Zajímavý průzkum volebních preferencí agentury Stem.cz

lide
29.10.2018 17:13
Stem.cz, agentura pro výzkum veřejného mínění, patří k těm nejkvalitnějším u nás. A samozřejmě i tato agentura připouští – podobně jako tomu bylo u volebních preferencí zpracovaných před pár dny agenturou SANEP – že tyto výsledky jsou více nebo méně ovlivněny výsledky posledních, tedy říjnových, voleb.

Podle průzkumu Stem.cz má nejvyšší preference, vlastně plnou třetinu voličů (33,4%), hnutí ANO. Je to o něco více nežli mu ve svém průzkumu přisoudila před týdnem agentura SANEP. Je to jasná dominantní pozice hnutí v průzkumech, což by generovalo více než dvě pětiny mandátů ve sněmovně. Na druhém místě průzkumu jsou občanští demokraté s 12,9%, což je méně než kolik avizovaly výsledky Stem.cz zveřejněné v dubnu a červnu. Zdá se, že růst preferencí ODS se zastavil. Zjišťování jaké jsou příčiny tohoto stavu, by si zasloužilo provedení detailnějšího rozboru. Po úspěchu ODS v doplňovacích volbách do Senátu bych naopak očekával přeci jen působivější čísla průzkumu.

Na třetím místě jsou v průzkumu Piráti, jejichž volební úspěch ve velkých městech a zejména v Praze byl nepopiratelný.

Zdá se, že se T. Okamurovi podařilo stabilizovat pozici jeho strany. SPD dosahuje podle průzkumu téměř na desetinu voličů (9,6%).

KSČM, která je na páté pozici průzkumu, zaznamenala druhý nejslabší výsledek za poslední dva roky. Oněch 7,4% preferencí je prakticky polovinou volebního výsledku této strany dosaženého ve sněmovních volbách v roce 2013. KSČM prostě klesá a klesá. To je dáno mj. tím, že strana umožnila vznik nové vlády a tu a tam podporuje vládu vedenou miliardářem, takže v očích části voličů ztrácí punc strany protestu.

ČSSD dosáhla v průzkumu na 6,7%, což je v průzkumu Stem.cz za poslední dobu, tedy od voleb do sněmovny v roce 2017, nejslabší výsledek. Je to hra malých čísel a zdá se, že dochází k pomalému a vytrvalému poklesu volebních preferencí této strany. U agentury Stem.cz ne k tak tragickému jako tomu bylo před pár dny u agentury SANEP (4,9%), ale jistě celá věc stojí za zamyšlení.

Nepochybně svůj vliv sehrál jednak nepříznivý volební výsledek v nedávných volbách, ale také dohady mezi představiteli ČSSD ve dvou týdnech následujících po volbách.

Za ČSSD naopak mírný růst podpory zaznamenávají lidovci (s 6,4 %). Jsou to vlastně, od voleb do sněmovny před rokem, nejlepší volební preference této strany.

Těsně nad úroveň volitelnosti do sněmovny se dostali Starostové s 5,3% preferencí. To jistě není žádná sláva a také to nemusí být nic definitivního, vzhledem k tomu, že v červnovém průzkumu zaznamenala tato strana preference 2,7%. Dlouhodobě se pod hranici volitelnosti propadající TOP 09 se naopak dostala do kritické situace s preferencemi 2,1%.

Obě dvě tyto poslední jmenované strany nepochybně zaznamenávají v preferencích ovlivnění volebním výsledkem v komunálních a zejména tím v senátních volbách. Starostové zaznamenali totiž v senátních volbách relativní úspěch. A z jejich řad nakonec může být (ale nemusí) vybrán předseda Senátu. Naopak z TOP 09 se stává jasně regionální strana. Díky J. Pospíšilovi zaznamenala jistý úspěch v komunálních volbách v Praze a bude se podílet na práci rady města.

Zdá se, že nejméně dvě až tři politické strany budou mít za tři roky velký problém se do příští sněmovny vůbec probojovat. V dalších měsících uvidíme, zda se podaří zastavit mírně sestupný trend podpory pro ČSSD.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.