovšem potřebovala třetího a na to to zatím rozhodně nevypadá, po mnohem delším období vládnutí Vladimíra Putina coby prezidenta a premiéra je parlamentní úspěch jeho Jednotného Ruska, která i díky jednomandátovým obvodům uhájila spolehlivou ústavní většinu v Ruské dumě triumfem.

Samozřejmě, nějaký pokles tam je a procenta navíc získali ruští komunisté. Divit se zase tomu tak nelze. Sociální situace určitých částí obyvatelstva se již delší dobu nezlepšuje a lze pochopit, že to vyjadřují tímto způsobem.

Naši komentátoři svorně upozorňují, že ruští voliči zase tak velký zájem o tyto volby nemají.

Ale to je pochopitelné. Boris Jelcin svého času tuším s pomocí tehdy amerických poradců od Clintona zavedl mimořádně silný prezidentský systém, mimo jiné jako obrannou reakci na  pokus o převrat proti prezidentu Gorbačovovi. No a Putin ho účinně využívá. Co je na tom divného. Doporučili mu to američtí liberálové a pro ruské poměry s jejich historickou tradicí samoděržaví byla přirozenou  metodou.

Přesto i tak oproti například našim volbám do Senátu, kterých se účastní jen extrémní liberalisté a výsledek podle toho vypadá, se aktivita voličů srovnávat nemůže.

Navíc je logicky jasné, že přes chyby je Putinova koncepce silné a suverénní světové velmoci v zásadě jedinou možnou.

A tak Angela za týden končí a Německo bude tak trochu v chaosu. Bohudík s ní končí vše špatné, co zavedla a prosazovala, euromajdan, střet s Ruskem, Willkomen politik a nedomyšlenou energetickou politiku, která již teď působí Německu velké problémy, které se zčásti snad podaří utlumit jednak částečným znovuoživením těžby uhlí a hlavně zprovozněním ropovodu Nord  Stream II, což byl zřejmě její nejrealističtější krok za její vlády.

A až všichni Bidenové, Macronové, Merkelové, Johnsonové, Ulriky von der… odejdou, pak dá-li pomyslně Bůh a zdraví, stále zde bude ruský prezident a bude moci rozšafně svět  ovlivňovat.

Snad lidstvo alespoň do té doby trochu zmoudří.

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Vše uvádím velmi stručně: Vždycky, když reaguji na problematiku Ruska či Ukrajiny, tak se trochu chlubím, že jsem byl v obou státech mockrát, a to především služebně. 

Musím se hořce usmívat, když nám z obrazovek kydají, že po Rusku se vozí (zřejmě v noci) při volbách celé náklaďáky falešných volebních lístků. Počítá se s tím, že Češi neumějí počítat. Kdyby si někdo na prstech jedné ruky a třeba i s pomocí kalkulačky uvědomil, KOLIK by se toho muselo převézt.... ? Tedy aby se dokázalo vítězství nějakého opozičníka ..  A že by si toho nikdo nevšimnul? 

Nejčastěji jsem byl v Novosibirsku a okolí (ale i dále). V tomto městě je v centru takový malý kostelíček (nebo kaplička, chcete-li), kde je připomínka, že tady je střed Ruska!

Takový ohromný kolos prostě musí mít prezidenta se všemi právy a který má DOSTATEK ČASU na to, aby to pomalu měnil k lepšímu. Z Moskvy  letíte do Novosibirska čtyři hodiny letadlem. Stačí?

To nejlepší, co udělal opilec Boris Jelcin, bylo to, že se zasloužil, aby na jeho místo přišel právě Putin. 

Putin mimo jiné zasáhl v tom, aby v Černém  moři nebyla základna amerických (ano: amerických) atomových ponorek. Pochopitelně, že referendum a volby na Krymu byly regulérní a svobodné. 

A my budeme přes ekonomickou katastrofu kupovat tanky, děla či vojenská autíčka? PROTI KOMU, PROBOHA?