Na saká nepúšťať, aneb smějící se Vasiľ Biľak

Bilakovo vysvědčení
10.10.2015 19:09
Před pěti lety 6. března 2010 Dušan Streit na stránkách Buletinu ODS pro Liberecký kraj velmi ostře zaútočil na Jiřího Paroubka: „Paroubek má prostě ve svých marťanských genech, aby se montoval do věcí, k nimž nemá absolutně předpoklady. Cirky, pokleslá zábava, srocení davů - tam může svou dikcí bývalého aparátčíka s modulací megafonu oslovit sobě rovné, ale „na saka nepouštět“! To je metafora z dob Biľaka, která nás utvrdila v tom, kam to vede, když se neumětelové připustí do vážných akcí.“ (1)

Dějiny lidí jsou dějinami mystifikací.(2a)

Vzhledem k neurčitosti místa a času objevení výše uvedené metafory, která sestoupila z nebe fantazie do přízemní reality v rámci boje s bilakovštinou, lze se podivovat nad tím, jak se jí ještě dnes daří. Ba i do Wikipedie se dostala, i když měnila svou podobu a také byla občas vyhubena jako plevel. A s plevelem také navíc užitečné rostliny. Soudruh Biľak za svého života nikdy důrazně a se od daného výroku za svého života veřejně nedistancoval. Stačilo mu ke štěstí, že se vytvořil falešný cíl, který byl odstřelován těžkou kanonádou. Příslušný dokument se náhle objevil na veřejnosti až po jeho smrti, a to jenom proto, aby se všichni pozůstalí chytli za nos a zjistili, jak byli hloupí.

 

Jak se fabrikuje metaforická anekdota

Nícméně časy se mění a vědomosti také, takže přišel čas pana Paroubka rehabilitovat. Uvedená metafora sice žije dodnes na stránkách Wikipedie, podle níž za normalizace o Vasiľu Biľakovi kolovala anekdota, že ve výučním listu měl napsáno „na saka nepouštět“ (nebo dokonce slovensky „nepúšťať na saká“), to je ovšem zcela nedoloženo. (2b)

Tato zmínka chybí ještě ve verzi z 25.2. 2012, ale již verze z 5.7. 2013 až 6.2, 2014 sdělovaly přímo natvrdo čtenářům, že dotyčný po základní škole se vyučil krejčím a krejčovině se věnoval až do roku 1949. Ve výučním listu (jenž byl exponátem na výstavě k jeho jubileu v roce 1987) měl napsáno 'Na saká nepúšťať . (2c)

Od 7. 2. 2014 se konečně lze dočíst nyní platnou verzi. Co se tak asi odehrálo v hlavách autorů hesla v noci z 6. na 7.2. 2014? Wikipedie zareagovala pohotověji  na rozdíl od rozdíl od V. Bucherta a dalších, i když až po neuvěřitelně dlouhých 40 hodinách od publikování fotokopie výučního listu na webu Aktuality.sk.

Ještě v ten den v hlavních zprávách TV Barandov zaznělo Na saka nepouštět jako heslo k honu na čerstvě zesnulého krejčíka. Také Vilem Buchert ve svém nekrologu [Vasil Biľak byl odporný exponent komunistického režimu] v internetovém vydání  Reflexu (publikovaného 6.2, v 10:14; informaci o smrti časopis přinesl v 9:01) neopomenul připomenout tento verdikt: Ve výučním listu měl napsáno „Na saká nepúšťať“.  Bohužel neschopného krejčího si vybrali komunisté pak do vysokých funkcí a podle toho to i vypadalo. (2d) Jenom aby někdo nepovažoval kvůli těmto větičkám  dotyčného novináře za všeho schopného. Co zásada ověrování informací ze dvou nezávislých zdrojů? Dokázal-li Vasiľ Biľak takto vydrážděním emocí údajných antikomunistů nasadit jím klapky na očích, tak šlo o velmi schopného krejčího, ovládajícího nejen politický marketing.

 

Wikipedie jako špatný obchodník s dezinformacemi, aneb jak s vaničkou vylít i dítě

Poprve se tato zavážná informace objevila na Wikipedii ve verzi z 25.1.2008: Po základní škole se vyučil krejčím. Ve výučním listu (jenž byl exponátem na výstavě k jeho jubileu v roce 1987) měl napsáno Na saká nepúšťať. Krejčovině se přesto věnoval až do roku 1949.  18. 4. 2009 byla vznesena otázka zdroje, odkud tato informace pochází. Pasáž byla vymazána ve verzi z 24.6.2011, aby se opět vynořila na obrazovky monitorů 12.9. 2011. Ještě tentýž den byla smazána.

Avšak byla nahrazena verzemi z 25.12.2012-7.5. 2013, v nichž se objevil text, že když po revoluci 1989 poprve přiletěl do Československa Baťa, byl na letišti uvítán transparentem "Lepší boty od Bati, než sako od Biľaka". V následné verzi z 15. 7.2013 bylo možné dočíst obě informace současně. Verze z 6.2.2014 maže informaci o transparentu, vítajícím Baťu. Přesto ještě Blesk stihl tentýž den v 8:32 dúvěrně sdělit čtenářům, že Biľak se narodil na východním Slovensku a vyučil se krejčím. Ve výučním listu měl od mistra napsáno 'Na saká nepúšťať". Proto, když po revoluci 1989 poprvé přiletěl do země Baťa, vítali ho na letišti transparentem "Lepší boty od Bati, než sako od Biľaka".

Na tak rychle změny na frontě boje s krejčíkem nestačil reagovat ahaonline.cz, který ještě v 7. února 2014 v poledne psal, že Biľak, který byl rusínského původu, se narodil v srpnu 1917 v Krajné Bystré na východním Slovensku. Po základní škole se vyučil krejčím a tomu se věnoval až do roku 1949. Zřejmě v tom ale příliš neexceloval, na výučním listu měl totiž uvedeno „Na saká nepúšťať“. A tak se vrhl na politiku. I tady ho minulost nepustila. Lidé mu vystavili titul ing. – igly, nite, gombíky…(2e)

Redakce Wikipedie nechala heslo Vasiľ Biľak nezměněno od 14.8.2013 do 6.2. 2014, kdy v 9:32 zavěšuje informaci o úmrti politika. Teprve po několika aktualizacích přichází pro Kalupinku ta pravá chvíle měnit historii: 7. 2. 2014, 22:59: Po základní škole se vyučil krejčím a krejčovině se věnoval až do roku 1949. Za normalizace o něm kolovala anekdota, že ve výučním listu měl napsáno „nepúšťať na saká; to je ovšem zcela nedoloženo.

