Lavrov: Západ odvrací pozornost od krize svého liberálního modelu

lavrov 18
18.1.2021 14:27
Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov dnes na tiskové konferenci řekl, že cílem prohlášení západních představitelů v souvislosti se zadržením Alexeje Navalného je snaha odvrátit pozornost od krize, do které se dostal liberální model západních států.

Vyjádřil názor, že tváří v tvář vlastním problémům zkoušejí západní státy hledat vnějšího nepřítele – např. Rusko, Írán nebo Čínu. Obvinění Západu proti Moskvě označil jako „neopodstatněná“ a uvedl, že „nikdy nebyly předloženy žádné důkazy“. Ve svém vystoupení Lavrov také obvinil Západ z jednostranných kroků a vnucování svých rozhodnutí. Podle jeho názoru se USA se svými spojenci snaží „destabilizovat architekturu mezinárodních vztahů“.

Lavrov na tiskové konferenci také vyjádřil naději , že americká společnost přece jen nedovolí elitám, aby ve svém boji jedna proti druhé používaly tuto jasnou cenzuru, která hrubě porušuje ústavu a mezinárodní závazky, řekl. Podle Lavrova je to ale problém americké společnosti. „Když ho nezvládne, nedokážeme s tím nic udělat, v tomto případě však musíme být připraveni, všichni musí být připraveni na následky podobného krachu amerického státu, budou to velmi vážné následky na světové aréně,“ uvedl ruský ministr zahraničí.

Připomenul také, že USA jsou účastnickou zemí Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, mezinárodního paktu o občanských a politických právech, Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě z Helsinek, série dokumentů OBSE, Pařížské charty pro novou Evropu a Evropské charty bezpečnosti z roku 1999.

„Ve všech těchto dokumentech je zapsáno: každý člověk má právo na svobodný projev svobodného názoru. Toto právo zahrnuje svobodu vyhledávání, získání a šíření informací a myšlenek všeho druhu nezávisle na státních hranicích, ústně, písemně anebo přes tisk, nebo umělecký projev, nebo jinými způsoby podle vlastní volby,“ poznamenal S. Lavrov.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Jasný pokus odvrátit pozornost jinam. Oblíbená metoda.

Měl jsem možnost sledovat "setkání" Navalného s odpovědnými pracovníky ruského aparátu v dané věci. 

Probíhalo to v naprostém klidu. 

Netuším, proč by se Rusko pokoušelo Navalného otrávit. Co by z toho mělo?

Navalnyj vůbec není v Rusku oblíbený.  Kdyby ho tam chtěli sprovodit ze světa, už byl dávno bradou vzhůru.