Čísla z průzkumů se ustalují

12.10.2017 08:03
Podle výzkumné agentury Median na základě dlouhodobého sběru dat probíhajícího od 15. 5. do 28.9. na vzorku 5582 respondentů, z nichž 3648 nevyloučilo, že se zúčastní voleb, vyšly následující volební preference: Hnutí ANO 27 %, ČSSD 13,5 % KSČM 12,5 %, ODS: 9,5 %, TOP 09 7 %, 6,5 % SPD, 6 procent piráti a také KDU-ČSL.

Jak je zřejmé z průzkumu, procentní výsledky jednotlivých stran se do značné míry ustalují, a to zejména stran, které jsou v popředí volebního pelotonu, tedy hnutí ANO, dále ČSSD a KSČM.

Podle průzkumu ovšem ČSSD a KSČM v souhrnu nemají ani tolik preferencí jako nejsilnější hnutí ANO. Podle stejného průzkumu by ODS nepřekročila hranici 10 % a celkem bezpečně by se do sněmovny dostala TOP 09. Piráti jsou podle průzkumu už vlastně oběma nohama v poslanecké sněmovně a celkem podle očekávání se do sněmovny dostanou také lidovci.

Průzkum Medianu přináší informace o menší podoře Okamurovy SPD, nežli jakou naznačují jiné průzkumy. Osobně se však domnívám, že právě SPD má ještě jistý růstový potenciál, podobně jako Piráti. Tak lze zřejmě pochopit také určitá populistická slova A. Babiše adresované euroskeptickým voličům, kteří ve svém rozhodování swingují mezi jeho hnutím ANO a Okamurovým SPD. Jinak řečeno, pokud ubere ze svého slovního nacionalismu A. Babiš, jeho hnutí ztratí, a naopak posílí T. Okamura…

Něco podobného platí také pro dvojici TOP 09 a Piráty, kteří ovšem řeší jiný problém, protože obě strany jsou v zásadě eurooptimistické. Nicméně pokud budou Piráti posilovat, bude se tak dít nejvíce na úkor TOP 09.

Median patří k těm přesnějším agenturám pro výzkum veřejného mínění, ačkoli i ona se pochopitelně může mýlit. Zdá se však, že tendence vývoje preferencí a proporce mezi jednotlivými volebními stranami začínají mít jasnější obrysy a profil. Co z toho můžeme vyčíst, je, že se bude velmi obtížně dařit sestavovat budoucí českou vládu…Ale realita po volbách může být i značně rozdílná, nežli dnes ukazují průzkumy.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Já bych těm průzkmům moc nevěřil, trochu bych zaměnil slovo statistika za slova volební průzkumy v bonmotu W. Churchilla, takže ten transformovaný bonmot by zněl: Věřím jen těm průzkumům, které jsem sám zmanipuloval. Stále si myslím, že p. Paroubek byl nejlepším předsedou vlády, které se tady po r. 1989 vyskytly. stále si také myslím, že byl i nejlepším předsedou soc. dem. Jen nevím, proč tak důvěřuje průzkumům, v r. 2010 těsně před volbami, tedy den před volbami prohlásil, že očekává vítězství ve volbách se ziskem 30%. Zvítězil sice ve volbách, ale ke kýženému 30% zisku chybělo asi 8 procentních bodů, nyní se na soc. dem. útočí kvůli lithiu a útočí pravice, také ANO, což je vlastně pravice, jako by za ní nepřišla naše republika o vodu, respektive zisky z ní, zbyly nám jen většinou náklady na opravu sítí. Problém v současné době je úprava daní tak, aby bylo zavedeno další pásmo pro nadnárodní korporace a pro vícepříjmové osoby, zachována současná "bezplatná" péče ve zdravotnictví, bezplatné školství a přijatelný růst důchodů. Tedy žádné tunelování státního pilíře do 2. pilíře. Se zdaněním církevních restitucí se asi nic neudělá, podobně jako s platem p. Jarolíma, smlouva je prý totiž postavena tak, že trenér má plat převyšující plat prezidenta a premiéra dohromady a je nevypověditelná. Jsem starodůchodce a vždy platilo  pacta sun servanda, ovšem na druhé straně taky platilo, že smlouva, která se nedá změnit je špatná smlouva.Takže vyčítat soc. dem., že nezavedla zdanění restitucí je jako plakat nad jiným hrobem, než máme nebožtíka. Dělat problém, že soc. dem. nesplnila úpravu církevních restitucí a nezajistila tak přísun do rozpočtu částkou cca 300 mil. Kč, je opravdu, ale opravdu vrtěti psem, podobně jako je jím nyní problém lithia.