Ještě 7.2. 2014 Blesk ve 12:51 poněkud zpozdile psal, že zatvrzelý komunista Biľak se netěšil nejlepší pověsti. Tenhle s obtížemi vyučený krejčí se zhlédl v Sovětském svazu a jeho ideologii. Blesk ve stejném článku citoval Hospodářské noviny, že  miloval Rusy jako bratry a ještě více miloval marxismus-leninismus a jeho režim, který z podprůměrného krejčího dokázal udělat bohatého prominenta. Tento komentář Hospodářských novin převzaly také Lidovky.cz

Delka a urputnost bojjů o jednu či dvě věty ve Wikipedii v ničem nezaostávává za délkou či urputnosti bojů obou světových válek v uplynulém století. A nejenom v tomto případě. Ba i slovenští hackeři na slovenské Wikipedii vybojovali vítězně jednu bitvu 30. června 2010: Druhou najznámejšou cestou je prieskum pred plánovanou intervenciou do Japonska. Na večernom uvítacom bankete sa mu predstavil zástupca vodcu delegácie miestnych domorodcov menom: "UšiMi Sako", na čo Biľak odpovedal zhuhol (veľmi nezdvorilo) a k tomu po vychodňarsky: "Skadzi znaš že ja krajčir?" Táto veta sa stala pamätnou. Uvádza sa v zozname najdôležitejších viet pre globálny mier na druhom mieste. Prvou je "Malý krok pre ľudstvo, veľký pre človeka" Jinak všechny ostatní varianty tohto hesla na slovenské Wikipedii  nás toliko odbývají stručným konstatováním, že Vasiľ Biľak bol pôvodným povolaním krajčír.¨

 

Hlas na poušti

Podle pana Čermáka Vasiľ Biľak na výúčním listě, ani nikde jinde nic takového neměl napsáno, naopak dostal k vysvědčení odměnu 50 kč za výborný prospěch(3) Nicméně mediální bublina žije dál svým životem a dalo by se říci, že dokonce se stále nafukuje. Naposledy pak v této podobě 13. 8. 2015: Zmetek Biľak (na saka nepouštět!! - ve výučním listě krejčího) odsoudil 50tá léta?? Tak proč sem ten ruský hnůj a bezpráví pozval znovu 1968? (4)  Má-li výše uvedená fáma argumentačně vyfutrovat tvrzení o soudruhu Bilakovi jako zmetku, neplatí pak ale současně, že její neověřitelnost velmi oslabuje všechna další tvrzení a argumenty použité ve výše a nejenom tomto uvedeném výroku?

Je opravdu dosti nelogické, že by se v úředním dokumentu, jakým je výuční list, takové neformální osobní doporučení vůbec kdy objevilo. Pokud výše uvedená metafora nikdy neměla reálné jádro, pak je nutné výše uvedené tvrzení pana Streita brát s velkou rezervou jako nepodařený výpad na mediálním kolbišti. Útěchou panu Paroubkovi  může  být, že pan Streit nepoužival tento zrezivělý meč toliko proti němu. To, že jde o zrezivělý meč, naznačuje nejenom to, že tento úřední záznám v výučním listě, vydaném v Hradci Králové, se má vyskytovat buď česky, nebo slovensky, ale i to, že ve slovenštině se vyskytuje ve dvou jazykových mutacích, jednou jako nepúšťať na saká“, podruhé jako na saká nepúšťať. Jednou s měkkým, podruhé s tvrdým t.

Pan Streit chtěl tímto mečem spáchat asi harikiri, dokonce i při příležitosti pohřbu Vasiľa Bilaka, když napsal 7, února 2014, že za všechny, kteří se mi do titulku nevešli, jsem jmenoval euronadšence, jenž se právě stal ministrem zahraničí. Ale zapomenout bychom neměli ani na Havla, Špidlu, Schwarzenberga a jiné symboly nové kolaborace, které dávají zapomenout na Biĺaka, Koldera a Indru. I ten Husák byl uměřenější. Když zemřel nenáviděný Brežněv, v euforii jsem sledoval jeho pohřeb v televizi a vypil jsem přitom flašku kapitána Morgana. Biĺaka jsem doslova nenáviděl, zejména po roce 1968. Byl jsem tehdy mladý a měl jsem pocit, že takového odporného vlastizrádce bych dokázal uškrtit vlastníma rukama. O Vasilovi Biĺakovi se tradovalo, že byl vyučeným krejčím s poznámkou „na saka nepouštět“. Byl to typický produkt dělnických funkcionářů, jevil se jako relikt padesátých let. Dodnes nevím, zda byl větší »blb«, nebo »kurva« (omlouvám se, výstižnější slova mě nenapadla). Co vím ale jistě, že oproti dnešním nenažraným přisluhovačům Brusele byl chudák, který se s odstupem let může v této relaci jevit jako přihlouplý sice, ale skoro „poctivec“.(5a)

Pan Michal Hvorecký při odpovědi na otázku 21. Srpna 2013 Na co dnes myslí Vasiľ?docela hezky rekonstruoval Vasiľovo myšlení, když je tu pod Slavínom, nie ako kedysi u nás v Krajnej Bystrej, keď som sa učil za krajčíra, do výučného listu mi napísali „nepúšťať na saká“ a nakoniec som v nich strávil väčšinu života. (5b) Jeden údajný verdikt zkušební komise sehrává v literárním životě českého národa větší roli, než RKZ dvě století zpět.

 

Jak se brousí mediální zubaté ostří

Nejenom z hlediska pana Streita, ale z hlediska mnoha dalších producentů této mediální bubliny byl přitom soudruh Biľak úplné neviňátko:

2004 19.5 Stejně jako měl Biľak ve výučním listu napsáno "Nepúšťat na saká!", tak by měli dyslektici na vysvědčení mít napsáno "Nepouštět na letáky a nápisy vůbec“ (6a)

2005 únor Jako další si stěžují kapitáni našich krejčíků. Asi mezi nimi chybí onen pověstný komunistický boss, „doktor veškerého krejčovství(na saka nepouštět!)” - soudruh Vasil Biľak, jinak by je napřed naučil šít. (6b)

2007 1.9. nad ostatní soudruhy, takto krejčí (kalhoty, na saka nepouštět) a jiné expertní profese, vysoko vyčníval. (7a)

2007 19.9. Však pravda, Biľak měl dokonce ve svém výučním listu napsáno "nepúšťat na saká" (7b)

2009 Traduje se, že Vasil Biľak mel ve svém krejčovském výučním listě lakonickou poznámku: „Na saká nepúšťať." Jakkoliv pochopitelná se může zdát tehdejší mistrova obava o saka zákazníků od nešikovného krejčího, je takové konstatování, nahlédneme-li na něj dnešní optikou, zcela nepřezkoumatelné pro nedostatek důvodů. Rozhodovací praxe vysokých škol v České republice žel v mnoha ohledech stále připomíná spíše postup rozhněvaného krejčovského mistra, než precizně odůvodněné a na individuální posuzovaný případ perfektně padnoucí rozhodnutí správního orgánu. (7c)

2009 25.11. Nedávno ovšem proskočila tiskem zpráva, že nejméně pět pedagogů, včetně rektorky „vysoké školy pro pražský magistrát" (VŠFS), jsou absolventi komunistické Vysoké školy politické, v řeči lidu nazývané Vokovická Sorbona. Před jména si dávali titul RSDr, byli tedy doktory věd společenských, v lidové mluvě se jim říkalo Rozhodnutím Strany Doktor. Patrně nejznámějším chovným koněm z této stáje byl „krajčír Bilak", na kterého novináři vytáhli i jeho výuční list s poznámkou „na saka nepúšťať" (8).

