Cesta k dezorganizaci státu otevřena

Jiri-Paroubek-1403-05
11.11.2020 15:33
Česká pravice se po říjnových volbách do krajských zastupitelstev a zejména do Senátu cítí na koni, a to I ve vztahu ke sněmovním volbám napřesrok. Je pravdou, že pravice získala nové pozice v obou volebních disciplínách, což jí nalévá do žil novou krev a zvyšuje sebevědomí. Málokdo z jejích předáků je natolik realistický, aby si přiznal, že krajské a senátní volby na jedné straně a sněmovní volby na straně druhé, jsou zcela rozdílné disciplíny. Je v nich značně rozdílná struktura voličů. Nicméně, pravice vytváří při přípravě na sněmovní volby za rok dvě předvolební aliance, jednu konzervativní a druhou liberální. A už se objevují nápady, co by chtěly tyto jednotlivé bloky také v příští pravicové vládě prosadit.

Tak poslanec za STAN Jan Farský, plánuje přesunout do roku 2027 do všech krajských měst, s výjimkou Brna, vybraných patnáct centrálních úřadů. Např. Český báňský úřad do Ostravy (to by snad jistou logiku mělo, kdyby na Ostravsku pokračovala těžba uhlí). Do téhož města chce přesunout i Státní fond životního prostředí. Český statistický úřad by měl nově sídlit v Českých Budějovicích a Český telekomunikační úřad ve Zlíně. Drážní inspekce a Drážní úřad pak v Pardubicích. Správa úložišť radioaktivních odpadů a dále Státní zdravotní ústav v Karlových Varech. Se Státním fondem dopravní infrastruktury šup do Jihlavy. A Úřad pro ochranu osobních údajů do Plzně.

Autor návrhu ani jeho podporovatelé z Pirátů (ti vždy rádi podpoří chaotická řešení) a zčásti také z ODS, si nevzali poučení z toho, jak funguje Energetický regulační úřad, který byl při svém vzniku v roce 2001 usídlen v Jihlavě, ale fakticky působí přes svou pobočku v Praze.

Neumím si dost dobře představit, jako bývalý český premiér, toto rozštěpení centrální veřejné správy. V dnešní době je jistě možné většinu agendy řešit online. Ale celá řada věcí  mezi různými úřady zůstává bez osobního jednání nevyřešena.

Přesun vybraných centrálních úřadů do regionů prý posílí zaměstnanost v těchto regionech, respektive sníží nezaměstnanost. Spíše by to podle mého názoru vedlo, alespoň v prvních letech po takovéto akci „kulový blesk“ ve státní správě, ke snížení kvality práce těchto úřadů. Velká část pracovníků zmíněných centrálních úřadů by jistě bez velkých problémů nalezla zaměstnání v pražském soukromém sektoru. Očekává se, že by se do regionů přesunula jen asi čtvrtina dosavadních zaměstnanců těchto úřadů. Ale ti ostatní by odešli se všemi svými znalostmi, know-how nenávratně pryč a byli by ztraceni pro potřeby státní správy. Je to vlastně smutná představa.

Pokud se hnutí STAN tu a tam snaží ve vládní koalici, v níž je zastoupeno, dosáhnout změny rozpočtového určení daní, a to na úkor krajů a velkých měst, je to zčásti hazardní hra, ale lze to politicky pochopit. STAN jako strana vznikl proto, aby prosazoval partikulární zájmy v zájmu politických potřeb starostů obcí a na zájmy státu zvysoka kašle. Ovšem tento  návrh STANu na dezorganizaci části centrální státní správy je zatím majstrštyk v jejich úsilí. A politický popleta Farský si opravdu zaslouží metál za politické kutilství, které předvádí.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Před pár roky se zjistilo, že několik tisíc zaměstnanců státní správy, zejména z Prahy, nemá ani maturitu! Například z Opavska dojíždějí tisíce lidí do Ostravy, Brna, Prahy i jiných měst za prací. Firmy z Moravskoslezského kraje realizují zakázky v Praze, mladí lidé se stěhují do Prahy a Brna. Ústředí mnoha firem sídlí v Praze, navzdory tomu, že výroba se realizuje úplně jinde. Nůžky se stále více rozevírají. Pražské platy jsou daleko vyšší než platy v pohraničí. {#emotions_dlg.sealed}

Sobeckost a vykořisťování provincií může vést až k rozpadu státu. Mnohdy stačí jediná jiskra!{#emotions_dlg.sealed}