Je to marné, je to marné, je to marné…

babiš loto
25.10.2020 08:35
Jsou věci, které si člověk nepřeje, ale není dobré před nimi zavírat oči.

Nedovedu si dnes moc představit, že vláda Andreje Babiše v jakékoliv podobě povládne po volbách do Poslanecké sněmovny příští rok. A to zcela určitě patřím k té části obyvatelstva, která by nehodila hlas koalici Piráti – Starostové, či pravicové koalici ODS-TOP 09-KDU-ČSL. Přesto hrubé chyby Andreje Babiše, ale i možná méně viditelné chyby politiků z ČSSD, do oči bijící nesoudržnost a nesolidárnost rozhodně nebudí dojem snahy po vítězství. A to už nemluvím o KSČM, která pokud nezvolí do svého čela rozhodného a originálního představitele, odejde na úbytě. Protože sjezd KSČM se patrně odkládá, vypadá to zle.

Ale začněme Andrejem Babišem. To je stále ještě klíčová postava české politiky a není dosud v postavení slaboučkého premiéra jako byl Bohuslav Sobotka, ale každým dalším krokem, svým zbabělým, ale hlavně sebevražedným nadbíháním opozici a bulváru oslabuje.

Jeho odvolání nejschopnějšího bojovníka proti koronaviru, který se rozhodně ničeho nepatřičného nedopustil a žádná epidemiologická pravidla neporušil, tedy prof. Prymuly je rozhodně něco, čeho by se silný premiér nedopustil. ANO na tom ztratí možná další 4%.

Ale budiž. Je právem premiéra navrhovat odvolávání ministrů. Ale když už nějakého odvolá, má se pokusit nahradit jej veřejnosti známějším a hlavně v době, kdy jsme vinou jeho politiky nejhorší v Evropě, vybrat někoho, kdo se v epidemiologii dokonale vyzná.

Zdá se ovšem, že se Andrej Babiš zuby nehty takovým personálním řešením vyhýbá. V Česku je několik význačných a skvělých epidemiologů. Zcela přirozeným a logickým nástupcem ministra Prymuly měl být děkan Lékařské fakulty Ostravské university, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislav Maďar Sympatický odborník, možná je více specializovaný než stávající ministr, který coby vedoucí příslušné pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví si získal všeobecný respekt. Ovšem Andrej Babiš jej vyštval. Maďar měl závažnou chybu. Odmítal poslouchat premiérovi bláboly. Jiným doslova skvělým odborníkem by byl je MUDr. Petr Smejkal hlavní epidemiolog IKEMu, který s klidným úsměvem dovedl nastolovat nejzávažnější otázky, ale zároveň vzbuzovat profesionální klid. Jeho jmenování by navíc neutralizovalo šíření panických zpráv z úst jinak skvělého kardiologa prof. Pirka.

A tak bych mohl pokračovat.

Hlava mi ovšem nebere, proč premiér navrhl Česku neznámého dětského hematologa.

A vlastně bere… Už teď začíná Babiš se svým plácáním jak do Vánoc covid vyřeší.

Rozumět tomu nerozumí ani zbla. A tak za ministra zdravotnictví v této třeskuté době vybírá někoho, pro něhož řešení epidemie není specializací.

No a když už jsem zaryl do Babiše, nedopustím si poznámku k ČSSD. Zatímco pravice dokládá perfektní semknutost a připravuje se na převzetí vlády, v ČSSD to opět bublá, zda by neměla odejít z vlády… Tak ať tedy odejde. A když Šmarda, který mnoho politického rozumu nepobralm vyzývá vládu, aby sama navrhla hlasování o své nedůvěře, tedy mechanismem, kde platí nižší kvórum, tedy větší pravděpodobnost, že vláda padne, člověk si pomyslí cosi o blahoslavených chudých duchem.

Píši tyto řádky s hořkostí. Sám nejsem podporovatelem konkrétní politické strany, ale jako celek v rámci politické reality této země jsem Babišovu vládu podporoval.

Ale budiž řečeno, že opozice sílí především chybami a slabostmi vládních stran.