2008 29. 11 totéž moje softšelka s chlupatým slonem ve znaku.... i když byla "low-end", tak všechny (zde tak vychvalované) latoky byly (v porovnání sní) šity pravděpodobně Vasilem deBilakem ("na saka nepouštět") (9a)

2009 11. 11. profesor Pafko psal (MF DNES 11. 11.) o bývalém tajemníkovi ÚV KSČ Vasilu Biľakovi. Byl vyučený krejčí a tradovalo se o něm (i já to velmi dobře vím), že měl na výučním listě napsáno „na saká nepúšťať“. Podle mě by naši politici měli mít diplomy označené podobně: „Ing., k mašinám nepúšťať“, „JUDr., pozor – nevie písať (9b)

2010 Duše rozechvěle vstupuje do soudní síně – a nevěřícně civí na tribunál: předseda senátu – jeho velebnost Thomas de Torquemada, vrchní inkvisitor toledský. 1. přísedící – s. Grebeníček, vrchní dozorce nápravného tábora v Uherském Hradišti. 2. přísedící – veledůstojný pán soudruh Vasil Biľak. Každý člen tribunálu měl na sobě cedulku se jménem a výčtem svých dobrých činů. Duše stačila na jmenovce s. Biľaka přečíst jen údaj „nepúšťať na saká !“ (9d)

2011. 30.11. Podle lidové slovesné tradice byla na výučním listu Vasiľa Biľaka, původním povoláním krejčího, vzhledem k jeho málo oslnivým studijním výsledkům poznámka „Na saká nepúšťať“. Podobně se to u nás má s autorizovanými inspektory. (9c)

2012 17.1 každopádně Douděrovou na saka nepouštět. (10)

2012 červen traduje se, že Vasil Biľak měl ve svém výučním listu krejčovského tovaryše napsánu poznámku: Na saka nepouštět!“. Obávám se, že většina našich dnešních politiků, poslanců a senátorů, by si do svého „výučního listu politika“ oprávněně zasloužila poznámku: „Na zákony nepouštět!“. (11a)

2012. 21.6. My Slováci sme na nevzdelaných a primitívnych politikov zvyknutí veď sme roku pracovali pod Vasilom Baľakom, ktorý bol vyučený krajčír s tým, že podľa výučného listu mohol šiť iba nohavice s poznámkou "Na saká nepúšťať". Nuž dúfam, že pán Shulz má vo výučnom liste "Na Slovensko nepúšťať". Ja dodávam "Slovensku daj pokoj"!!! (11b)

2014. 15.1. o panu Trávníčkovi by mělo platit to samé co o Vasiľu Biľakovi : "na saka nepúšťať !"  (12)

2014. 15.1. Potřebujeme umělce, vědce, učitele, ne instituce na jejich kontrolu a správu, ne manažery, kteří se střídají jako ponožky, „na saka nepúšťať .(15a)

2014. 8.2. Samanta má podobné vzdělání jako Biľak. Ten si vysloužil poznámku "na saka nepouštět", k Samantě patří "nepouštět k písemnému projevu". (13)

2014.29.6. když má někdo na výučním listu napsáno " na saka nepouštět", je to jako legitimace řídit stát, aspoň v československu. Kdoví co má ve výučním listu napsáno pan Bakala, který je "dámský".....(14)

2014 11.9 Nepřekvapuje, že mezi politiky, odmítajícími přechod na třístupňovou soustavu, je hlasitě slyšet poslankyni Marii Benešovou, bývalou nejvyšší státní zástupkyni. Díky praxi prokurátorky, řešící hlavně dopravní přestupky (pozn.: nepúšťať na saká!) si sotva dovede představit, že by mohla být prospěšná změna proti stavu z doby jejího působení na vrcholku soustavy. (15d)

2014. 23.10. Černochovou na saka nepouštět.( 15b)

2015. 31.8. Vasil BIĽAK byl znám tím, že nesměl šít saka, předtím než řídil stát, byl totiž krejčím. Slovensky sděleno: „Nepúšťať na saká“. Andreji BABIŠOVI bylo demokratickým způsobem přiděleno ministerstvo financí. Nyní je prováděna „perestrojka“ finančních úřadů malých měst. Připravuje se elektronická evidence tržeb. Snad se nebude jednou psát: „Nepúšťať na reorganizáciu finančných úradov“. (15c)

Nejenom panu Dušanovi Streitovi tento mediální skalpel sloužil k záříznutí oponenta přimo na jeho vlastním hřišti: V den oznámení úmrtí Vasiľa Bilaka (7.2.2014) v diskuzi k blogu zazněl výrok Soudruzi sténají bolestí,odešel jim ten nejlepší,jasné světlo jejich životů.Čest drahému soudruhu krejčímu co nesměl ani na saka. Ode dneška už Vasil Biľak opět šije saka pro zločince, mezi které patří. Hitlerovi, Stalinovi, Gottwaldovi Zatímco Vasil měl alespoň výuční list krejčího(byť s poznámkou Na saka nepúšťať !!) bakalář Šimon by nejspíš kromě bilakoformních pindů neuměl ani zaobroubit hadr na podlahu. (16) Vzhledem k nepravdivosti tvrzení, že právě zemřelý nesměl ani na saka,  tak se stává nepravdivým celý výrok v formě logického výroku, že ano?

 

Pozoruhodná kariéra metaforické anekdoty

Z hlediska vyhledávacích schopností Googlu a Seznamu v nejstarší nalezené mediální vrstvě lze najít tento výrok v pozoruhodně rozvinuté, tedy asi pozdní manýristické formě  z péra autora, přispívajícího ke kultivaci veřejné diskuze v pátek 22.8. 2003: Lidé, kteří se na vlastizradě roku 1968 podíleli již většinou zemřeli. Jeden z nejodpornějších vlastizrádců roku 1968 však ještě žije. Je to Vasil Bilak. Člověk, jehož obličej všem lidem, kteří rok 1968 prožili, připomíná obličej Jidáše. Špatný krejčík (gatě dobré, na saka nepúšťať),který si svou vlastizradou zajistil nesmrtelnost. (17)

Tento bojovník ex post za lepší příští a krasnější počasí až za dlouhé čtyři roky (8.8. 2007) nalezl konečně důstojného pokračovatele u příležitosti 90. narozenin Vasiľa Bilaka, poprvé nikoliv na úrovni diskuzních příspěvků, nebo blogů, ale na stránkách periodika Týden, a to bez jakýchkoliv pochybností: "Lidé z druhé strany barikády považují rok 1968 za cosi zločinného, trestného či nesprávného, ale to je věc pohledu. Já si zase myslím, že jejich činnost nebyla v zájmu lidu a republiky," shrnul Biľak před pěti let vyučený krejčí ("na saka nepouštět!") a poslední žijící signatář hrůzného dopisu. (18)

Na Wikipedii se objevila informace o nešikovném krejčíkovi Biľakovi 25.1.2008.  Pouze necelý rok  (20.11.2008) trvalo, aby do kolektivní paměti byl vryt mediálním skalpelem silný nesmazatelný záznam: Je pozoruhodné, že ten jeho pověstný výuční list s poznámkou "Na saka nepúšťať!" opravdu existoval, jak se po sametovce ukázalo. (19a)

Bratři Slováci si nemohli nechat takového proletářského internacionalistu na krku, proto se jeden z nich odvážil tvrdit o pět dní později 25.11.2008, že Biľak byl polocesch z medvedzeho ,,hradec kralove cca 800km na saka nepoustet  (20). K dovršení všeho zmatku Wikipedie v jedné ze svých posledních verzí (z 6.2.2014 a novější), ale i jiné zdroje uvádí, že byl rusínského původu (v komunistické éře tak uváděl národnost ukrajinskou,  jelikož samostatná rusínská identita byla potlačována. V předmajdanovské éře jsem se dočetl, že Biľak je Ukrajincem. Majdan přinesl zvrat dokonce v nazírání na národnost Biľaka. (19b)

 

Wikipedie jako zdroj všeobecně platného poznání

Pokud byly informace o špatném krejčíkovi Biľakovi zavěšeny na Wikipedii, tak někdo musel vzpomenout na půvabné historky, potvrzující starobylost písemného dokladu  a dosvědčujícího jeho autenticitu, podle níchž:

A) v osmdesátých letech navštívil Jan Josef Slovensko, shodou okolností také dřívější působiště normalizačního pohlavára Biľaka. „Jak jsme tam s těma lidma mluvili, povídám: ‚Copak ho volíte?‘ ‚Proč bychom ho nevolili?‘ ‚Když to je takovej pytlík...‘ ‚To nevadí, ale co chceme, tak nám sežene, tak ho volíme.‘ Jinak Biľak přišel do Hronova ještě s jedním z východního Slovenska a šel se učit krejčím v Náchodě. Když pak po dvou nebo třech letech byly zkoušky, v tý vandrovní knížce měl napsáno: ‚Na saka nepouštět, neumí.‘ Takže mu říkali ‚Ibagaťár‘.“ (21)

B) Moc neuměl, na výučním listě měl od zkoušejícího napsáno "na saka nepouštět". Uměl ušít jen pánské kalhoty, ten výuční list byl vystaven kdysi v muzeu Klementa Gottwalda, lidi se tam na to chodili dívat. Soudruh Biľakse krejčovině moc dlouho nevěnoval, jako partyzán běhal s kvérem po slovenských horách a po válce tamtéž zabavoval lidem majetky (22)

C) ta reprodukce výučního listu se před těmi cca 44 lety objevila v Literárkách a bylo tam: Na gace dóbry, na saka nepůščať. O současných zákonodárcích nejsem vůbec přesvědčen, že “na gace dóbry”(22.8.2012). (23)

To už si do toho troufla obout i Česká televize, která 11.8. 2012  vzala šmahem oba komunistické papaláše najednou (Jakeš a Biľak v úctyhodném věku - jejich ideje žijí dál), hlavně že zasadila údajný Biľakův výrok téměř do pravěku, do éry budování základů rozvinuého socialismu:  Jedni ze symbolů socialismu v Československu Miloš Jakeš a Vasil Biľak slaví. Oba patřili mezi ty politiky, o nichž se mluvilo takřka všude. Jakešův „kůl v plotě“ si lidé pouštěli pro pobavení a se jménem Biľak si zase mnozí vybaví heslo „Lepší boty od Bati než sako od Biľaka“. V sedmdesátých letech dokonce koloval oblíbený žert, který popisoval Biľaka jako mizerného krejčího, neboť prý měl na výučním listě napsáno: „Nepouštět na saka.“ (24)

 

Krejčík Sedm jednou ranou jako strašidlo (součásník Jožina z Bažin)

22. listopadu 2009 nás poučil Blesk, že kdysi se před tímto vyučeným krejčím (ve výučním listě měl od svého mistra poznámku „na saka nepouštět“) třásli i komunističtí papalášové. (25a)

24. ledna 2011 SME.sk psala, že Československo  do roku 1989 ovládli konzervatívni komunisti. Vrátane Biľaka, vyučeného krajčíra, ktorý mal vo výučnom liste napísane „Na saká nepúšťať". (25b)

25. ledna 2011 odstřelování pokračovalo, důvěryhodné  zdroje naším elektronickýmm médiim asi sdělily, že tento zrádce bere štědrý důchod:  Biľak však zasáhl do životů milionů lidí nejen tímto dopisem, ale mnoha dalšími počiny během své politické kariéry. Dlouho přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl být významným politikem. Tento nenápadný Rusín narozený na východním Slovensku se po základní škole vyučil krejčím. Na výuční list mu mistr připsal "Na saká nepúšťať" ("Na saka nepouštět"), což výmluvně vypovídalo o jeho řemeslné zručnosti. Krejčovství se přesto věnoval až do roku 1949, tedy do svých 32 let.(26a)

6.9. 2011 Zdeněk Fiala napsal pro web Vaše věc článek Nepúšťat na saká, kde vysvětloval, že se nedaří nejen proto, že je těžká doba, ale nevládnou nám ani žádní géniové. Na druhou stranu, jsme zvyklí. Kdysi – před 40 lety [v r.1971 ???]  – na jedné výstavě se omylem objevil krejčovský výuční list tehdejšího hradního (kremelského) poskoka Vasila Bilaka s poznámkou „nepúšťat na saká“.(26b)

Toto vidění světa se stalo součástí myšlení mnoha jednotlivců, takže jeden z nich se svěřil v diskuzi  22.11. 2011, že tady je ta odlišnost vidění světa. Mě kdyby někdo zařadil mezi ty estébácké svině, tak se propadnu hanbou a moji rodičové by se obraceli v hrobě, ale vy, pane Tom, si ještě začnete leštit letky. No proč se ještě divím, stále platí vrána k vráně.... A jak správně podotkl pan Enigma k vysokému postu tenkrát stačilo ušít kalhoty.(Na saka nepouštět.)

Média to asi přepískla, začaly se objevovat poněkud smířlivější příspěvky mezi diskutujícími na idnes 19.9.2012 pod komentářem pana Komárka: A) Soudruh Bilak-Komárek konečně našel svého třídního nepříteleB) neurážejte soudruha Bilaka , ten alespoň jako pánský krejčí v mládí uměl šít pánské šaty … C) Na Biľakovi si cením jeho istú zásadovosť jeho postoja! A že  - okrem súkmeňovcov - nepartajným v podstate neškodil! Je však zaujímavé, že sa nevenuteje ss. Davidovi, Kolderovi (skutočným pozývateľov spriatelených armád), samovrahovi Kapkovi, ss. Indrovi, Švestkovi,...moja mama pracovala v oných časoch neďaleko luxusného bratislavského krajčírstva a tam robil i Biľak. A v ňom nemohol hocikto!! (28)

 

Jak Štrougal foukal do ohýnku

První výstřely v této bitvě padly zprava, asi jako reakce na současnou akceptaci obou verzí na Wikipedii, takže ta už 7. 2. dupla na brzdu a úplně zbytečně  a navíc odpískala transparent.

5.2.: Nevím jak vy, ale já jsem Biľakovi schopen odpustit leda tak pokažená saka, pro která měl ve svém výučním listu krejčího poznámku - na saka nepouštět. (29)

6.2.: Vasil Biľak- vyučený krejčí s poznámkou Na saka nepouštět (30)

7.2.: to nehovořím o tom, že jinak to byl Blb - par excellence, který se nikdy nenaučil mluvit ani česky, ani slovensky a stěží se vyučil krejčím.....a který měl ve výučním listu poznámku "nedávat na saka"......protože ta už byla nad jeho síly a schopnosti !!!!! Je ale fakt, že jako Pablb to - kde jinde, než u KSČ.......dotáhl hóódně vysoko !!! Nechť se smaží v pekle (31)

7.2.: Moskva pak sloužila jako dobrá výmluva. Často to znělo skoro jako omluva. Ruští soudruzi si přejí to či ono. Mistrem tohoto verbálního žonglérství byl právě Vasil Biľak. Vyučený krejčík. „Na saka nepouštět!“, byl smutný vtip naší generace. Údajně to stojí na zadní stránce jeho výučního listu. Zda je to pravda nevím, ale věřím tomu. Saka mu nikdy nepadla a raději se živil politikou. (32)

7,2.: V muzeu Klementa Gottwalda v Praze byl za socíku vystavený jeho výuční list, na který zkoušející připsal poznámku „na saka nepouštět“. Biľak to vysvětloval tak, že byl jako komunista politicky pronásledovaný… "    ale není jisté, jestli nejde jen o urban legend.(33) 

Pak už následovaly poslední salvy,spíše pláč nad rozlítým mlékem.

