Chcete vyrazit Turecko z NATO? No jen do toho…

vyvadil jiří nový
21.10.2019 13:21
Přiznávám, že mě samého překvapuje, jakou odezvu mají mé články o invazi Turecka do Sýrie, kde nesporně zastávám názor jdoucí proti většině českých, ale i evropských politiků a ve svých důsledcích, tj. návratu dvou miliónu syrských uprchlíků, zpevnění územní celistvosti Sýrie, suverenity syrské vlády a reálného uspokojení zájmů všech účastníků v oblasti pod vedením chtě nechtě Ruska, které na jedničku vojensky zvládlo pokus Západu, který za pomoci tzv. umírněné opozice, ač zjevných džihádistů se snažil i za pomoci Kurdských milicí o fyzické odstranění prezidenta Asada.

Pár mých čtenářů mi vytklo, že se dívám na počínání Turecka shovívavě, protože ten parchant Erdogan by měl být okamžitě odejit z NATO…

No jen do toho…

Donald Trump, mimochodem podobně jako před třiceti lety Václav Havel, bere NATO jako relikt studené války s tím, že by mělo být rozpuštěno. Po dvou letech už mu to zatrhli, ale on se stejně svého pozitivního vztahu k Rusku nevzdává.

Už několik let činitelé NATO lakují vztah k Turecku na růžovo a dělají, že vše je v pořádku.

No samozřejmě, že není a není nic.

Od vojenského puče proti Erdoganovi, kdy Putin snad 11 minut předtím, než vpadlo vojenské komando do pokojů hotelu, ve kterém se Erdogan rekreoval, ho nechal varovat a zachránil mu tak život. V situaci, kdy vzbouřenci obsadili média, zajali náčelníka generálního štábu by, za jiných okolností bylo o puči rozhodnuto. Nuže těch 11 minut vše změnilo. Když Erdogan z letadla, které se na poslední chvíli vzneslo, improvizovaně mobilizoval národ, poměr sil se změnil a puč byl zaříznut.

Putin i Erdogan ovšem znají svou váhu a ta váha Putina i v očích Erdogana je prostě vyšší. Také rok trvalo, po nešťastném sestřelení ruského letadla nad Sýrií, že Putin přerval všechny styky s Tureckem, vyhlásil všechny sankce možné i nemožné. A ač marně Erdogan volal a volal, Putin ho ignoroval.

A když do toho pokračoval proces osvobozování Sýrie a Putin na rozdíl od Erdogana je schopen dokonale komunikovat a sjednávat smlouvy se vzájemnými nepřáteli, Erdogan ví, že nemá tu sílu Putina a že bez Putina nic nezmůže.

Ano Turecko je dneska více než plnohodnotným spojencem Ruska. A když si uvědomíme, že Rusko je nesporně hlavním nepřítelem NATO, je to skvělé. Stejně tak ovšem po Trumpovo přátelství s Putinem. A jeho instinkty jsou výborné. Vidíme to i v této situaci, kdy s radostí věnoval Putinovi jako nádherný dárek dominanci na Sýrií a tím i potažmo Blízkým východem.

Trump chtěl pozvat Putina už na minulé zasedání G7 i předchozí. Kromě italského premiéra, vždycky mu to zamítli. Stále opakoval, že bez Putina nelze řešit žádný závažný světový problém. Do toho politici, kteří směřují už k propadlišti, tj. Tusk a Merkelová říkali, že by spíše měl pozvat Zelenského. (No nemohou za to. Chtějí vrátit to, co zvorali a chtějí, aby to bylo pokládáno za vítězství.). No těžko mu vyčítat, až si Putina příští rok na G7, které pořádá pozve…

A on to zřejmě udělá, i kdyby ho to mělo stát vítězství v prezidentských volbách.

No a to je jaksi k tomu, zda je možné Turecko vyrazit z NATO.

Nelze vyrazit zemi z NATO, která sice vstoupila do cizí země, třebas i lehce násilně, ale která:

1. je dohodnuta s hlavním aktérem ozbrojeného paktu, kterého je členem (Trump)

2. která doslova visí na telefonu s hlavním aktérem a patronem (země, do které vstupuje)

3. která chce vrátit do uvedené země její uprchlíky mužského pohlaví, které ta země doslova životně potřebuje (mimochodem, vášnivé výzvy žen po návratu chlapů – uprchlíků a dosti vtipné i peprné vyšly i v tisku)

4. která směřuje, oproti těm, kteří na ní falešně útočí, k územní celistvosti a nepochybně i podpoře vlády Sýrie…

Ale pokud se domníváte, že je třeba Turecko vyrazit, jsem rozhodně pro…

Turecko není můj šálek kávy a NATO je agresivní pakt.

