Jiří Paroubek: Cesta k sebezničení?

cssd ruze
21.11.2018 13:52
Často si v poslední době vzpomínám na slova Jiřího Horáka, zvěčnělého prvního polistopadového předsedy ČSSD, a mého osobního přítele, který vyučoval politologii na vysokých školách v emigraci USA. Připomínal slova někdejšího britského premiéra Palmerstona, který řekl při projednávání problematiky obilných cel v parlamentu svým toryům zhruba toto: „Je mi jedno, jak se dohodneme a jak vysoká obilní cla budou, ale až se dohodneme, tak to držme.“ A tak by měla postupovat dnešní sociální demokracie.

Vláda, jejíž je součástí, je pokud jde o výsledky velmi úspěšná. Soc.dem. ministři , zj. Maláčová, Hamáček a Toman, podávají velmi dobré výkony. Strana je ve vládě vidět a může se odrazit ode dna, pokud bude řešit věci s přehledem. Může ale také na (hlubší) dno padnout, pokud se dál bude zmítat v dohadech a hádkách o další směr své politiky. Prostě rozhodnutí padlo, bylo by dobré je držet, přestože velcí kmotři typu Růžičky, Pokorného, budou vždy hecovat proti účasti ČSSD ve vládě s Babišem. Jejich koně, tedy Sobotka a Chovanec, svou vládní účast nezvládli a dovedli ČSSD k největší porážce ve volbách v její stočtyřicetiletéleté historii a také na samotný počátek konce její existence. Bohužel i někteří regionální kmotři na jižní Moravě, či v Ústeckém kraji stále ovlivňují situaci tak, aby znemožnili vládní angažmá ČSSD. Zřejmě vůbec nechápou, nebo je jim to úplně jedno, že opustí-li strana vládu, bude kromě odéru poraženého mít ještě odér podrazáka. Lídři strany by se měli spojit v zájmu země, a přestat s věčným zpochybňováním svých předešlých rozhodnutí.

Vždy jsem zastával názor, že je dobré se rozhodnout, třeba špatně, ale rozhodnout se. Samozřejmě, pokud je to rozhodnutí evidentně špatné, je nutné je pozměnit. Ale ta situace teď taková není.

Komická v této záležitosti jsou zejména vyjádření pražských sociálních demokratů. Jejich předseda by se raději měl věnovat svému oblíbenému koníčku boje proti ruským agentům a Zemanovcům, nežli vstupům do vysoké politiky. Po tragickém volebním výsledku v komunálních volbách, které vymetly ČSSD ze všech radnic, by to možná chtělo větší zdrženlivost ve vyjadřování. Navrhovat odchod z vlády, nebo kontribuci od hnutí ANO ve formě převedení ministerstva spravedlnosti do správy sociální demokracie, je návrhem, nad kterým rozum zůstává stát. Jde o zásady, nebo o koryta?

Podobně k tomu přistupují ústečtí sociální demokraté. Připomínám, že v době, kdy jsem byl předsedou ČSSD Ústecko bylo ve volbách nejsilnějším českým regionem. Strana na Ústecku v nedávných volbách zcela shořela. S výjimkou jednoho okresu byla prakticky vymazána z politické mapy kraje. Zkrátka, ústečtí soc.dem. postupují podle zásady: Radili Němcům, prohráli válku…

Jan Hamáček je ve velmi složité situaci. Pokud strana odejde z vlády, bude to znamenat jeho konec jako současného i perspektivního lídra a pak už sociální demokracie mnoho jiných personálních možností nemá. Samozřejmě, že lidé z Růžičkovy stáje, Netolický a Bernard, by se rádi obětovali. Ti by se ale vydali s ČSSD v ústrety neexistujícím levicovým liberálním voličům. V případě, že to tak dopadne a Hamáček skončí jako předseda, pak v jarních volbách do evropského parlamentu bude mít ČSSD výsledek hluboko pod 5% a s prázdným pytlem volebních preferencí se už nic neudělá.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Pan Volný ve svém prvním příspěvku předpovídá, že sociální demokracie přežije, byž by měla podporu jen zlomku procenta. Souhlasím, však dodám, že to bude strana bezvýznamná s nulovým vlivem. Názorové proudy v ČSSD být mohou a jsou dokonce žádoucí, ale názorový rozkol, kdy každá ze znesvářených stran vidí budoucnost společnosti a její dosažení jinak je pro stranu smrtící. Také včerejší rozhodnutí grémia, označované oprávněně za směšné, je jen důsledkem "těžkého kompromisu". Už dlouho tvrdím, že to tak dál nejde. Musí dojít k rozdělení! Stejně tak u komunistů. Následovat poté by měl vznik nové levicové politické síly. Tu naše politická scéna potřebuje jako sůl!

duchodce

Postup ČSSD není dobrý. Možná se už odehrává závěrečná fáze její parlamentní existence. Přesto, že vládu nepoloží, koaličního partnera i tak těžce podrazí. To se bezpochyby negativně promítne do další vládní spolupráce a taky do případného  koaličního potenciálu po příštích volbách (pokud se vůbec dostanou do parlamentu). Jestli se ČSSD rozhodla  dále pokračovat, tak měla vládu aktivně  podržet a na oplátku zkusit dosáhnout ještě více ze svého soc. programu. To především očekávají levicoví voliči. Jestli byl, či nebyl  syn premiéra na Krymu víceméně nikoho z "normálních" lidí (všichni, co musí denně konfrontovat stav peněženky se svými životními náklady) skutečně nezajímá.   

Jiří Volný st.

Podle posledního vyjádření předsedy Hamáčka, chce předsednictvo ČSSD předčasné volby. To je ale v hlubokém rozporu s výsledkem vnitrostranického referenda. Předsednictvo rozhodlo pokračovat ve vládním angažmá a zároveň se hrdě hlásí k ukončení nejen koaličního vládnutí, ale dokonce k rozpuštění sněmovny, pouhých dvanáct měsíců po volbách. Tohoto hlubokého rozporu slov a činů se pochopitelně chytli novináři a předsednictvo se stalo terčem posměchu široké internetové veřejnosti.

opatovice328

přirovnal jsem Pocheho k Fouchemu v komentáři, ale bohužel kvalita dnešní výuky na školách je tak nízká, že už toto jméno člověka, který ve své době věděl, co se šeptá v královských ložnicích, nic neříká.  

Jiří Volný st.

Neúspěšné krajské organizace jsou pod velkým tlakem. Hrozí jim rozkol, ubývá členská základna. Nejjednodušší je shodit vinu na někoho nebo něco jiného, nabízí se vládní angažmá. Pochopitelně neznám skryté vazby a ambice, ale i shození psychické zátěže může být jednou z motivací, proč takto členové zmíněných krajských výborů hlasovali.

Často čtu slova o zániku ČSSD. Na příkladu jiných politických subjektů mohu směle předpovědět, že ČSSD přežije, i kdyby měla podporu jenom zlomek procenta. Zatím se zdá, že obě křídla jsou natolik rozumná, že rozpad a boj o značku prozatím nehrozí.

Jó, aby byla ještě větší sranda, tak by to chtělo další vnitrostranické referendum. Je třeba ukázat Velké Británii jak se to má dělat.