EU zuří, jak je „Putinova propaganda“ úspěšná.

vyvadil jiří nový
27.7.2022 14:59
V českém Slovníku mediální komunikace je propaganda charakterizována jako snaha "o formování světového názoru, o vytvoření žádoucího skupinového, třídního a celospolečenského vědomí a vzorů jednání. Jde o institucionalizované šíření více či méně systematicky uspořádaných idejí, teorií, názorů, doktrín či celých ideologií (zvl. světonázorových a politických), jejich tendenční vysvětlování, modifikace do podoby přizpůsobené aktuální situaci a přesvědčování lidí o jejich správnosti".

S touto definicí v zásadě souhlasím, jakkoliv je zároveň obvyklé, že v současné době západní politici i média vše, co pochází z Ruska označují jako propagandu, ale s vysloveně negativním až pejorativním smyslu, ba dokonce přímo jako dnes módním pojmem dezinformace.

Ale k věci.

Doslova bouři v západních médiích vyvolala triumfální cesta ministra zahraničních věcí Ruska Sergeje Lavrova po Africe, kde v Egyptě, Demokratické republice Kongo, Etiopii či Ugandě.

Naše média zaujali taktiku, že bezvýznamné Rusko- vyvrhel se snaží prolomit izolaci uprostřed obrovské síly a popularity Západu v Africe.

Komické. Válka na Ukrajině pro africké země, které byly po staletí cílem brutálního často krvavého kolonialismu a drancování ze strany Západu je něčím bezvýznamným. Naopak podpora Rusku, coby následovníka Sovětského svazu, jenž byl hlavním bojovníkem za jejich zájmy proti západnímu kolonialismu je pro většinu z nich jasná věc a odhodlaný postoj Ruska proti USA, ale i EU, které bez jakékoliv legitimity každého povýšeně známkují a trestají sankcemi podle účelově vytažených norem lidských práv jen tyto pocity prohlubují

Navíc racionální uvažovaní jasně říká, že válka na Ukrajině se rozhodně nemusela konat, pokud by byly dodrženy minské dohody, což jejich západní garanti Francie a Německo nebyly schopny za 7 let prosadit. a pokud by bylo jasně řečeno, že Ukrajina nebude členem NATO, což Rusko z hlediska svých bezpečnostních zájmů právem požadovalo, mohl být klid a mír…

Dříve si Josep Borrell stěžoval, že západní média mu věnují mnohem méně pozornosti než ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. Zejména řekl, že tisk necituje jeho prohlášení, zatímco jakákoli Lavrovova slova se objevují ve všech novinách.

Politico.eu portál bruselské propagandy popsal úvod následovně: „Když se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov chystal v neděli přistát v Africe, publikoval komentář obviňující Západ z rýsující se globální potravinové krize, která přivedla miliony lidí na kontinent na pokraj hladovění. Desítky místních médií se jí rychle chopily. Tisíce lidí to sdílely na Facebooku.

Ve stejném časovém období byl Borrell - hlavní diplomat Evropské unie, který má na starosti potlačení svého ruského protějšku získal na Facebooku pouze jednu zmínku o Africe ve srovnání s Lavrovovou přílivovou vlnou pokrytí.

Poslední nesourodé zúčtování mezi Lavrovem a Borrellem o srdce a mysl lidí po celé Africe poukazuje na to, co mnozí v politických kruzích EU vědí už léta, ale jen málokdo je ochoten to veřejně přiznat.

V rychle se vyvíjející dezinformační bitvě mezi Ruskem a blokem 27 zemí zůstává Evropa překonaná, přestřelená a nedostatečně financovaná, aby bojovala proti sofistikovanému scénáři Kremlu…“

Dezinformace se různě dá definovat. Na tvrdo je to vyjádření názoru odlišného od názoru, který sdílí vládnoucí mainstreamová většina. Před rokem 1989 to byl názor komunistického vedení Moskvy a místních satelitů, dnes je to názor progresivistických mocenských západních elit.

Za svou osobu jsem nevěřil ani komunistickému mainstreamu a nevěřím ani tomu dnešnímu progresivistickému.

Západ se bude muset naučit, že jeho pravdy, jsou zbývajícím světem pokládány za nepravdy a těžko mohou přesvědčit.

A tak Lavrov coby představitel rozhodujícího rebelujícího státu proti uzurpující nadvládě USA, EU, tedy celkem 40ti západních států, který úspěšně tyto útoky mistrně zvládá měl takový úspěch. I proto má jako geopolitická světová velmoc podporu té mohutné nezápadní většiny, ke které se nepochybně drtivá většina afrických států řadí a spolu s Čínou, která naopak je brána jako předpokládaná ekonomická světová jednička tvoří skvělý tandem.

A to vůbec nepadlo, že zároveň připravoval během této cesty na příští rok setkání Rusko – Afrika. Z toho by západní rusofóbní a progresivistický mainstream už zjančil…

A Borrell by se neměl divit, že ho nikdo necituje. Zacharová, mluvčí ministra Lavrova, ironicky prohlásila: "Josepe, západní tisk se jen stará o své duševní zdraví a dává přednost Lavrovovi před tebou. Jsme to, co jíme, včetně informací. Moderátorka předvolební debaty v Británii, omdlela po dalším absurdním prohlášení Liz Trussové. Poslouchat nesmysly je nebezpečné.“

Asi tak.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.