Pohled doleva

pelc vladimír
11.11.2020 12:32
Je před volbami. Nejsou daleko. Už se houfují stranické kohorty. Jak dopadnou? Dobře i špatně; jak pro koho. Dovolte stručný pohled na levicovou část politického spektra.

Hnutí ANO 2011 prý funguje jako vysavač: Vysálo voliče stran ČSSD a KSČM, které se deklarují jako levicové. Vysálo, protože k tomu dala příležitost vývěva fungující u těchto stran – ANO z politického prostoru odčerpává programová témata, která by měla náležet levici. Levice tak vytvořila ideové vakuum a oblast bez vlastních politických činů. Z území nikoho se stal terén politiky hnutí ANO.

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) totálně propadá; je to důsledek dlouhodobé bohoušpolitiky (viz, viz) vedení soc. dem. orientované především na osobní prospěch úzkého vedení této strany a kamarádíčků, a na neplnění slibů voličům (viz, viz, viz, viz). Také odborná kvalita bývalých i současných reprezentantů této strany je mnohdy pofiderní. Někde jsem četl aktuální hodnocení situace soc. dem.; mělo jít o fundamentální hodnocení od vedoucího funkcionáře soc. dem. a znělo, že značka ČSSD je v krizi. Ale v tom je výrazné nepochopení situace – nejde o značku; v krizi je politika této strany.

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) je politicky nevýrazná, jako více méně politická kulance s přehnanou ochotou při skutečné podpoře vládnoucí koalice bez nápaditých, osobitých programových priorit, a bez výrazných (snad se dvěma třemi výjimkami) intelektuálních osobností, strana bez vůdčích reprezentantů.

Pro obě tyto politické strany platí hodnocení: Nejsou lidi; tedy v jejích řadách nejsou osobnosti, čili členové kvalifikovaní k politické činnosti; chybějí tvůrci idejí i jejich uskutečňovatelé.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.