Mimochodem usnesení o vyhlášení zbrojního embarga proti Turecku v EU neprošlo... Tak tedy běžte do toho.

Ale jinak Vám řeknu jedno. Na závěr a na tvrdo : Turecko nikdo z nás nemusí. Ale cíl, který pod tlakem Putina, ale i Trumpa, a s plným vědomím Asada, který je pravidelně informován, realizuje, tj. zneutralizování hraničního pásma a vytvoření možnosti pro návrat dvou miliónu syrských uprchlíků je gigantický, správný a jedinečný…

Potřebuje to Sýrie, potřebuje to Evropa…

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Jednu věc je si třeba uvědomit, že kdyby bývali zvítězili půčisté, tak ta vězení v Turecku by byla dnes plná zase těch z opačené strany barikády, tedy těch, co jsou podporovatelé současné vlády, a nutno dodat, která je legálně u moci. Ten puč za odstranění legální vlády se v Turecku, na rozdíl od Ukrajiny, nezdařil, já říkám, bohudík. To at´ nemá někdo tady iluzi, že se jednalo o bohulibý cíl, zbavení se "jen nějakého diktátora", stačí se jen podívat, co následovalo po vojenském puči v 80. létech v Turecku, mučení, vraždy popravy, a tento puč pocházel ze stejné dílny, tedy té zámořské. Ten puč bych nachystán na 3. hodinu ranní v sobotu 15.7.2016 a díky tomu, že se Erdogan o přípravě tohoto puče dozvěděl již v pátek večer, jeho člověk - náčelník generálního štábu turecké armády začal okamžitě obvolávat všechna kasárna v Turecku se zákazem výjezdu techniky z kasáren a tím se to provalilo dříve, a pak už někteří pučisté do toho zkrátka nešli, když už se to vědělo. Proto ten puč vypadal z venku, jako by byl nedovařený, a někteří toho hned využili, aby tvrdili, že si ho Erdogan připravil sám. To je jako s tím vařením kurdských dětí v Rojavě, které pak rodiče museli jíst, a to už jsme přece zažili v Iráku, že údajně Sadamovi vojáci vyhazovali děti z inkubátorů. Celou noc potom řvali mešity, že mají lidé jít do centra města a chránit demokracii v Turecku. Až poté dojdou některé souvislosti. Tím hlavním organizátorem puče v Turecku byl náčelník tureckého letecta, a to sestřelení ruského letadla v Sýrii již bylo vlastně přípravou pro tento puč. Ale dokud puč neproběhl, tak si Erdogan neuvědomil ty souvislosti, proč došlo k tomuto sestřelení ruského letadla, Erdogan k němu nedal souhlas, to ne, k tomuto sestřelení se poté přihlásil předseda turecké vlády Davotoglu známý svými proamerickými postoji, tak taky potom velmi rychle frčel z vlády a ze všech stranických funkcí ve vládnoucí straně. Já položím otázku, po vraždě ruského velvyslance v Ankaře policie pochytala 27 organizátorů této vraždy, údajně tento atentát spáchala ISIL, myslím si, že už Erdogan dobře ví, odkud vítr fouká.  

opatovice328

já se asi už opakuji, ale jedno jediné, co Turci chtěli od Syrských Kurdů, aby se odsunuli 30 km od jejich hranic a kdyby to Kurdové udělali, mohl být klid místo té bezbřehé histerie, která se tu rozpoutala. Ted´ jsem se byl podívat na nějaké demonstraci  organizované Piráty proti Turkům. Vystupovala tam nějaká Slověna, které povídala, jak léta sem a tam a sedí na těch letištích a mě napadlo a kdo ti to platí ty letenky? Doufám, že ne já ze svých daní. Nicméně, povídala tam příběh, jak prý turečtí vojáci nutí Kurdy z Rojavy, aby před nimi vařili v hrnci své děti a pak je nutí k tomu, aby prý ty děti ještě před nimi jedli. Zbláznili se ti Piráti s takovýmito příběhy? Vždyt´ to je nesmysl od samého počátku. Kolik marušky v sobě člověk musí mít, aby takovýmto ptákovinám věřil?     ´

Jiří Volný st.

Především Turci nejsou většinově žádnými náboženskými fanatiky a hlavně dobře nás Evropany znají. Historie Kurdsko-Tureckých vztahů je nesmírně dlouhá a složitá. Kurdové jsou rozděleni na mnoho kmenů a jedni patří k Šíítě a jiní  k sunnitské větvi, to je možná důvod proč třicet miliónů Kurdů nemá zatím svůj samostatný stát. Pro nás zbývá jediná cesta, trpělivě naslouchat oběma stranám a kompromisem i penězi pomoci ke smíru.