Jiří Paroubek: Foldyna odchází...

Jiri-Paroubek-1403-05
25.2.2020 14:20
Sobotní česká média byla naplněna informacemi a poněkud úštěpačnými hodnoceními na adresu J. Foldyny i sociální demokracie. J. Foldyna v nějakém svém aktuálním vyjádření poněkud nešťastně české veřejnosti sdělil (pokud vůbec ještě vůbec někoho zajímají jeho sdělení), že buď odejdou z ČSSD tři její místopředsedové anebo z ní odejde on.

Zdá se, že Janu Hamáčkovi, alespoň soudě podle jeho vyjádření, by  J. Foldyna v sociální demokracii nechyběl. Ostatně před pár měsíci navrhoval vyloučení Foldyny a předsedy ústecké organizace ČSSD Andrta (proslul vcelku neomalenými útoky na předsedu ČSSD a tragickými volebními výsledky své organizace v Ústeckém kraji), takže nyní bude jeho politický  cíl zřejmě naplněn.

Nemám příliš rád vylučování členů ze strany, ale pokud odejdou dobrovolně a najdou své politické štěstí jinde, je potřeba to respektovat.

J. Foldyna šel v posledních deseti letech od jednoho volebního neúspěchu k dalšímu volebnímu neúspěchu, ostatně jako celá sociální demokracie. Nebýt jeho kdysi silné politické podpory v ČSSD v Děčíně i v Ústeckém kraji, Sobotka by jej vyeliminoval z kandidátek do sněmovny už dávno, byl pro něj vždycky cizorodým prvkem, který se vymykal běžnému prototypu Sobotkových favoritů. Nicméně s volebními výsledky to u Foldyny dopadalo zhruba stejně jako u Sobotky a spol.. J. Foldyna ovšem svoji velkou politickou podporu v soc.dem. na Děčínsku a v obecně v Ústeckém kraji dávno  ztratil. S pravděpodobností přibližující se jistotě by se už za rok a půl vůbec  nedostal na kandidátku ČSSD pro volby do sněmovny.

Charakterizoval jsem Foldynu již před časem v jednom ze svých článků, proto se nechci příliš opakovat. Foldyna je příkladem člověka, který to dotáhl dál, než-li by se dalo na základě objektivního zhodnocení jeho schopností předpokládat. Stal se s odstupem času  náměstkem hejtmana dokonce ve dvou krajských radách Ústeckého kraje. A to s velmi politicky rozdílnými partnery (kdysi to byla rada ODS, teď to byla rada s  KSČM), což svědčí o mimořádné politické pružnosti. Stal se v roce 2010 poslancem sněmovny.A je třeba říci, že ani v kraji, ani ve sněmovně s ním není spojena žádná významná iniciativa. Žádný významný výsledek... Proslul spíše řečmi na nejrůznějších úrovních své politické činnosti pronášenými bez velké přípravy a tak trochu z břicha do větru. Poslední střelba na lišku vskutku trefila Maryšku: Šimon Pánek opravdu, ale opravdu proti volbě Křečka ombudsmanem u předsedů poslaneckých klubů neagitoval... Prostě J. Foldyna na to jde ve svých veřejných vyjádřeních metodou Miloše Zemana. Ale M.Zeman je přeci jenom jiná kategorie, jiná třída a váha.

Přes všechny mé výhrady k politické práci J. Foldyny a její úrovni, musím říci, že jsem ho měl  docela rád. Tedy myslím lidsky. Vadila mně na něm především jedna věc. Často používal útoky na šéfy strany v situaci, kdy musel vědět, že se šéf strany  nemůže jeho atakům  bránit. Prostě proto, že by vzájemným napadáním poškodil stranu. Já tomu říkám parazitní způsob politiky. Zviditelnit se a přitom  kašlat na stranu... Pokud jde o jeho útoky na ministryni Janu Maláčovou, myslím že jsou nespravedlivé a hlavně nevěcné. J. Foldyna zkrátka  jenom hledá záminku, aby mohl odejít z jeviště  a svůj odchod přitom  chce zakrýt vyhledáním nepřímých viníků a  elegantní kouřovou clonou.

A pokud se přidal v útocích na J. Maláčovou k pravičákům všeho druhu a odstínů, pro něž je J. Maláčová  oblíbeným cílem a kteří na ní útočí ze zásady, je to jenom ukázka toho, kam až politicky došel.