Je to marné, je to marné, je to marné…

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Hurá!!! Operativní reprodukční číslo, vypočtené mojí metodou, poprvé kleslo pod jedničku. Porovnáním přírůstku nakažených za pátky 23. a 30.10., vztaženo ke stejné hladině provedených testů, vyšlo 0,931! Porovnání čtvrtků ... 1,098. Není to ještě konec, ale snad alespoň začátek konce!!{#emotions_dlg.sealed}

PS: Je třeba přešaltrovat na optimistickou notu.{#emotions_dlg.sealed}

Jiří Volný st.

Domnívám se, že za rok ve volbách do Poslanecké sněmovny bude volit KSČM přibližně stejný počet voličů jako v Euro-volbách a v krajských volbách, tedy do 150tisíc. Jinými slovy 3% zisku.

Vážený pane Kelnare, naše názory nejsou až tak v rozporu. Tvrdím, že KSČM je schopna dostat k volbám jenom své tvrdé jádro a Vy vysvětlujete, proč nezískává nové voliče a ti méně zapálení volí někoho jiného.{#emotions_dlg.sealed}

opatovice328
Moje včerejší zkušenost. Když jsem vyhlédnul z okna, na dětských prolézačkách možná tak 5 dětí, vedle na fotbalovém hřišti hrál dorost minifotbal a vedle na dětském dopravním hřišti asi tak 15 rodičů s 15 dětmi. Zde ani jedno dítě nemělo roušku a z 15 rodičů, si myslím, že tak byli 4, kteří tu roušku měli. Po skončení těchto atrakcí se šli všichni dívat spokojeně na televizi, jak se sejmul Prymula za pár vteřin bez roušek a jak se tam dohadují politici, jak za tu pandemii může Babiš a Prymula. Lidská sobeckost, a to zejména lidí z Prahy, je bezmezná. Už se asi opakuji, ale zaslechl jsem na jaře rozhovor v autobusu, kdy jedna dorostenkyně té druhé říká, já roušku nosit nebudu, protože nemám ráda Babiše. Takže chvilkaři odložili již ty své odznaky proti Babišovi, co nosili na klopě a nebo na tašce, a to, jak jeden pozná druhého je, že nenosí roušku. To je dnešní výraz protestu proti Babišovi. Já tuto štvanici proti Prymulovi ignoruji, ČT jsem si nepustil už asi tak 8 let, pokud jsem jel v autě, z 10 rozhlasových stanic jsem z 8 z nich slyšel Prymula, tak ty jsem okamžitě přepínal. Ne, že by Babiš neměl na současném stavu svoji vinu, místo toho, aby se věnoval přípravě na druhou vlnu epidemie, která se dala očekávat, tak tu přijímal Pompea a bubnoval na proti-běloruskou vlnu. Vinný za současný stav je, ale aby mu to vyčítali právě ti, co ho nejdříve kritizovali za to, že narušuje odkaz Havla, když tu vydává nějaké zákazy, to chce opravdu velkou dávku Havlova pokrytectví. Každý by měl začít prvně sám u sebe, ale po lidech z Prahy nic chtít nemůžete, něco podobného nepatří mezi jejich charakterové vlastnosti.
opatovice328
Dopouštíte se pane Volný chyby ve svých úvahách, KSČM nezeslábla díky vymírání svých voličů, ale díky neschopnosti jejího proamerického vedení - Filip, Dolejš, Konečná mít nějaký svůj názor a na Babišovi něco umět prosadit. Babiš si s nimi popravdě řečeno vždy vytřel ...U takového Dolejše věřím, že ničí KSČM záměrně, on nikdy komunista ani nebyl. Toto neschopné vedení ví, že KSČM jejích přičiněním v příštím parlamentu již nebude a tak si tu svoji funkci chtějí ještě ten rok pěkně užit. To, co nedokázalo ODS neustálým štvaním proti komunistům, to dokázal rozklad zevnitř, podobně jako Gorbačov s Jelcinem.
pavlovsky