2014.17.8. Co tady vystudovaných vysokoškoláků umývalo výklady, kopalo kanály. A řídil nás krejčí "na saka nepouštět". (34)

2014 2.4 Zpověď krejčího, který nesměl šít saka Vasil Biľak, který se vyučil krejčím a v listu měl prý napsáno „na saka nepouštět"… (35) ¨

2014 16.4. Raději měl šít saka... I když měl napsáno ve výućním listu "na saka nepouštět", i tak by udělal méně škody  (36)

Pak vyšla rána z Těžké Barbory přímo z Politbyra ÚV KSČ, byla vystřelena mediální bublina jako nástroj politického boje.

2014 6.11. Totalitní premiér Lubomír Štrougal nedávno oslavil devadesátiny a Zeman na něj vzpomíná jako na "jediného inteligentního člověka v komunistickém vedení, které bylo jinak zaostalé." Blesku prozradil, že se s ním setkal před několika lety a položil mu otázku: "Pane Štrougale, o vás existují dvě hypotézy. První: že jste byl nejinteligentnějším členem komunistického politbyra. Druhá: že jste byl jediným inteligentním členem. Která z těchto hypotéz je oprávněná?" Lubomír Štrougal Zemanovi řekl, že "nejpitomějším členem politbyra nebyl Vasil Bilak, jak se obecně traduje, ale jistý Fojtík, ideologický tajemník, který sice nebyl vidět tak jako Bilak, také ho neprofanovali tím známým heslem 'Na saka nepušťat', ale prý byl ještě blbější než Bilak, což už je co říci." (37)

 

Těžký život krejčího po smrti

Ozvěna tohoto výstřelu pomotala jednoho diskutéra  dokonce po pěti měsících na Tiscali 16.4.2015 tak že napsal to, co napsal, ale byl vzápětí opraven: A.: Od někoho kdo sedí doma na dávkách a vyžírá dělníky a rolníky bych přesně tyhle Štrougalovy kydy čekal. Taky měl ve výučním listu napsáno NA SAKA NEPOUŠTĚT. Ve finále ho odevšad pro neschopnost vyhodili. Tak se dal na politiku. B.: Dovolím si jen malou připomínku, příteli..... "nepouštět na saka" měl ve výučním listu jiný komunistický politik - Ing. (rozuměj Ihly - Nitě- Gombíky) Bilak.(38)

Tomu říkám uvedení na pravou míru. Ale která z následujících odpovědí v závěrečném testu bude i v daleké budoucnosti zítřejších dnů  ta  správná, to je otázka:

a) To mi připomíná jednoho známého slovenského politika minulé éry, který se vyučil pánským krejčím. Výuční list sice získal, ovšem s poznámkou „na saka nepúšťať“ Tzv. „ibagaťár“ , to si pamatuju taky (39)

b) Vzpomínáte na projevy o vědecko-technické revoluci, vědeckých metodách řízení, etc., pronášené Bilakem „na saka nepouštět“ ? To byla náramná legrace.(40)

c) Po základní škole se vyučil krejčím v Hradci Králové u Františka Rouska;  za normalizace o něm kolovala anekdota, že ve výučním listu měl napsáno „na saka nepouštět“ (nebo dokonce slovensky „nepúšťať na saká“), to je ovšem zcela nedoloženo. (41) [doslova opsáno z Wikipedie]

d) za krajcira sa ludia vyvrazdovali aj na hraniciach, ak chceli ist do viedne na obed ci za pracou. bol to clovek, ktory nedokazal zvladnut ani vlastnu profesiu krajcira, tak sa dal do sluzieb fasizmu. alebo co ine boli koncentraky ako jachymov ci pribram a vesanie vlastnych obyvatelov a ich vrazdenie na hraniciach, snad len nie vznesena myslienka komunizmu? este aj vo vyucnom liste krajcira mal napisane: "na saka nepoustet!" (42a)

e) nešikovný krejčí, který měl ve výučním listu napsáno: »nepúšťat na saká«, docela šikovně »ušil« zradu. (42b)

f) mě spíš zarazilo, že někdo takovému blbovi jako byl Biľak(na saká nepúšťať!) může udělat pomník! Že mají v Rusku někde ještě sochu Stalina - no, to jsou holt Rusové, ale tohle...(42c)

g) Ty mi připadáš jako pohrobek Vasky Biľaka, idiota,kterému napsali do výučního listu "na saká nepúšťať". (42d)

h) A k moci se dostala banda sviní, jako byl třeba rusínský krejčík Vaska Biľak, kterému napsali do výučního listu "na saká nepúšťať", kterého čert sebral jen nedávno.(42e)

ch) už ako krajčírsky učeň bol neschopný deBil (ak) a na výučnom liste mal v azbuke napísané: "Pozor!" "nepúšťať na saká!!!" Nedali mu žiadny výučný list. Dostal len také osvedčenie, že aj keď absolvoval výuku u krajčírskeho majstra, môže šiť len nohavice, ale saká nie. Pamätníci vedia. (42f)

ch) Prý se vyučil krejčím, ale řemeslo ovládal tak mizerně, že ve výučním listě měl napsáno na saka nepúšťat.  (42g)

i) Podľa historičky Kataríny Nádaskej Vasil Biľak si vybudoval závratnú kariéru napriek tomu, že sa mu nedarilo ani v krajčírskom remesle. Ťažké srdce má naňho aj za to, že odovzdal vlastnú krajinu do rúk Sovietskemu zväzu a nikdy zradu nepriznal. „Na saká nepúšťať!“ to mal podľa Nádaskej napísané Biľak vo výučnom liste z krajčírskej dielne. „Tento kus odevu sa považoval za vrchol krajčírskeho umenia, čiže on aj ako krajčír zvládal len ľahšie veci,“ hovorí. Zarážajúci je pre ňu fakt, že za tri roky, napriek tomu, že nebol vzdelaný, si vybudoval závratnú kariéru v strane. „Na rozdiel od svojich súputníkov ako napríklad Gustáv Husák, ktorý bol vzdelaný a intelektuál, zostal len snaživým krajčírom. Politickú školu si urobil, až keď sa dostal do straníckych štruktúr,“ vysvetľuje Nádaská (42h)

 

Několik poznámek na závěr

Ve světle poznatků historika Čermáka lze si klást oprávněně otázku, zda vytváření byť jenom jedné částečky virtuální reality, která nemá oporu v realitě životní, nemůže negativně poznamenat racionální rozhodování jednotlivců. Nemůže být tento jednotlivec zaskočen, pokud zjistí, že se v životní realitě nic takového neodehrálo?

Svým způsobem tato situace vyhovuje jak oběti, tak i jejím vrahům. Oběť, která ví, že se může kdykoliv vytasit s dekretem a začít s ním mávat, může se začít chovat daleko sebejistěji i tam, kde má případně skutečně máslo na hlavě. A lovce to přívádí do stavu nepříčetné zuřivosti, proč protivník poražený na lopatky nečiní pokání, když na něj vytasí s výrokem na saka nepouštět. Otázka ale zní, koho vlastně?

Evidentně lze vyslovit znění mediální Pythagorovy věty. Mirá rozporu  mezi virtuální a životní realitou vnímáíní nějaké události se rovná součtu obsahu čtverce sestrojeného nad přeponou (c²) pravoúhelného rovinného trojúhelníku, vyjadřujícího velikost záznamu v mozku postiženého (velikosti výhledu do neznámé budoucnosti), se rovná nad oběmi předponami čtverců, zobrazujících plochu životní reality (a²) a virtuální reality (b²)  na časových a prostorových osách, tedy zpětných zrcátek. Čím je daná událost vzdálenější bezprostřední životní zkušenosti jedince, tím je její vnímání deformovanější. Už proto, že je korigována zprostředkováním přenášením emocionální a rozumové zkušenosti generací dalších jednotlivců.

