Obnoví Merkelová s Trumpem a spol. možnost míru ve vztahu k Rusku?

vyvadil ilustrace
30.9.2022 07:10
Můžeme diskutovat, jak hodnotit současné západní politiky, zda jako nevyzrálé děti, kteří si hrají se sofistikovanými hračkami, které v jejich ruce dříve či později vybuchnou a nebo známé náměsíčíčníky před 1.světovou válkou, kteří tak dlouho věřili ve vítězství zbraní svých zemí až přispěli k vypuknutí 1. světové války, která stála lidstvo 14 miliónů lidských životů a rozmetání stávajícího uspořádání. Jistě momentálně s výjimkou Orbána, Salvinniho či Berlusconniho. A do blízkého budoucna třebas i opět Netanjahua.

Trump a Merkelová proti sobě bojovali. Trump se výhradně soustředil na zájmy Ameriky a pohrdal uskupeními typu Evropské unie či vojenského paktu NATO, Merkelová držela tyto instituce, protože pomáhali Německu při prosazování její politiky. Ale ve vztahu k Rusku a potažmo tím i k Putinovi byli vždy na naprosto stejné lodi. Merkelová více, Trump méně dovedli Rusko kritizovat, ale plně respektovali jeho úlohu ve světě a jeho legitimní bezpečnostní zájmy, které tady byly, jsou a budou.

Oba byli v zahraniční politice realisty a nepřipustili by, jak se Biden a západní spojenci chovali k Putinovým bezpečnostním návrhům jako ke kusu hadru.

Současná německá koaliční vláda zadupala energetické vazby k Rusku do země a tak zadupala také zdroj trvalého ekonomického růstu na základě levného ruského plynu, který po sabotáži na plynovody Nord Streamu 1 a 2 v napjatých podmínkách zřejmě již nikdy nebude obnoven. Kancléř Scholz dosáhnul „historického pádu“ vítěze minulých voleb a jeho SPD se svými 18% je nejslabší ze všech mainstreamových stran jak uvnitř koalice, tak samozřejmě i vůči opoziční CDU/CSU.

Zkrátka a dobře téměř celé vedení politiků současného kolektivního západu USA a EU se dostalo do pasti svých předchozích špatných rozhodnutí, zacílených na porážku nepřátelského Ruska, které jim brání učinit jakýkoliv racionální krok a zbývá jim jen víra, že se Rusko přece jenom položí.

Tady ovšem Trump i Merkelová chápou naprosto realisticky, že bude-li nezbytí, použije Rusko taktické jaderné zbraně, a bude to z hlediska jeho bezpečnostních zájmů nezbytné. Jestliže proti němu stojí všechny země EU a USA v jednom válečném šiku, jsou nesporně spolubojovníky proti Rusku, když Ukrajina hraje svou roli jen do té doby, dokud jí Západ neodepře pomoc. Potom by se vojensky i ekonomicky zhroutila během několika týdnů.

Rusko si z geostrategického hlediska prostě nemůže dovolit být vojensky poraženo a nedovolí si, protože by se zároveň ztratilo jako geopolitická entita, čímž by ovšem nastal čas mohutných a krvavých občanských válek v celé oblasti východní Evropy a zřejmě i jaderná odveta ze strany USA a spol. čili nefalšovaná 3. světová.

Samolibé uvažování západních lídrů vychází z toho, že Putin jaderné zbraně nepoužije. To by ovšem platilo jen v situaci, kdy Rusko k tomu nebude donuceno.

Tyto prosté skutečnosti Trump a Merkelová jistě chápou a jejich jména i předchozí chování, byť si Západ dnes každý hledá cestu jak je zesměšňovat a urážet jsou zárukou, že by se mír bez jaderného konfliktu přece jenom mohl prosadit.

Chce to svůj čas. Trumpovi by stačilo, kdyby jeho republikáni získali po listopadových volbách v USA alespoň jednu komoru.

Pro Trumpa by to byl jistě dobrý příspěvek pro jeho případnou prezidentskou kampaň, ale pro něho i Merkelovou by to byla skvělá šance pro politickou rehabilitaci.

A pokud by se k nim po svém případném vítězství v Israeli přidal například jasný přítel Putina Netanjahu, který má opět šanci na – byť těsné vítězství. A Meloniová dovolila účast na takové mírové dohadovací akci Salvinnimu či Berlusconimu, svět by se z pasti jaderného kolapsu mohl dostat. A Orbán by byl samozřejmě jasný.

Fantazie? Jistě.

Ale slovy básníka někdy proti tvrdosti reality, krásnější je snění bez obav.

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.