Volební odhad podle portálu Politico

euro election
17.5.2019 13:43
Na portálu Politico se objevily vlastně nejaktuálnější volební preference politických stran pro volby do Evropského parlamentu (EP). Tyto odhady se dost významně odlišují od odhadů či volebních preferencí jiných agentur pro výzkum veřejného mínění. Ostatní agentury, včetně těch renomovaných, se příliš do odhadů volebního výsledku v eurovolbách nepouští. Anebo zveřejňují tzv. volební potenciál, který neříká nic o budoucím výsledku eurovoleb.

V eurovolbách je samozřejmě nižší návštěvnost a nejnižší zájem voličů ze všech typů voleb u nás. K volbám do EP přicházejí spíše lidé, kteří se více nebo méně zajímají o problematiku Evropské unie a související otázky. Přicházejí lidé spíše ze středních vrstev ve městech, neboť na venkově je zájem o Evropskou unii poměrně nižší nežli ve větších a velkých městech. Tedy přicházejí – tak to bylo v těch třech předchozích volbách do EP u nás – spíše lidé pravicově zaměření. Lze velmi pravděpodobně očekávat, že hnutí ANO nebude v tomto typu voleb mít něco kolem 30%, jak mu přisuzují prakticky všechny agentury pro výzkum veřejného mínění pro volby do sněmovny. Prostě volby do EP jsou úplně jiné.

Lídr kandidátky hnutí ANO Charamzová je sice velmi zajímavá dáma v nejlepším věku, velice znalá evropské problematiky a velmi kvalifikovaně vystupující. Její problém ale je, že jí znají jen fajnšmekři. To je velký handicap pro budoucí volební výsledek hnutí ANO. Z tohoto hlediska se domnívám, že odvážný odhad serveru Politico, který hnutí ANO sice přisuzuje volební vítězství, ale s výsledkem pouhých 21,1%. To by znamenalo dosažení šesti mandátů v EP. Na druhém místě za hnutím ANO je podle serveru Politico strana Pirátů s 15,9% a čtyřmi mandáty. Velmi pravděpodobně tento volební úspěch Pirátů může být z řady důvodů tím posledním úspěchem Pirátů. Na třetím místě je ODS s 11,8%, což by znamenalo zisk tří mandátů. Poměrně těsně za ODS na čtvrtém místě se propracovala SPD Tomia Okamury. I když některé agentury pro výzkum veřejného mínění ji v posledních týdnech umisťovaly pod úroveň 5% volebního výsledku, odhad Politico by byl skvělým volebním výsledkem. SPD by podle tohoto průzkumu měla získat 11,4% a dva mandáty. Za SPD se umístila volební aliance TOP 09, STAN a Zelených. Společně by tyto strany podle Politico získaly 10,6%, respektive dva mandáty. Až za touto aliancí jsou se 7,5% komunisté, kteří by mohli podle průzkumu obsadit dva mandáty.

A pak přicházejí, alespoň podle serveru Politico, dvě strany s jednomandátovým volebním ziskem. Jednak ČSSD s 6,4% a ziskem jednoho mandátu a KDU-ČSL (dříve velmi úspěšná ve volbách do EP), která by mohla získat pouze jeden mandát při 5,8% hlasů. Obě dvě strany, které uzavírají peloton politických stran podle Politico (KSČM a ČSSD), mohou být na tom hůře i lépe, záleží na tom, kteří voliči se k volbám dostaví. Obě strany tedy, jinak řečeno, jsou ohroženy, neboť se může stát, že nakonec vůbec nepřekročí hranici 5% hlasů nezbytnou pro získání mandátu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Zajímavé. Ještě nedávno dávalo Politico SPD pouze 4%. S těmi Piráty to dost přepískli. Na základě posledních komunálních voleb lze ukázat, že mimo Prahu jsou Piráti velmi slabí a ani mnohde nemají své organizace.  Hnutí ANO přisuzuje Politico téměř stejné procento, jaké jsem odhadl už na podzim. Svůj odhad, zveřejněný zde, přikládám.

Jiří Volný - 27.11.2018 21:36.

Zneužiji možnosti diskutovat k tomuto tématu a zveřejním svůj předčasný, ale pravděpodobně první odhad výsledků voleb do
parlamentu EU, které se budou konat v květnu 2019. Uvedu parametry svého průzkumu, který měl počet respondentů: 1, slovy jeden. Náklady na průzkum: 0Kč, tedy asi necelá jedna hodina k prostudování minulých výsledku na Wikipedii.  V závorce uvádím minulý výsledek a počet minule získaných mandátů: ANO 22%(16,13%-4mandáty), TOP-09+STAN 10%(15,95%-4), ČSSD 5%(14,17%-4), KSČM 8%(10,98%-3), KDU-ČSL 8%(9,95%-3), ODS 15%(7,67%-2), Svobodní 2,5%(5,24%), Piráti 11%(4,78%-0), Zelení 3%(3,77%), SPD 8%(3,12%).
Volební účast odhaduji kolem 33%, v květnu 2014 byla skvělá, rekordní mezi zeměmi EU - 18,2%.

V jiném příspěvku jsem uváděl, že zhruba 4%, vzhledem k propadlým hlasům a k celkovému počtu 21mandátů pro ČR, stačí na zisk bruselsko-štrasburkského křesla. Tudíž anoidních 21,1% stačí velmi pravděpodobně jenom na pět pohodlných EU-křesílek.