Také míra ověřitelnosti výroků v  tomto blogu je závislá na úplnosti a pravdivosti tvrzení PhDr. Vladimíra Čermáka, CSc. z jeho doslovu  k pamětem Vasiľa Biľaka Až po mé smrti, že Vasiľ Biľak získal výuční list s výbornými výsledky, což se má ale opírá toliko o příslušné pasáže v samotných pamětech, které jsem nenašel.  Sám Čermák si ponechává určité pole pro ústup: Jde celkem s jistotou jen o klasickou denunciaci. (43)

Ale ani to nemusel dělat. Hned 6. února 2014 v 10 hodin se objevila na webu Aktuality.sk. fotokopie Bilakova vysvědčeni (44a) a rozhovor s knězem Karolem Lovašem ze 7.2. 2014.: Pri hodnotení osoby Vasiľa Biľaka treba postupovať vecne. Vecné je to, že celý svoj život bránil socializmus, čo bolo pred rokom 1989 aj súčasťou ústavy. Odsúdiť ho podľa dnešných zákonov bolo viac-menej nemožné. Vasiľ Biľak nespáchal zločiny proti ľudskosti. Súdili a odsúdili by ho medzinárodné organizácie.Toľko fakty. Všetko ostatné sú emócie podfarbené základnou neznalosťou dejín a práva. Vasiľ Biľak nepodliehal emóciám. Spomínam si na jednu jedinú. Podával mi vysvedčenie z krajčírskeho učenia a pritom sa smial. Ľudia totiž o ňom celé roky hovorili, že mal na vysvedčení napísané: Nepúšťať na saká! (44b) Asi  nejpohotověji zareagoval na reprodukci výučního listupan Dušan Makovič na webu SME.sk (44c)

BIĽAK SE SMÁL. Je sice možné, že ho nenáviděl celý národ (45), ale dokázal  najít do své gardy tak přinejnenším sto pretoriánů, jednoho profesora, historičku, několik prominentních novinářů a dvě televize. Ti všichni ho dobrovolně a s nadšením vytvořili kolem něj antikomunistickou hradbu těl,  kruhovou obranu, vystavenou z pomluvy, skládající se  z pouhých tří slov: Na saka nepouštět.  Pod touto mediální peřinou se soudruhovi Bilakovi dobře spalo.

Podle Pavla Kopeckého Vasil Biľak zemřel, aniž by před smrtí pronesl něco památného, takříkajíc výrok „pro historii“. Nebo se to alespoň neví, jelikož sdělovacím prostředkům se po „textilním převratu“ striktně vyhýbal. Ta naň vzpomínala stále méně, až se nakonec omezovala na občasnou připomínku (anekdotu, ktorá nie je doložená – pozn. red.) z jeho výučního listu krejčího: „Na saká nepúšťať.“ (46)

Proč soudruh Biľak se mohl smát, lze demonstrovat na následujícím příkladu: Že je paní Nagyová osoba, které poněkud přecenila svůj význam a své duševní síly, že Nečas byl a je obětí jejích půvabů, je sice smutné, ale není to zločin. Je to spíše trapné. Ale vzpomeneme-li si na paní Grossovou a na její kabelky od Vietnamců, na paní ministryni zvanou lidově "blběnka", na soudruha Biľaka ("na saká nepúšťať"), na dementního starce Brežněva, na potrhlého šaška Sarkozyho, o co jde? Každá hra má svá pravidla. Politické procesy můžeme považovat za státem a medii řízenou lidovou formu epického dramatu (viz. B. Brecht; důraz na aktivní účast diváka)  K tomu, abychom "diváka" vtáhli do svého "díla", jej musíme nejprve přesvědčit, že je to divadlo "pravdivé", a pak jej donutit, aby se stal součástí spektáklu, který mu předkládáme. Divák je, často vášnivě, zapojen do přípravy "procesu", tedy divadelního děje.  Autoři toho docílí jak propagandou, tak desinformací. Propagandu přitom chápeme jako "manipulaci veřejným míněním prostřednictvím politických či mediálních symbolů" a zároveň jako "řízení kolektivních postojů pomocí manipulace důležitými symboly. " (Laswel: Média a společnost).  Autoři takovýchto mediálních her také nezapomínají na Teorii davu (Gustave Le Bon) kdy "dav", tedy seskupení osob na jednom určitém místě (sociální agregát - u nás obyvatelé ČR), má určité vlastnosti, které nazýváme psychologií davu (podle níž se lidé chovají pudově a emočně) a dochází tak ke ztrátě identity. Využívá se přitom sugestibilita, tedy ovlivnitelnost, když podstrčená smyšlenka za pomoci medií a "šuškandy" působí jako duševní a citová nákaza. Většina osob se přitom domnívá, že své myšlení plně ovládá, vyjadřuje to termínem "používám zdravý selský rozum" a nepřizná si, že je obětí masové manipulace. (47)

Kdo se ale směje naposledy, ten se směje nejlépe. Vysvědčení o výsledku zkoušky tovaryšské je vystaveno na jméno Václav Bilák (48). Copak výuční list může znít na jiné jméno, než je uvedeno v křestním listu?  Máme také trochu problém s názvem organizace, která ho vystavila: Odborné společenství krejčí. Jak by pak pan Vasiľ Biľak dokládat svou odbornou kvalifikaci vojenské správě při odvodu na povinnou vojenskou prezenční službu. Takže byl dopaden další dvojník. Aby bylo jasné, o co jde, tak si zde ještě dovolím ocitovat několik pasáží ze vzpomínek Josefy Slánské.

1) její komentář k telefonické intervenci údajného senátora, když byla zatčena. „Ano, pane senátore, je tady.“ Senátor Svoboda, Ne tisíckrát ne. Je to Ruda! Intervenovat u soudu mohli jen poslanci a senátoři. Ale tohle je jistě Ruda a vydává se za senátora Svobodu. Takových úskoků museli tehdy soudruzi používat, protože naší poslanci a senátoři na všeehny intervence nestačily.

2) Od roku 1934 až do parlamentních voleb byl Ruda stíhán zatykačem pro velezradu. Museli jsme žít ilegálně. Střídala jsem jeden ilegální byt za druhým, než jsem si konečně mohla najmout kuchyň a pokoj v novostavbě na Pankráci. Umožnila mi to moje sestřenice Julča tím, že mi půjčila své osobní průkazy, abych se mohla policejně hlásit. Byla to veliká výhoda už proto, že jsem nemusela měnit jméno a nebylo tedy tak snadné na záměnu osob přijít.

3) Několik měsíců jsme měli – bylo to v roce 1934 – dokonce xpolečný poloilegální byt. Totiž já s Máňou Śvermovou jsme si pronaly na cizí jména pokoj s kuchyní ve Vršovicích. (49)

 

Závěrečná poznámka: Diskutoval jsem téze uvedené v předposledním odstavci s přáteli. Bylo mi namítnuto, že k záměně jmen na výučním listu by mohlo dojít, proti čemuž jsem argumentoval s tím, že kdyby tomu tak skutečně bylo, tak by se Vasiľko dožadoval změny v úředním dokumentu, aby měl papíry v pořádku. Kdyby tomu tak nebylo, tak by mohly kdykoliv vzniknout pochybnosti o jeho kvalifikaci. Tvar podstatného jména krejčí by mohl být převzat z češtiny 19. století. Jde o korektní tvar. A hlavně jeden známý měl vidět příslušný dokument i s uvedeným supplementem v Bilakově muzeu v Rožumberku, dokonce již někdy v 70. letech. Nevím, také by ten verdikt mohl být k vidění  v pamětní jizbě v obci Krajná Bystra, která byla otevřena 15. 8. 1987, tedy čtyři dny po Biľakově sedmdesátce za jeho účasti.

