CVVM: hnutí ANO posiluje

lide
21.12.2018 12:14
Podle průzkumu agentury CVVM, která neoplývá největší přesností při odhadu volebních výsledků, při jejich porovnání se skutečností, je cenné sledovat především vývojové trendy.

I agentura CVVM potvrzuje trend posilování volebních preferencí hnutí ANO. A to z listopadových 29,5% na prosincových 33,5%. To tedy znamená, že okruh voličů hnutí ANO vzrostl během jednoho měsíce o zhruba desetinu.

Druhý zajímavý jev, který z průzkumu CVVM vyplývá, je pokles preferencí čtyř hnutí a stran pod hranici volitelnosti do sněmovny (5%). Jedná se o TOP 09 (4,5%), dokonce i o SPD (4%), KDU-ČSL (4%) a STAN (3%). To, že zejména tři pravostředové strany TOP 09, STAN i KDU-ČSL mohou v budoucnu mít existenční problémy a mohou mít vážný problém se do poslanecké sněmovny při příštích volbách propracovat, ukazují i jiné průzkumy. U lidovců bude, podle mého názoru, do značné míry záležet na tom, zda se podaří najít dobrou náhradu do čela strany za končícího předsedu Bělobrádka. Zdá se, že lidovcům proto nezbude nic jiného než sáhnout po senátoru a hejtmanu Čunkovi, který požívá mimořádně vysokou popularitu na východě Moravy.

Čtyři další politické strany by podle CVVM v prosinci měly zhruba stejné volební preference jako v předchozím měsíci: ODS 14,5%, Piráti 14%, KSČM 10% a ČSSD 9,5% (tato strana zaznamenala nárůst meziměsíčně o 0,5%).

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Souhlasém s p, Volným. Celý příběh mi připadá jako příběh o nevěrné manželce, kde to všichni vědí ale manřel ne. Co udělalo vedení, když všichni věděli co dělají nekvalifikovaní horníci, ti si chtěkí jen vydělat. Podobně velké množství přesčasů u lékařů, asi je pro vedení nemocnic lepší platit přesčasy pro stávakjící lékaře, než osobní náklady pa lékaře nové. Všichni včetně ministra vědí, že se porušuje zákoník práce.

Jiří Volný st.

Průzkum je zbytečné komentovat. Líbí se mi autorova věta, že neoplývá velkou přesností.

Využiji této příležitosti a napíšu pár vět k tragedii na dole ČSM ve Stonavě. Dva a půl roku jsem pracoval na nedalekém dole Lazy jako důlní slaboproudý elektromontér. Také jsme rozmisťovali a napojovali čidla na metan a oxid uhelnatý. Dispečer viděl v přímém přenosu  koncentrace na všech čidlech v celém dole. Objevila se hypotéza, že horníci zakrývali čidla folií, aby mohli těžit uhlí nebo rubat chodbu, bez ohledu na výskyt metanu. Na místě s nimi jsem pochopiteně nebyl, ale několikrát se mi v pátek odpoledne stalo, že jsem musel běžet několik kilometrů vyměňovat poškozený telefon, váha asi 10kg. Oni měli kratší směnu a já problémy, abych vůbec vyjel na povrch. Praxe s folií se mi nezdá být nepravděpodobná. Čest jejich památce.