Titulky, titulky

Titulky
9.2.2021 22:53
Titulky, jak jsem zmínil jinde, nejsou pro mne vějičkou, na kterou bych se denně nachytal. Obvykle rozklikávám jen naprosté minimum titulků v internetových méédiích, abych měl čas na závažné články důvěryhodných autorů. Dnes uvádím příklad toho, jaké titulky čtu (a obsah pomíjím) a jaké titulky bych čekal.

       Kdysi jsem na jiném místě zmínil, že poslední dobou, míněno zhruba od září, října 2020 doposud, je to nuda.  Na téma covidu z hlediska mého očekávání (od těch, od kterých bych očekával, že budou schopni věci usměrňovat, řídit a řešit) se neděje nic zásadního, nic principiálně nového, ba ani nic, co by stálo za komentář, kde by se člověk neopakoval. Pravidelným letmým náhledem na médiální titulky, popř. perex (těch několik vět pod titulkem) si ověřuji, že se tento stav nemění. Toto informační kouřmo  doprovázejí často informace, které se týkají operativy vlády. Tato operativa neskrývá své ambice tvářit se jako strategické úsilí. Takže i já občas nevydržím a rozkliknu ( zvědavost to není - natolik mám dobrý odhad, co se asi dozvím) některý z nich, abych případně neublížil a případný odkaz či citaci uvedl co možná nezkresleně. Tentokrát to bylo mj. z důvodu toho, že mě zajímalo, jaký má smysl avízovaná vládní(reklamní) kampaň. Tedy zda se má o co opřít, nebo zda kampaň hodlá za drahý peníz "vymyslet" důvěru pro zadavatele, jehož činnost je nedůvěryhodná. Za bé je správně, soudím.

Tři nahodilé zprávy na jedno téma z méédií:

a) Podpora pro podnikatele bude vyšší, jednodušší a pro víc lidí

"Kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) stoupne na dvojnásobek, tedy z 500 na 1000 korun za den. Podpůrné programy se zároveň zjednoduší. Hlavním kritériem nově bude pokles tržeb, ne přímé uzavření provozovny.Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/424257-podpora-pro-podnikatele-bude-vyssi-jednodussi-a-pro-vic-lidi

b) Jedna pomoc pro všechny: Havlíček chystá změnu v podpoře pro podnikatele. Nebude lepší, ale spravedlivější, říká

"Složitý systém různých typů pomoci v koronavirové krizi, které dosud ministerstvo nabízí, hodlá Havlíček sjednotit do jediného. Podnikatelé by v něm bez ohledu na svůj obor získali kompenzaci vypočtenou z nákladů v předchozích letech.[https://archiv.ihned.cz/c1-66879770-jedna-pomoc-pro-vsechny-havlicek-chysta-zmenu-v-podpore-pro-podnikatele-nebude-lepsi-ale-spravedlivejsi-rika?]

Ministr Havlíček toho zvládne opravdu hodně. Možná by zvládl stejným způsobem řídit i další rezort.

c) Tisková konference vlády k návratu dětí do škol

"Vláda také schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie. Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 korun denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. [ https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vlada-resila-navrat-deti-do-skol-cekame-na-tiskovou-konferenci-40350281]

Já bych byl raději (a spokojen), pokud by na mne na toto téma z internetových médií vykoukl  jiný titulek a viditelné 2- 3 věty - zhruba tohoto znění:

"Vláda rozhodla o pomoci všem daňovým poplatníkům v ČR podle výše odvedených pojištění a daní za zaměstnance v posledních dvou letech" .     Další pomocná kritéria mají vliv na odstupňování pomoci - členění podle oborů, kupř. výše čistého zisku na pracovníka, nárůst investic a nárůst mzdových nákladů v posledních dvou letech, index exportu a další.

Jsem skutečně zvědav, zda během příštích let dojde k tomu, že symbióza politiků (o opozičních nemluvě) , vládních činitelů a oficiálních médií povolí tuhé přátelské sevření a aspoň v titulcích dojde k nějakým změnám.

Pokud předpokládám, že navrhovatelé vládních opatření si kladou podobné otázky, pak opravdu nerozumím, proč se to v těch titulcích neprojevuje. [Co vlastně chceme? A proč? A co to všechno způsobí? Máme vůbec na to, abychom naše rozhodnutí obhájili před našimi nástupci? Není v naprostém rozporu navrhované opatření s dlouhodobou hospodářskou politikou státu? Kolik bude stát náprava důsledků z tohoto opatření?  Máme vůbec nějaký dlouhodobý, ale přitom konkrétní cíl? Nebo jen "bojujeme" proti epidemii, jako naši předchůdci bojovali o zrno?]

Aktualizace 18.8.2021:

Jak už je mým zvykem, stačím vždy jen přelétnout očima titulky a zpravidla nemusím obsah článku rozkliknout, dá se obvykle vytušit o co jde.

Dnes me donutil k chápavému pousmání pohled na  tento titulek: "Česká ostuda: Zeman zpochybňuje legitimitu NATO, všímá si světový tisk"  [https://domacinoviny.cz/ceska-ostuda-zeman-zpochybnuje-legitimitu-nato-vsima-si-svetovy-tisk/].

Velmi příkladné. Jediný promyšlený titulek  źmění ostudu NATO v ostudu ČR. To se samozřejmě nevylučuje, protože ČR členem NATO je - a kromě toho, myslím, že se na té ostudě NATO v Afghánistánu také zviditelnila i ČR. Uvedený citovaný zdroj (nevím zda nepatří k dezinformačním webům, natolik se v tom nevyznám a ani to nesleduji) to ovšem myslel jinak. Nu, snad si to někdy dočtu. 

Aktualizace 20.9.2022:

Další zajímavý titulek, či lépe řečeno jeho vysvětlení v perexu: "...Vláda bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) šetřit ve svých budovách na topení a osvětlení. Variant je celá řada..." [ https://echo24.cz/a/SwLkV/zpravy-domaci-energeticka-krize-topeni-plyn-elektrina-setreni-vlada-premier-petr-fiala ]

   Má vláda v těch objektech, kde hodlá méně topit, provedenu výměnu oken za dvojitě zasklená, zateplení stropů (to je minimum) a popř. zateplení odpovídající normě pro úsporné budovy?  Tedy udělala to, k čemu vyzývala občany?

   Zatím jsem nezargistroval jedinou zmínku - takže asi nemají. Jinak by třeba plakali veřejně, že jim v některých případech památkáři vnější zateplení nepovolili.

Led žárovky mají asi všude - jinak by to asi už dávno národu sdělili.

A jaký titulek bych čekal? Asi tento: Vláda vyčerpala všechny možnosti úspor. Teď je řada na občanech (vláda asi myslí hlavně ty, co proti ní demonstrovali na Václavském náměstí)

 

 

 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.