Plujme dál...

storm ship
28.3.2020 01:15
Nikdo se nediví, že je zakázáno a není vhodné mluvit v kritické situaci za jízdy s řidičem autobusu, který je plný cestujících, nebo radit kapitánovi či lodivodovi, jak proplout mezi útesy. Jinak to vnímáme, když čekáme v lodi našich životů (a smrtí) až dorazíme do budoucnosti. Snad tato metafora s dnešní naší situaci trochu umožní pobavit a odreagovat se.

    Poslední dobou se množí ( docela enormně, jak to potvrzuje  i Stanislav.A.Hošek, viz Výjimečné prohlášení) kritika vlády za její opatření v souvislosti s koronavirem.

   Zběžná diagnóza  tohoto měnícího se stavu v politice naznačuje, že jde o  staré známé tváře, staré známé výpady, tentokrát pouze v souvislosti s jiným jevem(epidemie). Prostě nic nového. To jsou bezpečné signály, že se věci vrací do starých kolejí a chtělo by se věřit, že je skutečné nebezpečí zažehnáno a lze už normálně zastrašovat těmi hrozbami, které se osvědčily dříve.

     Ale pro důkladnější diagnózu si zkusme vypomoci metaforou lodi ve spojení s personifikací (pánové prominou, že vynechám tituly a funkce; mimoto, pokud z toho trochu čiší pathos, není to pathos můj ale pathina doby). Takový Hamáček je pro mě něco jako kapitán lodi a takový Prymula má pro nás všechny význam jako lodivod. To že Hamáček symbolizuje celou vládu a Prymula širší týmy (které si zorganizoval), ponechme stranou.

     Na moři je obvyklé, že hrozí různá nebezpečí. Některá pochází z moře ( už i piráti krouží kolem lodi https://www.denik.cz/z_domova/koronavirus-pandemie-cesko-20200327.html a naznačují, že si osvojili modernější pirátské metody), ale i na lodi samé (to věděl už i Noe, ale při něm stál Pán bůh a všichni svatí) jsou také reptající pasažéři.

     Já, suchozemská krysa, bych jim doporučil, aby raději počkali se vzpourou proti velení lodi, až kapitán dovede loď do přístavu, nebo přinejmenším, až lodivod vytáhne olovnici k měření hloubky z vody a prohlásí, že tady dál už útesy ani mělčiny nehrozí a že dál už by plavbu zvládl autopilot nebo cvičená opice.

    Za to, co dosud velení lodi udělalo a dělá, za to, jak dělá správné věci ve správnou chvíli a své věci rozumí, jak usiluje o to aby skutečně loď řídili, bych jim dal jedna až jedna mínus. Ne, že bych opomíjel zásluhy ostatních, nebo úplně nekriticky obdivoval tyto lidi na svém místě,  ale prostě si neumím v dané situaci lepší obsazení velení lodi, na které se vezu i já, představit.     

    Připouštím, třeba se ukáže, že nikdo za posledních  30  let neoprášil pandemické plány, že nikdo neudělal v lednu (tj. zhruba  v době, kdy [druhá]největší ekonomika světa vrhla všechny své síly na epidemii a žádala svět o pomoc, takže bylo jasné, že to není nic, co by kdo kdy předtím zažil)  revizi (a případnou mobilizaci) toho, jaké máme kapacity a jaké scénáře případné epidemie jsme schopni zvládnout atd. Pokud v tomto bodě mělo prsty i velení lodi, čistá jednička to už nebude. Také různá pozdější (ovšem jen dílčí) zpoždění už sice jdou přímo také na jejich vrub - ale jednak nejde o zásadní pochybení a druhak, dokud nebudeme v přístavu,  by to byly připomínky úplně mimo mísu. Nehledě k tomu, že na této imaginární lodi jsme všichni společně, navíc v podpalubí máme sebou veškeré naše živobytí (ekonomika státu) a kapitán i lodivod nás vezou nikoliv do pevné komfortní destinace účastníků každoročního zájezdu, ale do úplně jiné krajiny, která nebude jako naše představy. Krajina má pracovní název "budoucnost". 

      Z třetího podpalubí se však ozývají čím dál tím častěji a silněji hlasy. Pryč s kapitánem! Kormidlo je zastaralá věc! Lodivodovy lodní mapy jsou nesmysl! Pusťe nás na ně…

Velení lodi zatím reaguje rázně ale trpělivě, snaží se vysvětlovat. Ale i přes roušku občas vytuším ´,co si skutečně myslí: Prostě co jsme naložili, to vezem. Plujme dál...

 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.
Klíčová slova: koronavirus

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.