Byl jsem cca 30 let voličem sociální demokracie. Od loňských tanečků kolem ministra Staňka už nejsem. Důvod: p. Hamáček nejprve podpořil návrh na odvolání gen. řed. Faita, pak jej dementoval. Nyní je ministrem kultury p. Zaorálek, který sám neví za koho kope, dle mne za opozici. No a nyní vedení sociální demokracie aniž znalo co se vlastně v noci ze středy na čtvrtek odehrálo vyhrožovalo p. Babišovi, že odejde z vlády. Špatné je, že jim to p. Babiš sežral i s navijákem, tak ihned spěchal s návrhem na vyhození z vlády p. Prymuly. Včera jsem po dlouhé době sledoval Otázky Václava Moravce, ano byly to otázky, ale lživé a návodné.. Vlastně to bylo ikviziční vyšetřování, panu Moravcovi chyběly jen některé atributy práva útrpného (skřipec, španělská bota, rozpálené železo, výraz jeho tváře i přes roušku byl však dobře odpozorovaný) Pan Moravec zmínil informaci, že schůzky se zúčastnil i p. Stehlík, kde měl spolu s p. Prymuloou a p. Faltýnkem konspirovat o obsazení VZP, či co s miliardami co má VZP na účtech.. Když mu. p. Prymula řekl, že s p. Stehlíkem nejednal...tak to jen přešel. Je to ze strany ČT manipulace a záměr. Však p. Moravec se z toho vylže. Asi by bylo vhodné, aby podíl ČT na rozpad demokracie byl  zpracován objektivně. To co provádí demoblok, ta jistá prohlášení p. Němcové, Adamové, Rakušana, Bartoška jsou zřejmá. ČT jde o rozopad demokraticky zvoleného parlamentu, tedy i vlády za účelem ještě většího zmatku. Prostě ČT ví, že stále platí...Rozděl a panuj.

Jiří Volný st.

Ve volbách v roce 2017 opozice ODS-STAN-Piráti-TOP-KDU získala pouze 70 mandátů a to ještě dva poztrácela časem v podobě odchodu V.Klause mladšího a Z.Majerové-Zahradníkové z ODS. Zdálo se skoro nepravděpodobné, že by dokázala v roce 2021 neformální koalici ANO-ČSSD-KSČM-SPD porazit. Bohužel situace KSČM je v důsledku vymírání její členské a voličské základny tak tragická, že účast v příští sněmovně je téměř vyloučena. Ke krajským volbám přišli všichni voliči, kteří se dostavili v roce minulém k euro-volbám, pochopitelně bez pražských voličů a těch, kteří zemřeli nebo ze zdravotních důvodů přijít nemohli. To se jeví naprosto jasně. Podobně je zjevné, že Trikolóra odebírá SPD důležitá procenta. Katastrofický scénář je takový, že ani SPD, ani ČSSD a už vůbec KSČM v příští sněmovně nebudou. K tomu hnutí ANO na 22% jako loni a letos. Fakta jsou jasná, neformální provládní koalice získala, v krajských volbách, v roce 2016 52% a letos jenom zhruba 40%!

Naší jedinou nadějí je nejednotnost opozice, už dnes uvažuje STAN o podpoře rozpočtu za předpokladu nesnížení armádních výdajů a také KDU-ČSL a Piráti nejsou tak vyhraněni proti vládě jako ODS a TOP. Uvidíme, jak dopadne projekt Mikuláše Mináře. Naděje umírá poslední a to je to jediné, co nám zbývá. {#emotions_dlg.sealed}

Jiří Volný st.

Historie nás učí, že každá krize má svůj konec. Možná, že jsme obratu blíže, než si většina z nás myslí a než nám prezentují média. Ostatně média se ráda rochní v lidském neštěstí.

Ä dokonce nás vrchnost a její aparát možná vodí za nos. Přepočetl jsem špičkový počet nakažených z minulého týdne, konkrétně z 23.10. a upravil podílem testů z 16.10 a 23.10. Jedná se o špičkovou hodnotu předminulého a minulého týdne. Vyšlo číslo 12 979, které není zas až tak hrůzostrašné ve srovnání s 11 104 z 16.10. Zkusmo, případně podílem logaritmů obou hodnot, jsem našel exponent, který spojuje základ 11 104 a výslednou hodnotu 12 979. I vytřeštil jsem oči, neboť tento exponent má hodnotu pouze 1,0169! Pokud by se nákaza šířila podle této exponenciály, tak by špičková hodnota, asi ve čtvrtek, byla 15 232, po očištění nárůstu testů. Osobně doufám, že bude ještě nižší a jsme blízko sestupné dráze.{#emotions_dlg.sealed}

