Ukrajinští neonacisté vzpomínali na Banderu

2.1.2016 07:56
Více než 3 tisíce neonacistů ze strany Svoboda a Pravého sektoru včera večer pochodovalo Kyjevem. Pochod se uskutečnil na počest vůdce ukrajinských nacionalistů, teroristy a válečného zločince Stephana Bandery, který se narodil 1. ledna 1909.

Účastníci s pochodněmi prošli hlavní kyjevskou třídu Kresčatik a skončili na náměstí Nezávislosti, kde se na počest Bandery konalo shromáždění. Účastníci při příchodu na náměstí pořvávali „Sláva Ukrajině“ a „My jsme banderovci, jdeme na to“. Připomeňme, že vůdce Svobody Oleh Tjahnybok vyzývá státní orgány, aby Banderovi byl vrácen titul Hrdina Ukrajiny, který mu byl udělen prezidentem Viktorem Juščenkem a později za prezidentury Viktora Janukovyče soudem odebrán. Vzpomínkové akce na S. Banderu se konaly i v jiných místech Ukrajiny.

 

S. Bandera (uprostřed) v německé uniformě.



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nebyl to zdaleka jenom Bandera.

Chtěl bych to upřesnit. Protože na Volyni byste se takto mohli setkat s nepochopením. Zdaleka se tam nestavějí pomníky jenom Banderovi. Byli tam jiní borci, co se (jak pravil Cimrman) "nezakecali".

Bandera se ještě před vpádem Němců aktivně účastnil na dokonaném atentátu na polského představitele moci na Volyni. Za to byl již Němci odsouzen nejdřív ke trestu smrti, aby byl později odsunut do fešáckého vězení, kde strávil více než 4 roky. Proto se v podstatě nemohl účastnit například pogromů na Židy, Rusy, Maďary a další "cizí" národnosti tehdy na Volyni žijící. Poznámka: jak to všechno přežili Volyňští Češi, si radši ani nechci představovat. 

Němci rezolutně odmítli záměr ukrajinských nacionalistických stran, které nabízely pomoc ve válce proti SSSR. Nacionalističtí Ukrajinci se domnívali, že budou přijati do samostatných ukrajinských oddílů SS a že po vyhrané válce budou odměněni statky. V té době ale probíhala blesková válka a Němci tyto nacionalisty řadili mezi podřadný národ, který by mohl na oněch statcích pouze pracovat jako otroci. 

Když se však situace obrátila o 180 stupňů, tak si Němci na tyto oddíly vzpomněli, Bandera dostal uniformu a jeho podřízení byli Němci nasazováni do prvních řad obrany proti postupující Rudé armádě. Skončilo to panickým útěkem "Banderovců" do americké zóny - přes Slovensko a částečně i Moravu a Čechy. 

Bohužel to ale neskončilo a na Volyni a okolí se nostalgicky na tyto doby vzpomíná jako na "hrdinské". Co je ještě horší, je fakt, že tyto nacionální gardy tvoří "zdravé jádro" Porošenkových vojenských sil. A co je nejhorší, USA a představitelé NATO se tváří, jako by o tom nic nevěděli.