Tato protilidová vláda nevydrží do švestek…

28.8.2022 13:56
Počínaje druhou vládou Václava Klause, každá koaliční vláda vedená členem ODS skončila skandálně. Začalo to sarajevským atentátem, kdy dosavadní protěženci Klause Ruml a Pilip využili chvilkového odskočení premiéra na konferenci do Sarajeva a vyzvali ho k odstoupení. Následoval pád vlády a nové volby po kterých nastoupila vláda Miloše Zemana s podporou ODS v rámci tzv. opoziční smlouvy. Po velmi úspěšné vládě ČSSD Jiřího Paroubka skončilo osmiletí vlád ČSSD a nastoupila vláda Miroslava Topolánka, která byla předčasně ukončena skandálním pádem vlády během českého předsednictví EU. A konečně vláda premiéra Nečase byla ukončena ještě větším skandálem kolem milenky premiéra Nečase.

To, že každá vláda vedená ODS končí kolapsem je tedy empirickou zákonitostí. Nástup vlády Petra Fialy podporující zpočátku jen nápady Sudetendeutsche Landsmannschaft a posléze i fanaticky banderovsko-fašistickou vládu na Ukrajině, doprovázaný ovšem jen souhrnem obecných blábolů a neschopností řešit ekonomicko-sociální problémy země, vcelku vbrzku naznačovalo, že bude muset nastat nějaký pád této vlády, jejíž premiér v rámci celé Evropské unie skončil na posledním 28 místě.

Zůstávalo ovšem otázkou, jak pádu dojde a kdy…

Tak jak se množí kritika vlády, rostou i masové aktivity občanů, připravuje se demonstrace na 3.9. vedená převážně antiwaxerskými aktivisty, kterým se daří získat pozornost v rámci celé i neantiwaxerské části společnosti. A nesporně tato aktivita dál otřese vládou.

Skvělou úlohu hrají ovšem především parlamentní opoziční strany, kdy ANO se stává naprosto rozhodující politickou stranou v České republice a stejně tak posiluje radikálnější SPD, které by asi mnohý pro kritický vztah k NATO i EU držel palce. Do atmosféry neudržitelnosti této vlády minulý týden padla slova těžkých vah ODS hejtmana Kuby a ministra spravedlnosti Blažka, kteří otevřeně zaujali velmi kritický vztah k dosavadnímu postupu ODS. Jejich souběžné načasování a široká pozitivní odezva v zemi se zdá být klíčovým momentem, co může následovat.

První reakce už se objevila. Předseda nejsilnější politické strany v Česku Andrej Babiš otevřeně prohlásil, že hejtman Kuba by byl skvělým premiérem. A jeho stranický kolega poslanec Nacher uspořádal anketu, ve které přes 50 % prohlásilo, že by byl lepším premiérem než Fiala…

1.9. bude Poslanecká sněmovna hlasovat o nedůvěře vládě a jistě bude husto. 3.9. se bude konat ona demonstrace pro pád vlády.

Samozřejmě že i k subjektům, kteří se zapojují do celonárodní snahy po svržení minimálně premiéra Fiala lze mít některé výhrady. K aniwaxerům už jsem se vyjádřil záporně, hnutí ANO je nutno vytknout jejich podlézavou politiku vůči NATO i EU, které nás svou válkou proti Rusku do této tragické situace dostaly. Ale je třeba oddělit to rozhodující od méně významného. A ekonomika země a sociální zbídačování obyvatelstva je prioritou, a proto pád vlády nebo minimálně Fialy je nezbytný.

A tak každý rozumný Čech musí mít radost, že se věci razantně daly do pohybu a téměř bych rád ohlásil podle filmu Ecce homo, Homolka: Tato vláda nevydrží do švestek. No a kdyby padla ještě během českého předsednictví, co víc by si většina národa mohla přát. Založili bychom tak naši novou národní tradici. A byla by svědectvím, že jako národ po chvilkovém poblouznění máme sílu se vzchopit.

Asi tak.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.