V Kyjevě oslavovali divizi Waffen-SS Galizien

29.4.2021 13:57
V ukrajinském Kyjevě včera proběhl pochod oslavující ukrajinskou dobrovolnickou divizi Waffen-SS Galizien: Akce připomínala 78. výročí vzniku této zločinecké formace. Kult ukrajinských SS byl zatím udržován zejména ve Lvově, nyní ho extrémní nacionalisté a neonacisté přenáší i do Kyjeva.

Na dokumentárních fotografiích jsou vidět vedle vyšívaných košil, k jejich oblečení vyzvali organizátoři, také repliky uniforem Waffen-SS Galizien, někteří účastníci nesly symboly divize.

Pochodu se účastnili rovněž lidé se znaky dobrovolnických formací šovinistů a teroristů, kteří bojují na Donbasu proti těm, kteří v roce 2014 odmítli přijmout kyjevský puč a právě vyzdvihování banderovců z OUN-UPA a ukrajinských dobrovolníků Waffen-SS.

Organizátoři oficiálně místo divize SS užívali formulaci 1. ukrajinské divize Ukrajinské národní armády Halič, aby popřeli kolaboraci s německým nacistickým režimem. UNA byla navíc utvořena až v roce 1945 s spojila příslušníky rozbité divize SS a do ní vtělených Ukrajinských legionů sebeobrany a dalších kolaborantů.

Pochod vyšel od stanice metra Arsenalna a přešel na tzv. Majdan za pokřiku banderovského hesla „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva“. „Halič – divize hrdinů“ a vedle znaků divize byly v průvodu i červeno-černé banderovské vlajky. Jistou zajímavostí je, že mezi vlajkami byly také bílo-červené běloruské opozice.

Hrána byla hymna Organizace ukrajinských nacionalistů v nové verzi „Pochod nové armády“, ale s původními slovy „sjednotíme ukrajinský stát“, který by měl sahat od řeky San po Kavkaz. Na „Majdanu“ byl rozvinut velký banner s fotografií příslušníků ukrajinské divize SS, kterému účastníci provolávali slávu a později u něj hajlovali a fotografovali se.

Agentura Ukrinform uvedla, že pochodu se zúčastnilo několik set lidí.

 

Ilustrační foto: H. Himmler při přehlídce ukrajinské divize SS

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Komentáře bohužel netřeba.

Pokud bych to tady blíže specifikoval, dostal bych se do sporu s tou dnešní demou-gracií.