ČNB s přijetím eura nespěchá

obrazek
6.9.2017 16:11
Podle guvernéra ČNB si EU „musí nejdříve vyřešit vlastní nesoulady“, aby ČR mohla uvažovat o vstupu do EMU, tedy o zavedení eura.

Guvernér, jak je zvykem v české politické a částečně i podnikatelské sféře, svádí problém na Evropskou unii, i když je to trochu jinak. Vlastně je to hodně jinak. Po vyhlášení politiky slabé koruny vedením ČNB v listopadu 2013 se českou korunu podařilo stabilizovat na úrovni 27 Kč za 1 euro. ČNB dlouhodobě vlastně až do jara t.r. intervenovala proti posilování české koruny, která by s ohledem na potenciál české ekonomiky  posilovala přirozeně.

Během necelého 3,5 roku vyházela ČNB na tento účel  přes 2 biliony korun. A nyní, jaké překvapení, kurz koruny ve vztahu k euru příliš neposiluje. Bodejť. Vždyť na finančních trzích jsou jaksi přebytečné 2 biliony českých korun. A tento stav bude nějakou dobu ještě trvat. Tedy stav, kdy kurz koruny a eura bude zhruba na současné úrovni. Samozřejmě, že reálná úroveň české koruny je někde jinde. Nejspíše  někde v rozmezí 22 – 24 Kč za 1 euro. A velmi pravděpodobně by se v tomto koridoru mohl pohybovat i kurz koruny a eura, pokud by se ČNB nepustila na tenký led politiky oslabování české koruny. Občané Česka díky tomu platili dražší dovolené, platili vice za nákup valut. Pokud jde o české hospodářství, stál více nákup surovin potřebných pro průmysl i další odvětví ekonomiky.  Také stroje a zařízení byly a jsou zbytečně dražší, což stěžuje uskutečnění technologické revoluce a robotizace v naší zemi.

Žádná odpovědná česká vláda, která nechce přijít okamžitě o podporu české veřejnosti, nemůže v nejbližších letech, a to až do doby radikálního posílení kurzu české koruny ve vztahu k euru, počítat se zavedením eura. Pokud by se měl konverzní kurz eura a koruny pohybovat 1 euro za 25 – 26 Kč, byla by to pro každou českou vládu politická sebevražda. Tím by lidé přišli o část úspor i část hodnoty svých   mezd. Zavedení eura bude možné až v okamžiku, kdy se kurz koruny a eura dostane někam na úroveň 1 euro za 20 – 22 Kč.  Guvernér Rusnok není sice tím hlavním viníkem této situace, kterou zavinilo vedení ČNB, neboť to bylo předchozí vedení ČNB, které o oslabení české koruny rozhodlo, ale on v té politice zbytečně dlouho pokračoval. Neměl odvahu z rozjetého vlaku vyskočit. A to byla chyba.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Příjít o úspory, které už byly znehodnocené? To je stejné, jako tvrdit, že peněz mám dost, protože příští měsíc "určitě" vyhraju balík v loterii. Mnohaleté čekání na lepší kurz, který se vůbec nemusí konat, ale předpokládejme, že ano, v žádném případě nevyrovná ztráty, které držení koruny přináší. Jediný důvod existence koruny je udržení levné práce.