Trump sliboval, že odejde ze Sýrie… A odchází. Skvělé!

trump armáda
21.12.2018 13:45
Opakovaně připomínám, že bych v USA volil Donalda Trumpa oproti krvelačné zenštině Hillary Clintonové, která podpořila jednu z nejamorálnějších válek, jež stála milióny mrtvých, milióny uprchlíků a vznik Islámského státu. Stejně tak osobně řídila likvidaci Libye Muamara Kadáfího, z níž se stalo rejdiště džihádistů a nástupní plošina pro migranty směr Evropa.

Počínaje válkou v Koreji, přes válku ve Vietnamu až dříve jmenované se američtí prezidenti bez ohledu na mezinárodní právo chovali jako váleční zločinci a chránilo je jen to, že USA byly tak silné a bohaté.

Donalda Trumpa nemusíte milovat a možná to ani nejde, ale je prvním americkým prezidentem, který opakovaně slíbil, že USA už nesmí být světovým policajtem, svrhávat vlády a zahajovat války.

Detailně pak v rámci předvolební kampaně uvedl, že hodlá odejít ze Sýrie a i z Afghánistánu.

Zcela otevřeně by nyní ze Sýrie odejít nemusel, jakkoliv je nepochybné, že tam jsou Američani nelegálně, stejně jako tam jsou Francouzi či Britové.

Je nesporné, že by se dostával do střetů s Tureckem, které hodlá likvidovat kurdské organizace, jejichž nárůstu vlivu se obává z hlediska svých vnitrotureckých zájmů.

Ale hlavně. Každý ví, že v Sýrii se od roku 2015 odvíjí geopolitický střet, kdo a co ve světě znamená, zda Západ a zejména USA mohou vše a nebo, zda Rusko a jeho spojenci převezmou řízení Blízkého východu do svých rukou.

A Trump s plným vědomím toho, že poklesne „politická váha USA“ v oblasti se rozhodl Sýrii opustit.

V tomto týdnu rovněž vydal příkaz ke snížení počtu amerických vojáků v Afganistánu ze 14 000 na 7 000 do několika týdnů… Mimochodem nevím, co budou naši jestřábové, včetně Miloše Zemana dělat, až to nastane. Zůstaneme tam jako kůl v plotě 2. No to by si nás místní brzy opekli na rožni.

Na Trumpa je jistě možné mít různé názory. Faktem je, že asi neexistoval žádný jiný prezident v dějinách, který byl předmětem takových útoků jako on.

Nuže odejde – li skutečně ze Sýrie a následně i Afganistánu, bude jistě mnohými jestřáby nenáviděn, ale zaslouží se o vyváženější svět.

Ať si Trump dělá v Americe co chce, ale ať už Američané nechají svět na pokoji.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

S článkem a jednotlivými příspěvky v podstatě souhlasím.

A souhlasím také se "spolužákem z VŠE", tj. s panem Jiřím Paroubkem, který zmiňuje podstatnou roli zbrojního průmyslu pro kapitalistickou (V.I.L. by napsal přesněji: imperialistickou) politiku USA.

Chci se jen zaměřit na poslední větu pana R.Olberta - cituji: "... a s minimální ztrátou kytičky odtáhnout domů." Konec citátu. Nevím sice,kam půjdou dobře placení američtí zbrojnoši z povolání, ale tvrdím, že vím, že NEPŮJDOU DOMŮ. To jest do USA. Já bych si tipnul Ukrajinu. A to za finančního přispění EU, tedy i nás.

jiri-vyvadil

S velkou pokorou , protože názory na postavení Kurdů jsou složité, chci reagovat na připomínku paní Amoriové (možná pletu jméno, Stando, tak to prav) a konstatovat, že každý jednotlivec ,ale i národ má to, co si zaslouží. Kurdové jsou významnou národností, ale pokud nemají nikde autentickou samosprávu, je to jejich  chyba. Nejméně od roku 2015, kdy Rusko zahájilo operace, jejichž výsledkem je dnešní v podstatě neohrožené postavení Asadovy vlády v Sýrii, měli Kurdové v Sýrii začít přemýšlet.

Nepřemýšleli a spojili se s USA, jejichž historická úloha už se přežila. Irán – Turecko- Irák – Sýrie mají legitimní zájem na tom, aby Kurdové nenarušovaly územní celistvost jejich zemí a Rusko, které se přesunulo velmi chytře z pozice hlavního bojovníka na moderátora situace, protože nejlépe ze všech vychází absolutně se všemi aktéry blízkovýchodního světa (Turecko,Irán, Saudská Arábie, Izrael…prostě absoutně se všemi) má jediný a logický zájem, aby v rámci stability Sýrie, ale i světa, se zpevnila územní celistvost Sýrie… To ovšem akce Kurdů leckdy narušují.

Prostě Kurdové v Sýrii dávno měli akceptovat spolupráci s Asadem, který býval  kdysi Západem označován jako nejprogresivnější představitel arabských zemí a dnes přirozeně jako diktátor.

Takže, Kateřino, pokud Kurdové začnou spolupracovat s legitimní vládou, mají naději, pokud ne, tak je Turci rozdrtí.

Ale to jim Rusové říkali vždycky….

paysan

A ne dosti na tom, Trump dokonce zvažuje, že omezí amrickou vojenskou přítomnost v Afghanistánu! To bude teprve zklamání v očích našich demokratů :-))

amiourful

Dobré a teď naučte Rusy chránit Kurdy. 

Roland Olbert

Vás baví, milý autore, vědět,co v politice nastane...

Mě zase baví, číst  a sledovat s určitým požitkem, výpotky veřejnoprávních médií  v sousedním Německu. To proto, že zmíněná média v ČR nepřinášejí nic jiného, neboť k těm německým vzhlížejí jako k páníčkovi  s úctou téměř posvátnou a pouze opisují.

 

TÉMA  odsunu amerických okupantů ze Sýrie nepřijala německá vláda ani trochu pozitivně. Je iritována z kroku Trumpa,

který  měl tento svůj krok napřed konzultovat se svými spojenci. Takto prý Trump zradil Izrael, Kurdy a Evropany.

Zločinný Irán má tímto krokem cestu do Izraele otevřenou. Zdroj : welt.de  ,ze dne 20. - 21.12.2018.

Kartel  vládnoucích politiků v Německu, kde panuje tuhá názorová diktatura, se dodnes nevyrovnal s tím, že Trump zvítězil ve volbách a krok za krokem redukuje válečnické choutky  Clintonovců a podobné sebranky.

Oblíbenost Trumpa a Putina je  v indoktrinované německé populaci prakticky stejně špatná, dokonce se vážně někteří autoři zamýšlejí nad tím, zda ti dva nejsou nějak spolčeni.

Západ a USA v Sýrii prohrály. Teď už jde jen o to, nějak to všechno rozebrat, analyzovat, okecat a s minimální ztrátou

kytičky odtáhnout domů.