Kyjev bude mít ulice válečných zločinců

29.5.2016 15:13
Předseda ukrajinského Ústavu národní paměti Volodymyr Vjatrovyč napsal na Facebooku, že přejmenování kyjevských ulic jménem ukrajinských nacionalistů je „významným vítězstvím“. Své ulice by se tak měli dočkat i zločinci jako je Stepan Bandera a Roman Šuchevyč.

„Blahopřeji Kyjevanům k významnému vítězství! Skončila veřejná diskuse o významných přejmenováních. V hlavním městě nezávislé Ukrajiny se objeví ulice pojmenované na počest těch, díky nimž se nezávislost stala skutečností,“ napsal Vjatrovyč. Zpráva kyjevské správy uvádí, že jménem Bandery bude přejmenována Moskevská třída a podle Šuchevyče bude pojmenována Vatutinova třída. Připomeňme, že S. Bandera již před válkou nesl zodpovědnost za teroristické činy, mimo jiné v roce 1934 za vraždný atentát na ministra vnitra Polska Bronislawa Pierackého. Odsouzen byl k trestu mrti, ten mu byl zmírněn na doživotí, později byl propuštěn. Po válce žil Bandera pod jménem Stephen Popiel v Mnichově, kde byl také v říjnu 1959 zabit sovětským agentem. Je jistě zajímavé, že neobdržel vstupní vízum do USA. Podle tehdejšího amerického velvyslance v Německu vzhledem k teroristické minulosti. Zabit byl v roce 1959 v Mnichově. Předválečnou teroristickou minulost má i Roman Šuchevyč. V roce 1926 společně s jiným ukrajinským nacionalistou ve svých devatenácti letech zavraždil Stanisława Sobińského, vrchního školního inspektora ve Lvově. Šuchevyč byl spoluvelitelem praporu Nachtigal, který byl vytvořen německým Abwehrem. Jeho lidé se v roce 1941 ve Lvově podíleli na vyvraždění asi 4,5 tisíce místních Židů, přičemž svědectví hovoří o jejich bestiálním chování. Později působil v hodnosti kapitána ve zvlášní policejní jednotce, která byla nasazována proti partyzánům. Dopustila se ovšem zločinů i proti civilnímu obyvatelstvu na Volyni nebo území Běloruska. Šuchevyč se zastřelil v roce 1950 poblíž Lvova poté, co byl obklíčen bezpečnostními orgány. Bandera i Šuchevyč byli v minulosti prohlášeni za Hrdiny Ukrajiny tehdejším prezidentem Viktorem Juščenkem. Příslušné dekrety však soud později na základě iniciativy Viktora Janukovyče. V květnu roku 2015 podepsal Porošenko zákon poskytující organizacím OUN-UPA (Organizace ukrajinských nacionalistů-Ukrajinská povstalecká armáda) status „bojovníků za nezávislost" Ukrajiny.

 

Na snímku Stephan Bandera (uprostřed).



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

A co na to pan Zaorálek?

Fandím si, vím. Ale požaduji k tomu jasné stanovisko české vlády! Jediné mé oprávnění k tomu je, že i můj otec se aktivně zapojil do vojenské operace proti banderovským tlupám po válce na Slovensku. Myslím si, že to stačí!

gustav-svoboda

Možná Zaorálek pojede do

Možná Zaorálek pojede do Kyjeva na slavnost přejmenování ulic. Společně s Karlem Schwarzenbergem.  Stejně je jen jeho oranžový klon.