Ukrajina uctí velitele UPA odpovědného za genocidu na Volyni

oddíl upa volyň
17.12.2020 18:53
Ukrajinský parlament schválil výčet událostí a osob, které mají být v roce 2021 oslavovány na státní úrovni. Mezi osobnostmi je uveden také hlavní organizátor masakrů na Volyni, genocidy neukrajinského obyvatelstva v roce 1943-1944, Dmytro Roman Klačkivski, známý také pod pseudonymem Klym Savur.

Podle doporučení k přijetí dokumentu „návrh usnesení stanoví seznam nejdůležitějších událostí ve společenském a politickém životě Ukrajiny a výročí významných osobností, které by měly být oslavovány na národní úrovni v roce 2021 a vytváří vhodný právní základ pro organizační přípravu jejich oslav.

Návrh usnesení podpořilo 238 poslanců, z toho např. 162 z vládnoucí prezidentské strany Služebník lidu či 24 členů Evropské solidarity bývalého prezidenta Petro Porošenka a 14 členů frakce Baťkivščyna expremiérky Julije Tymošenkové. Proti hlasovalo 12 poslanců Služebník lidu a 5 poslanců strany Opoziční platforma-Za život. 40 poslanců se zdrželo hlasování, zejména z řad Služebníka lidu a Opoziční platformy.

Klačkivského 110. narozeniny připadají na 4. listopadu příštího roku. V parlamentním dokumentu je uvedeno, že byl „ „vojenským a politickým aktivistou, organizátorem a prvním velitelem Ukrajinské povstalecké armády, velitelem Ukrajinské povstalecké armády na Volyni a účastníkem boje za nezávislost Ukrajiny ve 20. století“. Dokument nezmiňuje, že je historiky považován za hlavního organizátora genocidy příslušníků jiných národů, zejména Poláků, Židů a mimo jiné Čechů na Volyni.

Na seznamu vyzdvižených ke státním poctám jsou vedle Klačkivského a jeho zástupce v čase Volyňského masakru Rostislava Vološina také další příslušníci zločinecké Ukrajinské povstalecké armády.

 

Ilustrační foto: Oddíl  banditů UPA na VolyniKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ukrajina je nemocná.

Ukrajina je trvale nemocná dlouhodobou nenávistí. Bohužel.