Čína válí, Západ drhne…

vyvadil jiří nový
21.10.2020 11:57
Pandemie koronaviru se svými zdravotními, ekonomickými i politickými důsledky ukazuje sílu a schopnost politicko-ekonomického uspořádání geopolitických bloků i jednotlivých zemí.

Jistě svého času tzv. západní liberální politický a ekonomický model byl převratným pokrokem oproti otrokářskému a feudálnímu. Západ celosvětově vedl a navíc i vojensko- mocensky ještě tak do roku 2010. Koronavirus ovšem tuto úspěšnou cestu zastavil a dnes v situaci, kdy EU či USA hlásí stále rostoucí čísla desetitisíců nakažených a mrtvých a ekonomický propad od -6% HDP do 15% HDP v tomto roce, Čína triumfuje.

Jen si srovnejme dnešní čísla

Čína nápad 13 nakažených celkem 85 685

USA nápad 58 170 nakažených celkem 8 458 878

Česko nápad 11 984 nakažených celkem 193 984

A vezmeme-li HDP, pak Čína počítá letos s růstem 4,9 % HDP, zatímco USA bude -6% a Česko taky tak nějak podobně, spíše ještě hůře…

Naše opozice Čínou opovrhuje a hovoří, jak tam lidé úpí. No chtěl bych také tak úpět.

A hlavně Číňanům závidím jim zemi, která není terorizována popírači covidu a násilnými protivládními demonstracemi a despocií liberálních demokratů.

V roce 1989 jsme udělali chybu. Na počátku dnešního ekonomického zázraku byla česká ekonomická škola, Šika a spol., kterého si Teng Siao-pching do Číny pozval. To my jsme odmítli po roce 1989 myšlenky pražského jara a najeli na v podstatě již zaostávající západní model kapitalismu i řízení společnosti.

Máme to, co máme a na to, že to bude lepší, to nevypadá….

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Strategický plán pandémie ešte nie je u konca. Odložme si šok na koniec.