 

Použité prameny a poznámky

1) Dušan štreit: Považte, Paroubek se vidí v čele sportovců(http://www.odsregionliberec.cz/clanek/povazte-paroubek-se-vidi-v-cele-sportovcu/

2a) https://janica9.wordpress.com/2014/11/17/verte-neverte-zamysleni-tez-nad-listopadem/

2b) (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vasil_Bi%C4%BEak

Vzhledem k existenci záznamu (viz http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zajimavosti/_zprava/tomas-bata-mladsi-priletel-v-prosinci-89-do-prahy-takhle-vypadal-jeho-legendarni-prilet--1431445 ) lze snad pokládat existenci nápisu na transperentu „Lepší boty od Bati než sako od Bilaka“ za autentický. V opačném případě by muselo jít o zamérně dodatečně vyobené falsum.

Využití tohoto mediálního skalpelu, používající davové stereotypy, viz zde http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/6468-primitiv-vlastizradce-a-zlocinec-takova-oznaceni-k-nemu-naprosto-sedi.aspx

2c) Srovnej též http://forum.valka.cz/topic/view/169182/Bilak-Vasil

2d) Základní ideu tohoto článku převzal dokonce jeden web (http://ceskawcela.pise.cz/148-kdyby-nebylo-biaka-byla-by-bilance-jinaka.html )

2e) http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/94586/vasil-bilak-alias-gyula-zradce-nezil-kratce-bozi-mlyny-melou-pomalu.html

3) Vladimír Čermák. v předmluvě k pamětem Vasiľa Bilaka.

4 ) http://m.zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/128463-valka-vypukne-za-par-dni-kyjev-nemel-v-planu-dodrzet-minske-dohody-rika-politolog/forum/strana/7/  13.8.2015

5a) Dušan Štreit Těšíval jsem se, až oslavím smrt Biľaka. Zaorálci mi to překazili (7.2.2014) (http://www.bezpolitickekorektnosti.cz/?p=21712 )

5b) http://hvorecky.sk/tag/bratislava/ Tento blog se tak líbil Mgr. Juraji Sabolovi, že ho převzal na svůj blog. (http://jurajsabol.sk/?m=201308 ) Už ani vysoškoláci nevědí, co to je kritické myšlení.

6a) http://blog.maly.cz/index.php?cmt=888 ; Dalším tvůrčí návrh na využití sloganu zazněl zde (http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=49040&print=topic&start=04d03e30b9817ba71c12f923b2e130abc ):  No tak mu do diploma supplementu napíšou doložku NEPÚŠŤAŤ NA SAKÁ (pardon, na C++) a je to, ne? Třeba zas umí skvěle letovat.

6b) http://narodnilisty.wz.cz/2005/nl2/trh.html

7a) http://zpravy.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A070830_164204_domaci_hos

7b) http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?f=8&t=1156&start=1050

7c) https://is.muni.cz/www/108125/10291954/K_pozadavku_prezkoumatelnosti_rozhodnuti_VS.txt

8)  http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/112166/Rudi-doktori.html

9a)  http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=9&t=6854&start=0   

9b) http://martisek.blog.denik.cz/c/110446/Retro-proti-polopravdam-pololez.html . Viz též http://krylmartin.blog.respekt.cz/neni-vasil-jako-vasil-kazdy-sklizi-co-si-zasil/

9c) http://www.stavebne-forum.sk/sk/article/20386/prilis-zakroucene-developerske-paragrafy/

9d) http://astro.wendys.cz/slunce.php?5

10) http://reality-show.panacek.com/15285-jak-.se-stavi-sen-%E2%80%93-detsky-pokoj-v-uvalech-212-upoutavka.html

11a) František Kružik, vysokoškolsky pedagog ) http://www.ohk-most.cz/Files/OHK/Most/TemaCerven2012FINAL.pdf  (červen 2012) v článku Na zákony nepouštět.

11b) http://www.aktuality.sk/diskusia/208917/eu-vedie-predavac-knih-bez-maturity/

12)  http://musicserver.cz/clanek/45843/makrorecenze-pure-heroine-lorde/ )

13) https://www.facebook.com/reflexcz/posts/820290347997652

14) http://www.danyk.cz/kha/vlakno.php?id=41976 29.6.2014

15a)  http://www.ippkid.cz/index.php/Vladim%C3%ADr_Merta  Vladimír Merta v knihovně Filosofického ústavu, Jilská 1, Praha 1, Staré Město. 

15b) https://www.diskutnici.cz/forum/1350-aktivni-svazak-budovatel kapitalismu/last/1074853/

15c) http://www.starostove-nezavisli.cz/regiony/kralovehradecky-kraj/tiskove-zpravy-4/tiskova-zprava-krajske-organizace-stan-kralovehradeckeho-kraje.html

15d) http://www.spoleksalamoun.com/view.php?cisloclanku=2014091101

16) http://blog.aktualne.cz/blogy/simon-heller.php?itemid=22203 

17). http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/clanky/2003/08/32327_11_26_0.html (pátek) Viz též http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/232950/inteligent-husak-a-jeho-opak-bilak-jak-soudruh-strougal-vzpomina-na-muze-ktery-pozval-sovety.html 

18) http://www.tyden.cz/rubriky/lide/komunisticky-ideolog-vasil-biak-se-doziva-devadesati_18728.html?showTab=nejctenejsi-3 

19a) (http://tpeceny.nazory.cz/politika/Nazory%20jinych%20lidi/bez%20souhlasu4.htm

19b) Viz třeba ale i zde po jeho smrti. Bilakovo Krejčovské umění je na tomto webu zachyceno takto: Po základnej škole sa vyučil za krajčíra a venoval sa tomuto remeslu do roku 1949, aj keď mal vo výučnom liste poznámku „Na saká nepúšťať“.

20)http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A081124_191711_p_cirkus_nef&razeni=time&strana=34

21) http://www.memoryofnations.eu/story/kohl-jan-josef-1928-884 Tu historku si dovolil překopírovat jeden diskuter o čtyři roky později 10.1. 2013 bez udání pramene. Srovnej http://www.sme.sk/diskusie/user_reaction_list.php?id_user=97034&page=12#ixzz3nUQ4wE4S  

22) (http://zpravy.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A120919_1830622_domaci_skr ) Srovnej též Prostě pánský oblek/uniforma/cokoliv má vždy knoflíky umístěné na pravém dílu a knoflíkové dírky na levém. Pokud je to někde na obrázku naopak, tak to znamená jen to, že Photoshop dostal do ruky někdo, kdo se k němu neměl nikdy dostat. Druhá možnost je, že kostýmy dělal Vasil Biľak (známý jako „nepúšťať na saká“) (http://avmania.e15.cz/pamatkari-recenze-filmu/?showforum=1 )

23 http://sumavak.blokuje.cz/44-let (souvislost mezi tímto diskuzním příspěvkem a textem blogu mi unikla)

24) http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1153096-jakes-a-bilak-v-uctyhodnem-veku-jejich-ideje-ziji-dal

25a) http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-17-listopad/127237/jak-dnes-ziji-papalasove-totalitniho-rezimu.html ; inspirace k názvu viz zde (http://ceskawcela.pise.cz/148-kdyby-nebylo-biaka-byla-by-bilance-jinaka.html )

25b) http://www.sme.sk/c/5734286/bilaka-uz-sud-nevypocuje.html#ixzz3nusK55n1

26a)http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/zradce-biak-bere-stedry-duchod-a-niceho-nelituje/

26b) http://vasevec.parlamentnilisty.cz/vip-blogy/zbynek-fiala-nepustat-na-saka

27) http://www.denik.cz/diskuse/zdrazovani-smrti.html

 28) http://zpravy.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A120919_1830622_domaci_skr;  Srovnej i  http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/307646-zomrel-vasil-bilak/ [V marci 1936 už bol v Bratislave a šiť zrejme vedel, lebo pracoval pre lepšie salóny.]

