Rumunský exministr: Ukrajina nemá přirozené hranice

18.9.2022 18:22
Bývalý rumunský ministr zahraničí Andrej Marga na veřejné konferenci konané ve městě Alba Iulia 14. září 2022 na dotaz prohlásil, že Ukrajina má k demokracii ještě daleko a uvedl, že Kyjev musí ustoupit část svého území Rusku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Informuje o tom rumunský portál Digi24.ro.

Bez ohledu na to, kdo válku na Ukrajině „vyhraje“, nebude v Evropě mír, pokud nebudou brány v úvahu bezpečnostní zájmy každé strany. Každopádně Evropané budou těmi, kdo budou platit účty jakéhokoli druhu, říká rumunský politik.

Důsledky by podle něho měly být vyvozeny také ze skutečnosti, že Ukrajina se nachází v nepřirozených hranicích. Podle všech historických a demografických kritérií má území, která má postoupit svým sousedům, v rámci známých hranic: Rumunsku – Bukovina a její župy, Maďarsku – Zakarpatsko, Polsku – Halič, Rusku – Dombas a Krym.

Tato vyjádření   pobouřila ukrajinské velvyslanectví v Bukurešti.  V neděli se potom kriticky vyjádřilo i rumunské ministerstvo zahraničí. Marga ovšem trvá na tom, že jeho výroky v souvislosti s válkou na Ukrajině „odpovídají historické pravdě“ a že „dnešní propaganda bude pozítří považována za chybu“.

 

Foto: Andrej Marga na setkání v Alba Iulia, YoutubeKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Hranice Ukrajiny prakticky neexistují.

Ukrajina je umělý útvar, umělá státnost, umělý "národ" s umělým jazykem, nemá historii. Hranice jsou ještě z dob SSSR a jsou jen administrativní, Ukrajina si je neodsouhlasilia s nástupcem SSSR Ruskem !!! Tudiž není státem, ale jen státností - státnost je vždy řízena z venčí -  jako např. Česko. Souhlas s Margou.