Stát jako firma?

obrazek
19.10.2013 08:08
Jedna z politických stran, kandidující v mimořádných parlamentních volbách (říjen 2013), přesvědčuje na svých billboardech voliče, že stát lze řídit jako komerční firmu. Mezi firmou a společností však jsou podstatné rozdíly. Ve vztazích a jejich důsledcích.

V komerční firmě (od Nového roku podle nového občanského zákoníku v korporaci) je základem fungování následující vztah mezi řídícími a řízenými: Pokud řízený (zaměstnanec) nesouhlasí z libovolných důvodů s činností řídícího (majitele firmy) – odchází jinam. Odchází vždy zaměstnanec, nikoli zaměstnavatel.

V demokratické společnosti ale nemůže být vztah mezi politiky a občany jako mezi řídícími a řízenými v obchodní firmě, není možné, aby existovali „řídící“ (vláda, sněmovna, obecně výkonní politici) a „řízení“ (občané); při nesouhlasu občanů se zvolenými výkonnými politiky by přece v demokratické společnosti měli odejít z funkcí politici; občané neodcházejí.

Pokud by však stát byl řízen jako obchodní firma, museli by, při nesouhlasu občanů s činy výkonných politiků, odcházet občané; pak by ovšem platila ironická poznámka Bertolda Brechta z června třiapadesátého roku (v čase berlínského povstání) na tehdejší východoněmeckou vládu: „Vláda zklamala – lid musí odejít.“ To však není demokracie.

Společnost jako komerční firmu, jako korporaci, řídit nelze. Leda že bychom my, občané, pro jistotu odešli.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.