29) . http://vladimirvoracek.blog.idnes.cz/c/395201/O-Bilakovi-shnilem-ovoci-a-taky-o-smradu.html

30) (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10253066674-zpravy-ve-12/214411012000206/titulky#t=8m41s Viz též http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/rok-ocami-daga-danisa-vasil-bilak-pisal-dejiny-na-zachode-639280

31)  http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140206_213426_p_cirkus_nef&razeni=time&strana=28

32) http://skutecnosti.cz/kdysi-to-byla-moskva-je-to-dnes-brusel/

33)http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140206_213426_p_cirkus_nef&razeni=time&strana=27  Různé variace této situace jsou podivuhodné: Ve výučním listě, který byl později výstavním exponátem, měl údajně napsáno "Na saká nepúšťať".

( http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zemrel-vasil-biak-muz-ktery-v-roce-1968-pozval-tanky/r~ca03b0ee8f2311e3aee20025900fea04/ )

34) (http://m.denik.cz/denik/d/jednotne-prijimacky-na-stredni-skoly-rozdeluji-rodice-i-reditele

35) (http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zpoved-Vasila-Bil-aka-Unikly-prekvapive-novinky-o-roce-1968-313756

36) Daniel Gajdoš 16.4. 2014 v diskusi pod článkem Romana Jocha Vasiľ Biľak v roce 1968 Československo nezradil (https://twitter.com/ceskapozice/status/434851106171019264 )

37) http://m.domaci.eurozpravy.cz/politika/106088-zeman-promluvil-o-komunistech-meli-jedineho-inteligentniho-cloveka-koho/

38) http://diskuse.tiscali.cz/zpravy/clanek/nato-musi-zbrojit-a-ukazat-rusku-tvrdou-pest-rika-general-pavel-249979/?page=2 ; Viz též diskuzní příspěvek z 8.7. 2015 Jakýsi debil píše, že kokot rusinský, Vaska Biľak, kterému po vyučen za krejčího napsali do výučního listu "na sáká nepúšťať" , byl vlastenec. (http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/soud-naridil-znicit-vytisky-pameti-komunisty-biaka_348475_diskuze.html )

39)  http://www.modnipeklo.cz/clanky/oblekovy-prusvih/ 

40) https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2015/05/25/novy-navrat-do-padesatych-let/ 25.5. 2015

41) http://komunismus.eu/vasil-bilak/ 14.7.2015

42a) http://www.sme.sk/diskusie/2453366/1/Kontroverznu-knihu-pamati-Vasila-Bilaka-musia-stiahnut-z-predaja.html 18.7.2015

42b) http://patrik-vlk.blog.cz/1506/mizerny-krejci-co-usil-zradu

42c)http://www.ipmsnymburk.com/forum/viewtema.php?ID_tema=38650&page=&idp=&idc_d=24&show_html=h

42d) http://debata.pravda.sk/debata/356881-rusko-vyslalo-z-krymu-stihacky-proti-americkemu-torpedoborcu/?view_mode=sekvencne&ordering=od_najnovsieho&strana=7

42e) http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4654-hlavni-velitel-nato-pokud-k-nam-rusko-vysle-neoznacene-vojaky-zasahneme

42f) http://www.webnoviny.sk/diskusia-clanok/927146-vasil-bilak-nepatri-na-piedestal-rozhorcuju-sa-historici/strom/

42g) http://dolezite.sk/Bilak-dukaz-zlocinnosti-a-hlouposti-komunistu-zemrel-bez-tre-Ocj.html#ixzz3o3cJk8gP

42h) http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/kat-prazskej-jari-vasil-bilak-96-bude-lezat-kusok-od-dubceka.html

43) Bilak, Vasil. Až po mé smrti. Praha: BVD s.r.o. 2014, s. 322, 323. [ISBN 978-80-87090-81-7]

44a) http://www.aktuality.sk/clanok/245748/karol-lovas-spomina-na-vasila-bilaka-zivot-medzi-dvoma-rusinmi/ K tomu srovnej Václav Biľak, ako má napísané vo väčšine dokumentov z Hradca Králové, nemal byť však ani dobrý krajčír. Do výučného listu mu vraj dokonca pripísali poznámku: „Na saká nepúšťať.“ K tomu sa však v pamätiach nepriznáva. Naopak, tvrdí tam, že skúšky urobil na výbornú, a chváli sa, že pracoval v najlepších salónoch v Bratislave. (http://85.248.116.200/plus-7-dni/ludia/posledny-z-patky-pozyvaci-list-breznevovi-odovzdal-bilak-istotu-zachode.html )

44b) http://www.cas.sk/clanok/272380/karol-lovas-ako-jeden-z-mala-robil-rozhovor-s-bilakom-ako-si-nanho-spomina.html Viz též http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/knez-kus-bilaka-je-v-kazdem-z-nas-pe14.html

44c) http://www.eurobrew.sk/sk/linky/linky.php?id_kat=22 ; http://www.sme.sk/c/7093764/bilak-dozil-pokojny-dochodok-zomrel-bez-trestu.html

45) http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/v-bratislave-zemrel-vlastizradce-vasil-biak/

46) http://www.noveslovo.sk/c/Obcansti_demokrate_hledajici (převzato z Britských listů) K těmto obhájcům se připojil Rudolf Polanecký, který s naprostou jistotou ještě 7. 2. 2014 tvrdil, že Vasil Biľak, vyučený krejčí, měl ve svém výučním listu napsáno "Na saká nepúšťať" (výuční list byl součástí výstavy k jeho jubileu v roce 1987 v Praze).(http://www.ostrava-online.cz/blogy/smrt-vlastizradce ; http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/6466-opravdu-byl-schopen-takove-zverstvo-rici-nahlas-nebo-jsme-jen-vsichni-spatne-slyseli-.aspx ) Viz též třeba logiku skrytou v názvu jednoho článku z 21.8. 2015 (?!) August´68. Biľak ani ako krajčír nestál za veľa (http://aktualne.atlas.sk/foto-august-68-bilak-ani-ako-krajcir-nestal-za-vela/slovensko/spolocnost/  )

47) http://neviditelnypes.lidovky.cz/tiskni.aspx?r=p_politika&c=A140521_193349_p_politika_wag

48) Pokus o vysvětlení tohoto paradoxu viz zde http://www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/posledny-z-patky-pozyvaci-list-breznevovi-odovzdal-bilak-istotu-zachode.html

Ale proč by v Česku jméno Vasiľ měl znít nějak nepřirozeně, nevím. Vasil má svátek 2.1. a Václav 28.9. A proč by mu nemohli říkat Vasko?  Viz http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/ruzne/puvody-jmen-vyznam-jmen-a-jejich-domaci-podoby

49) Slánská, Josefa. Zpráva o mém muži. Praha: Nakladatelství Svoboda 1990, s. 76, 83, 89 [ISBN 80-205-0165-7]

rezjir10
Zajímám se o historii, politiku a ekonomii, protože Češi nerozumějí svým vlastním dějinám.
Klíčová slova: dezinformace, média, Vasiľ Biľak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.