Putin na tvrdo o hluboké krizi v USA

vyvadil jiří nový
16.6.2020 11:03
Sotva se objevil na veřejnosti, Vladimír Putin rozhodně promluvil o hluboké krizi v USA. Věci formuloval věcně a objektivně, ale fakticky šlo o nejtvrdší kritiku USA od zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Ne, že by Putin kritizoval jednotlivé osoby, včetně prezidenta, ovšem z jeho slov nepřímá, ale tvrdá kritika zazněla.

A měl pravdu. Ze strany USA musí Rusko stále poslouchat, jaký je tam autoritativní režim.

No ve vztahu k víceméně operetním protestům Navalného a spol, který prakticky nemá ve společnosti žádnou sociálněpolitickou oporu, jsou současné celoamerické brutální nepokoje, spojené s vandalismem, vykrádáním obchodů a trvalým násilím doslova devastující.

Kritika Putina ovšem míří i na rozvrat státní moci, kdy guvernéři odmítají jakkoliv respektovat vládní moc, starostka Seatlu vyzývá Trumpa, aby zalezl do bunkru a nechal jí přeměnit část města v území, které se oddělilo od USA a přijalo vlastní zákony, včetně zrušení policie, přijímání nelegálních migrantů a zákazu vstupu státních orgánů. To skutečně už je rozvalem státu a něco takového by v Rusku možné nebylo…

Vladimir Putin však poukázal i na nejostudnější neřešení  koronavirové krize státní mocí. A zdůraznil, že z hlediska úmrtnosti je Rusko na tom mnohem lépe než USA.

Vezměme si ostatně  dnešní čísla:

USA 118 000 obětí -  Rusko 7 091 obětí

A dodejme  pro srovnání i tři země západní Evropy:

Velká Británie  41 706 - Itálie 34 371 - Francie 29 406 - Španělsko 27 146

Je zcela zjevné, že USA jsou na tom celosvětově z hlediska úmrtnosti nejhůře.

Zatímco v tomto asi leckdo bude se mnou souhlasit, nemohu nedodat ještě jeden a zásadní moment, který naše většinová společnost nebude ráda sdílet.

Rusko je mnohonárodnostní a mnohonáboženský stát. Žije tam tuším 18 miliónů muslimů.

Ale pokud vím, neexistují tam no go zóny, neexistují tam masivní rasistická hnutí. Neexistuje tam islamismus. Demonstrace tohoto typu s rasovým a náboženským laděním jsou nemyslitelné.

Právem Putin může říci, že stojí na straně černochů. On by samozřejmě naprosto důsledně jakékoliv nepokoje i vandalismus rázně utnul, ale rasoovou odlišnost by respektoval a chránil.

Ale tak jako Ruská říše přebírá odpovědnost, ale i vedení celé společnosti včetně všech neruských národů i ras, tuto povinnost mají i USA.

Nikdo je nenutil před staletími deportovat z Afriky desetitisíce černochů. Bylo to šílené a bylo to nehumánní. A je totální neschopností americké moci se s touto záležitostí vypořádat.       

Naši Hřibové, Novotní, Kolářové vidí v Rusku despotický režim. A stále volají po  cestě na Západ. Tam je ta pravá demokracie a svoboda… Kde? V  USA? Ve Velké Británii? Ve Francii? V Nizozemsku? Kolonialismus a otrokářství to byla „ta původní lidská práva“ Západu

Ta Putinova kritika byla zcela přiléhavá a na místě.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

V zájmu objektivity je nutno přidat počet mrtvých s Covidem-19 na milion obyvatel: USA-364, Británie-623, Španělsko-580, Itálie-571, Francie-454, Belgie-836!, Švédsko-500, Holandsko-355, Bělorusko-35 a ČR-31. Navíc každá země má jiná kritéria pro započtení mrtvých na koronavirus a například Belgie počítala i ty, kteří mohli být nakaženi.

Co se týká koloniální minulosti, tak ani carské Rusko nebo SSSR se s nikým nemazlily a velkou zemi nezískaly bez porobení národů. Připomínám, že pro osvobozené černochy vznikl v Africe nový stát - Libérie. Nějak nechápu, že nechtějí žít černí Američané bez bílé rasistické policejní zvůle v zemi svobody, tedy Libérii. Asi dávají přednost hamburgrům a sportovním přenosům před návratem ke kořenům!{#emotions_dlg.sealed}