Ještě zajímavější je, že špičková hodnota z předminulého týdne, po přepočtení na počet testů z před-předminulého týdne byla dokonce nižší než v onom před-předminulém týdnu, konkrétně 9.10. Domnívám se, že přepočet hodnot na stejnou testovou hladinu je rozumným požadavkem a rád bych slyšel vysvětlení, proč se tak neděje.{#emotions_dlg.sealed}

paysan

To, že je pan premiér ve vleku nálad veřejnosti a po pátku i ve vleku bulváru se ví dávno. Ví se také dobře, že díky svým poradcům říká něco jiného doma a neco jiného v Bruselu. Dále se ví, že nesnáší ty, kteří se mu postaví s jiným názorem. Jsou-li ve vládě, vyhodí je, jsou-li z řad koaličního partnera skřípe alespoň zuby. No a konečně se ví, že jeho mužem na lecjakou práci je chlapík, co přežije skoro cokoliv, tedy pan Faltýnek.

Již v pátek večer, poté co se ministr Prymula k věci vyjádřil, mne napdlo, že se jedná o plánovanou diskreditaci jednoho z nejtvrdších a tedy značnou částí veřejnosti nenáviděných bojovníků s Covidem. Ale kdo stál v pozadí?Možností je více, ale hodně pravděpodobné může být to, že pokud to nebyl Babiš sám, potom jeho nejbližší spolupracovníci a okolí! Důvodů se najde spousta. Preference ANO klesají a do jisté míry za to mohou i nepopulární optaření ministra zdravotnictví. Navíc muže, který stojí tvrdě za svým a politika, tedy i přání premiéra, ho nezajímá.

Co tomu napovídá? Byl to právě Faltýnek, kdo Prymulu na Vyšehrad vylákal. Politikou a jejími praktikami nepolíbeného ministra mohl přesvědčit třeba tím, že se bojí odposlechů a proto to nezvyklé místo. Však pojďme dál. Nevyřešenou záhadou, která kupodivu vůbec nikoho nezajímá, zůstává kdo dal Blesku, byl-li to vůbec Blesk, tip a hlavně kdy! Nelze totiž předpokládat, že fotoreportér seděl v autě v deset večer před ministerstvem a poté Prymulovo auto prostě sledoval. Ne, dotyčný buď již parkoval na místě schůzky, anebo, což je pravděpodobnější, protože nevyfotil ministra a Faltýnka při příchodu, ale až když odcházeli, musel kdosi fotografa zavolat až se "ptáček dostal do klece". Času na to bylo dost, zhruba hodina a půl. Tak, či onak past sklapla. V pátek, v pět ráno tiskárna vychrlila výtisky bulváru se senzací na titulce. Brzy dopoledne už premiér mluví z obrazovek, že je v šoku a že vyzval Prymulu k rezignaci a pokud tak neučiní, odvolá jej. A potom čeká. Prymula k totálnímu překvapení médií a hlavně Babiše rezignaci nepodá. Mimochodem tak potvrdí, že jeho vztahy s šéfem kabinetu budou asi napjaté. Premiér proto hbitě míří do Lán s odvolávací listinou. Ví přitom, že se k tomuto řešení prezident staví nejednoznačně. To se následně potvrdí i tím, že navrhovaného náhradníka si prezident Zeman k sobě povolá až den před státním svátkem. Důvodem bude nejspíše, že Babišovi sice vyhoví, což ostatně musí, ale alespoň ho podusí!

No a vládní koaliční partner? V duchu momentálních tradic, kdy hledá jakékoliv cesty z pouti do nevolitelné nicoty, vystoupí s tím, že pokud bude Prymula nadále ministrem, z vlády odejde. Gesto, jemuž se každý musel vysmát a to včetně veřejného vyjádření premiéra.

Pohádka? Konsiprační teorie? Možná, ale co když ne?

P.S. Pokud se na Vyšehradě řešilo to, o čem aktéři jednání mluví, potom šlo o v podstatě o věci, co se daly skutečně probral třeba po mobilu, videokonferencí, či na ministerstvu. Výběr konspiračního místa ovšem vypovídá o jiném důvodu schůzky a skutečné obavě o odposlechu toho, o čem se jednalo. A to, zatím nikdo neprozradil.