Sobotka v demisi

babiš sobotka ateo
2.5.2017 20:17
Bohuslav Sobotka, t. č. předseda vlády ČR dnes oznámil demisi vlády (do konce týdne). Protože vicepremiér vlády Andrej Babiš je prý podnikatelský a daňový lotr. Jak rozhodnutí číst? Co bude dál?

Jak rozhodnutí B. Sobotky číst? Především nejde o jeho vlastní rozhodnutí; on samostatná rozhodnutí nezvládne. Je to rozhodnutí s Pydlou v zádech.

Jedno vysvětlení je B. Sobotky: Nechci nést zodpovědnost za vládu, ve které sedí takto problematický vicepremiér (Babiš). Vláda podá demisi. (Zajímavé je to, že Sobotka nepoužil formulaci podám demisi jako předseda vlády. Ano, s demisí předsedy vlády často odchází vláda, ale většina ministrů o názoru B. Sobotky nevěděla.) Nebo jinak podáno: Jsem zodpovědný politik, proto s Babišem nejdu. (Ve vládě s ním byl tři a půl roku.) Jsem proti porušování zákonů, proti korupci. (Když se plk. Robert Šlachta, bývalý ředitel bývalého ÚOOZ, ve vyšetřování blížil k Lidovému domu – OKD a další kauzy – byl sociální demokracií profesně zlikvidován.) Uvádět další příklady netřeba.

Nabízím jiné vysvětlení: Bohuslav Sobotka neunesl svou odpovědnost za vládu jako celek. V okamžiku, kdy politika není jen kabinetní záležitostí, jen věcí kšeftů a kšeftíků, zákulisních dohod, tak B. Sobotka produktivní řízení takové vlády nezvládne. Sobotka neunesl to, že volební preference soc. dem. půl roku před volbami jsou tristní a zlepšení očekávat nelze.

Co bude dál?

Opratě má nyní v rukou prezident Miloš Zeman, který, jak je známo, Sobotku přímo miluje. Co udělá? Myslím, že zapráská bičem. Nad B. Sobotkou, nad sociální demokracií. Demisi pochopitelně přijme; s velkým porozuměním. Předčasné volby nebudou; proč také – za šest měsíců jsou řádné. Jmenuje tzv. úřednickou vládu. Politickým majstrštikem prezidenta by bylo pověřit vedením „úřednické“ vlády Andreje Babiše.

Viz též:

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/bohouspolitika

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/boj-proti-korupci-dobojovan

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.