Vojáci nesmějí dělat politiku

pelc vladimír
26.5.2019 21:09
Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost dostal, prý jako hrdina, generál Karel Řehka. On i výbor ceny chápe ocenění jako vyznamenání celé armády. Volbou čtyřiačtyřicetiletého vojáka chtěl výbor upozornit, že i současná doba má své hrdiny.

Generál Karel Řehka se stal osmým nositelem Lustigovy ceny (viz). Politicky se projevil, když kritizoval názor bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který po útoku na české vojáky v Afghánistánu řekl, že by Česko i NATO měly zvažovat odchod z Afghánistánu. K. Řehka k tomu na svém facebooku: Mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe. Stydím se. Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost. Vojáci ale nemohou dělat politiku. Protože nikdy nechápou podstatu věci. V tomto případě p. K. Řehka, třebas i osobně po vojensky statečný a schopný velet vojenským jednotkách, netuší, za co vlastně v Afghánistánu válčil (a to nemíním statisícové měsíční služné, tedy platy vojáků Armády ČR působící v zahraničí). Že se v Afghánistánu nebojuje za Českou republiku, nýbrž kvůli nerostnému bohatství za firmy Spojených států, je zřejmé každému s trochou politického rozhledu (viz, viz, viz).

 

Běžný člověk = blbeček

Podle dezinformačního think-tanku Evropské hodnoty webům, které podle hesla zloděj křičí, chyťte zloděje, označuje za dezinformační, věří více než čtvrtina občanů. K tomu K. Řehka: Je to tím, že lidi nevychováváme ke kritickému myšlení a je to dáno i dobou: Pro běžného člověka je čím dál těžší se v tom orientovat. Právě taková primitivní fráze je heslem současných demagogů. Chtějí nás přesvědčit, že existují běžní, tak trochu přihlouplí lidé, a pak existují oni, osoby neběžné, osoby lepší, které jedině jsou schopné se ve světě a jeho problémech orientovat. A jenom tyto neběžné osoby. Lepšolidi. A protože se národ skládá většinou z běžných lidí, pak a) většina národa, podle lepšolidí, je shlukem blbečků, a b) tento shluk blbečků musí být poučován lepšolidmi.

A při té příležitosti, jako východní fejk, byla uvedena informace z webu Sputnik.

 

Co je fake news

Neustále se dovídám, jak na nás útočí fake news. Pochopitelně že jen z Východu; ze Západu se na nás přece valí jen samé pravdy, že ano. Tvrzení o fejkové východní frontě jsou vždy obecná, o konkrétnost nezavadíš. A pokud ano, pak jde jen a pouze o kritiku jiného politického názoru, a tento opačný názor je pak za fejk prohlašován. Ale ono nejde o fejk, nýbrž o jiné politické, hospodářské aj. hodnocení předmětné skutečnosti.

Oním konkrétním tvrzením o fejku byl případ, když web Sputnik (viz) otiskl fotografii památníku maršála I. S. Koněva (viz) v Praze 6, kde se 21. 11. 2017 sešli občané ke 120. výročí jeho narození. Popisek na webu tvrdící, že se akce zúčastnilo „100 tisíc občanů“ fejkem být nemohl; jednak bylo takové tvrzení zcela nepravděpodobné a dále ho redakce promptně opravila na reálných „100 občanů“ (podle policie tam bylo sto příznivců a asi dvacet odpůrců). Podstata fejku totiž spočívá mj. v tom, že je pravděpodobný a může působit v dané situaci po určitou dobu jako pravdivý. Oba parametry charakterizující fejk tak v uvedeném příkladu splněny nebyly. Každý běžný občan, čili v pojetí neběžných občanů, jako je třeba Karel Řehka, tedy každý blbec přece ví, že a) na uvedené místo se vejde maximálně pár stovek lidí, a b) že by o takové účasti i neseriózní tzv. veřejnoprávní prostředky musely informovat. Nic z toho možné nebylo a nestalo se. Závěrem proto je, že původní, chybný popisek, vytvořil nějaký redakční mamlas, a redakce to opravou uvedla na správnou míru. Ale neběžní občané a neběžné think-tanky a centra inteligence to stále používají jako konkrétní důkaz východních fejků.

Vojáci nesmějí dělat politiku. Jsou bez politického rozhledu. Ani ho mít nesmějí. Musejí poslouchat rozkazy bez přemýšlení. K politickému rozhledu je přemýšlení nezbytné.

 Na závěr dovolte několik komentářů sebraných na síti:

 Hrdina jen u mě ten kdo se snaží, aby se napětí mezi národy v Evropě urovnalo a docházelo k ekonomickým a obchodním činnostem mezi národy Evropy nebyli žádné sankce a národy Evropy se domluvili na trvalém klidu a peníze místo na zbrojení šli na sociální potřeby, díky tomu bychom nepotřebovali státem placené organizace poltického typu jenž mají říct, jak má správně myslet, lidé co toto dokáží anebo alespoň udělají nějaké kroky k tomu, jsou hrdinové ale ne ti co chystají válku a věci které nesou jen bídu utrpení nouzi a smrt lidem.

 Rozumí tomu vyznamenání někdo? Já tedy ne.

 Je to jasné. Služba v armádě, přestože je slušně honorovaná, mladé moc netáhne. Proto je potřeba vytvořit prototyp jakéhosi hrdiny, který by přitažlivost armády zvýšil, aby mohli být vycvičeni noví žoldáci, kteří budou plnit roli idiotů v cizích službách.

 Naši armádu vážně neberu. Bojuje v amerických válkách a za americké zájmy tisíce kilometrů odtud v zemích, které většina lidí ani neumí najít na mapě. Naše armáda to v podstatě vůbec není.

 Já osobně nevidím, co tento voják obětoval, je jen v misi, která zvyšuje napětí mezi národy v Evropě a stačí jediná lidská chyba a jsme ve válečném stavu anebo přímo ve válce. Nevidím na tom hrdinství, ale jen práci, kterou si vybral.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.