Milujme populisty

vyvadil jiří nový
11.10.2021 17:03
Petr Fiala se jako správný politolog rozhodl zařadit Andreje Babiše do správného šuplíku. Po vzoru liberálů v USA i Bruselu jej začal označovat za populistu. Brusel je nadšený, i liberálové v USA jsou nadšení. Nuže tuto progresivistickou“ washingtonskou či bruselskou hantýrku začal nyní používat zejména politolog a náš nový průvodce k návratu k cestě na Západ, kde jsme zřejmě podle něho nebyli prof. PhDr. Petr Fiala, PhD. Při označování jednoho ze tří nejúspěšnějších předsedů vlád v historii České republiky Andreje Babiše.

Kdo jsou populisté? Jsou to rebelové bojující proti stávajícím zavedeným pořádkům. Někdy pravicoví, ale někdy levicoví.

Byli jím Donald Trump, který zejména v zahraniční politice nastolil nové pořádky, silně kritizoval NATO jako relikt studené války a bral Evropskou unii jako pouhou mezinárodní organizaci a raději uzavíral obchody s jednotlivými státy. A chtěl také spolupráci s Ruskem a osobně vysoce respektoval Vladimíra Putina. A konečně odstartoval proces ukončení nekonečných a zbytečných válek USA v Afghánistánu či Iráku. A odstartoval nesmiřitelný zápas proti Číně, coby současného zjevně nevýznamnějšího ekonomického, politického a v indopacifistické oblasti i vojenského ( která je ovšem pro USA dnes mnohem důležitější, než jakási Evropa, Blízký východ, ba i vlastně komunikativní Rusko, kdy spor proti němu, chtějí vyvolat notoričtí rusofobové pobalttské státy, Polsko a napůl Ukrajina.

Zavrženíhodný populista Trump. Biden nad ním zvítězil.

Ovšem ve všem, prakticky ve všem takřka přes kopírák, jen s liberální rétorikou, Biden převzal.

Biden NATO asi v pětiminutovém projevu při návštěvě Bruselu pochválil a pravil. Vracíme se zpět. Ale zároveň jaksi mimochodem určil zcela jinou geopolitickou orientaci. Rusko tak trochu jako jo. Ale NATO se musí obrátit k boji v oblasti indopacifické oblasti.

Takže boj proti Číně započaté Trumpem, ať si to přejeme či nikoliv v Bidenově vedení pokračuje.. 

Putin? No to je zločinec, pravil Biden a do měsíce mu telefonoval, aby si s ním domluvil schůzku téte a téte v Ženevě. Takže zmírňování vztahu s Putinem ve velkém.

Afghánská válka ukončena za, byť ten závěr byl spíše debaklem NATO jako celku. A kdo dnes o ní dnes mluví? Taliban převzal celou zemi a v pohodě. Trump opět zabodoval a Biden jeho „populistickou“ koncepci převzal. A rozumně.

Do konce roku mají USA odejít definitivně z Iráku. Jistě bude haló, ale opět rozumně.

A Čína se i podle Bidena stává klíčovým protivníkem a vojenský pakt AUKUS, tj. Austrálie – Velká Británie – USA je něčím, co by jistě Trump schválil, kdyby jen mohl.

Orbán.

Kdysi liberální Maďar, jehož bustu si Američané vystavili v Kongresu, dnes autor koncepce neliberální demokracie, přítel Putina, a proto jeho busta byla nahrazena bustou Koho? No samozřejmě Václava Havla…

Brusel má z něho osypky a chce ho zničit za každou cenu.

Je to nejznámnější středoevropský politik v Evropě, ale i na Západě.

Fialu zaznamenají zpravodajství, ale v Evropě zůstane neznámý.

Česko mělo kdysi Václava Havla a Západ ho bezmezně miloval a milovat bude. Václav se Západu zcela oddal a je symbolikou toho, jak je Západ skvělý a jedině správný.

Po těchto šlépějích che nyní pokračovat milovník sudetských Němců, sekretář šéfa Sudetského landsmanschaftu Posselta Petr Fiala, včetně celé koalice SPOLU a STANpir, kteří všichni byli účastníky akcí Sudetendeutsche Landsmannschaft.

Jako na rovinu: Václav Klaus představoval ekonomicko pravicovou koncepci transformace. Jako socialista jsem souhlasit nemohl.

Ale současná koalice SPOLU představuje ideologicky něco, co připomíná Bílou horu. Nadvláda pravicově – katolistické politické se silnou protiruskou orientací.

A mimochodem. Obrovský respekt měl u mě svého času i „populista“, levicový řecký ministerský předseda Tsipras, který bojoval, ohledně svého dluhu s celou EU. Jeho chybou nakonec bylo, že ustoupil.

A Salviny, „populista z Itálie“, bojoval proti šílencům, kteří si přáli zaplavit Itálii a vlastně celou Evropu migranty.

A „populista“ Sebastián Kurz, rakouský kancléř, který úspěšně zablokoval balkánskou cestu proti vůli vítačky Merkelové?

Máme samozřejmě u nás také Tomia Okamuru, nazývaného též populistou. Samozřejmě, že ve výše naznačeném smyslu také je, ale jen 10%.

A tak držím českému hlavnímu „populistovi“ a pragmatikovi Babišovi všechny palce.

Určitě se v opozici odváže a přestane si brát zbytek servítek.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.