EMA konečně zahájí kontrolu Sputniku

sputnik V 0420
8.4.2021 09:38
Zatím co Rakousko a nyní i Německo již jedná o objednávce „Sputniku V“ s Ruskem, což bylo oznámeno na včerejším jednání ministrů zdravotnictví EU, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) teprve příští týden začne přezkoumávat její vědeckou kvalitu. Podle „Financial Times“ odložila kontrolu v továrně na „Sputnik V“ který se již používá v Maďarsku, zatím co další země zvažují nouzové schválení i bez jejího rozhodnutí. Podle zpráv médií však může trvat ještě několik měsíců, než bude dosaženo schválení EMA pro celou EU. Podle „Financial Times“ nejsou výsledky studie v současné době podrobně zkoumány a pouze se vyjasňuje, zda jsou ruská zjištění založena na studiích, které byly provedeny v souladu s mezinárodně uznávanými etickými a vědeckými pravidly.

Rusko popírá, že na své tvůrce vakcín se vyvíjel politickým tlak. Kirill Dmitriev, šéf miliardového ruského fondu přímých investic (RDIF), pro list řekl, že na ně není vyvíjen žádný nátlak a že „Sputnik V“ splňuje všechny požadované požadavky. Zprávy o těchto obavách jsou dobrým příkladem narušení procesu akreditace EMA, který by měl být nezaujatý a nediskriminační, uvedl Vysvětlil, že inspekce ruských zařízení na výrobu vakcín plánovaná agenturou EMA na polovinu dubna byla zpožděna, protože jsou upřednostňovány kontroly ze strany zemí, které se již rozhodly koupit vakcínu z Ruska. Rusko již dodalo vakcíny do více než 20 zemí a v současné době čeká na schválení v téměř 60 zemích. Mezi nimi Rakouska, které nevylučuje, že to zvládne vlastní nouzovou licencí. Velmi záleží na tom, jak dlouho schvalovací proces trvá, a důvody proč se to prodlužuje,“ řekl v úterý spolkový kancléř Kurz, který je názoru že by koronavirová krize neměla být o geopolitických otázkách.

Markus Zeitlinger, vedoucí univerzitní kliniky klinické farmakologie MedUni ve Vídni, konstatoval, že přesně neví, jaké informace vlastně stále chybí ke schválení EU,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu APA. Přitom údaje o bezpečnosti a účinnosti byly zveřejněny ve studii publikované v časopise „The Lancet“, která konstatuje, že Sputnik V je „zásadně bezpečný“ a vykazuje účinnost kolem 90 procent.

Bavorsko se zatím s Ruskem již dohodlo na výrobě Sputniku V, oznámil to ministerský předseda Svobodného státu a předseda Křesťanské sociální unie (CSU) Markus Söder. Bude vyráběn bavorském Illerstissenu za podmínky schválení EMA a nebo, pokud to nestihne, příslušnými německými úřady. Ještě v červenci by tak získala kriticky potřebných 2,5 milionu dávek vakcíny. Slovenské ministerstvo zdravotnictví zatím vyčkává na rozhodnutí o již dovezeném Sputniku V a na konečné stanovisko domácí lékové agentury SÚKL se očekává již příští týden.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Lubodoc

asi tak

EMA bude dělat vše,aby Sputnik neprošel.