OSN kritizuje Ukrajinu kvůli vyšetřování masakru v Oděse

masakr odesa
3.5.2019 09:18
Mise OSN monitorující dodržování lidských práv na Ukrajině kritizuje ukrajinské orgány za pomalé a selektivní vyšetřování událostí v Oděse 2. května 2014. Postup vyšetřujících orgánů podle vydané zprávy vzbuzuje pochybnosti o jejich nestrannosti a nezávislosti. Dodnes nebyl za smrt 48 lidí nikdo povolán k odpovědnosti.

2. května 2014 zemřelo v Oděse v pouličních střetech 6 osob a 42 osob zemřelo při požáru Domu odborových svazů, který byl obléhán promajdanovskými aktivisty a bojůvkáři, včetně členů ukrajinských nacionalistických organizací.  Část vyšetřování zahájených po těchto tragických událostech se zastavilo na etapě přípravných řízení. Vyvolává to domněnku o chybějícím skutečném zájmu vládních orgánů zajistit spravedlnost obětem a přivést pachatele k odpovědnosti – uvádí mise OSN. Současně se upozorňuje, že stav vyšetřování může být ovlivněn údajnou účastí  některých policejních sil na událostech, o kterých se hovoří jako o „Masakru v Oděse“.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Těchto ututlaných tragédií zůstane nevyšetřeno na Ukrajině více.

Sestřelení nizozemského letadla. Kdykoliv se něco vyšetřuje, tak jedna z hlavních otázek je: "Z jakého důvodu či prospěchu to pachatel udělal?". Pro Rusko to nemělo jakýkoliv význam, naopak.  Ale snaha svést to na Rusko, to už svůj (byť ohavný) důvod mělo. Poslední relevantní zpráva z vyšetřování zněla tak, že to sice bylo sestřeleno pomocí systému (ano jde o SYSTÉM, nejde o nějaký jeden kanon, prosím) vyvinutého zřejmě ještě za SSSR, ale z rakety se poznalo, že jde o systém modifikovaný Ukrajinci. Od té doby je nějaké ticho. 

Je přitom známo několik případů, kdy  Ukrajinci opravdu nechtěně sestřelili několik letadel. Vždy trvalo alespoň 4 roky než se k tomu přiznali.

Ať to bylo jak to bylo. Vina je prokazatelně Ukrajina. A to proto, že byla povinna přesunout mezinárodní lety mimo své vzdušnmé území. Opakuji: povinnost. Což neudělali. Pročpak asi?