Málem bych zapomněl na jeho místopředsednickou misi v ČSSD. Byla to jedním slovem katastrofa.

V poslední době proslul obdivem k různým skupinám  heterosexuálních bojovníků za lepší zítřky, kontakty s podivnými radikály různých směrů, majícími daleko k reformnímu socialismu. Ostatně jako aktuálně  Foldyna sám. Má jistě  pravdu v jedné věci. Sociální demokracie se v posledních deseti letech poněkud vychýlila programově i politicky  z orbitu, na kterém se v minulosti pohybovala, když ovlivňovala  násobně větší okruhy voličů, nežli nyní. Ale náprava je vždycky možná.... Sociální demokracii lze na ten správný orbit  vrátit. J.Foldyna je pro její věc už dávno ztracen. Našel si již  nepochybně svůj nový politický domov. Myslím, že se brzo dozvíme, a to nejpozději během několika měsíců, kam zakormidluje.

Myslím, že by se vedoucí osobnosti sociální demokracie již J. Foldynou neměli  zabývat.

 

Poznámka: Tento text byl prvně zveřejněn 16. února 2020, vracíme se k něu poté, co J. Foldyna oznámil odchod ze soc.dem.

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek

Pane Sedláčku, uveďte příklad jediného zákona, který zpracoval nebo prosadil J. Foldyna. A uveďte mi  jediný příklad některé z jeho mohutných řečí, která by byla přetavitelná do něčeho pozitivního. Žvanění a zase jen žvanění. Víte, za mých časů jsem byl schopen nejen mohutně mluvit, ale také něco dělat. Proto jsem měl volební výsledky 20 či 30 %. A Sobotka s Foldynou to dovedli k 7 % a teď už pod 5%.

paysan

Pane Paroubku, směrem k Vaší poznámce k panu Černíkovi. Víte sám nejlépe, že "někoho podebrat, či okopat mu kotníky" je vlastní mnoha funkcionářům ČSSD. Stačí zabrousit do kterékoliv regionální organizace a jen poslouchat. Říkáte, že pan Foldyna toho mnoho neudělal, vyjma snad toho, že vždy něk "mohutné řeči". Nu což. víte ony totiž právě ty řeči Foldynu od imunních představitelů vedení sociální demokracie tolik odlišovaly a rozhoédně není jeho vinou, že se ty "řeči" nedostaly do programu partaje, nemluvě o tom, že současné politickou korektností prolezlé vedení strany, by alespoň něco z Foldynových řečí zkusilo realizovat. Tak asi tak.

jiri-paroubek

Pane Černíku,

nevím, proč bych se s J. Fodynou scházel. J. Fodyna patří k těm, kdo dnešní ČSSD zavedli do kritické situace, ve které se nachází, neboť se domnívám, že pokud tato strana má pod 5% volebních preferencí, tak je to kritická situace. Lidi, jako je Foldyna, Sobotka a další, jsem kdysi pozval k prostřenému stolu. Dostal jsem stranu v dubnu 2005, když byla na nějakých 10% volebních preferencí a pak nastaly její historicky nejlepší volební výsledky. A pak přišla i funkce pro J. Foldynu, ke které by se nikdy jinak nedostal. Teď už prostě v ČSSD v Ústeckém kraji došla kapustička, slimáčků neubývá a tak nám Jarda odešel. S panem Okamurou mu bude jistě lépe. Přeji mu to. 

Pane Černíku, možná, že byste mně mohl odpovědět na jednu otázku. Co konkrétního, pozitivního Jaroslav Foldyna za léta, která strávil v politice, tedy myslím v těch posledních dvanácti letech od roku 2008, pozitivního vytvořil? Říkám záměrně pozitivního, protože mohutných řečí měl Jarda vždycky hodně. Někoho podebrat, okopat mu kotníky, na to ho užilo. Ale těch pozitivních sdělení pro veřejnost moc nebylo. Skoro si myslím, že nebylo žádné.

 

cernik

Už jsem skoro obával, že Jiří Paroubek 

v aktualizaci článku nám poreferuje, jak se nyní s J. Foldynou sešel
a vzájemně si objasnili kritické náhledy jeden na druhého.
Že by na J. F. měl jen staré číslo ve svém mobilu?

 

Jiří Volný st.

Už se těším na skvělé volební výsledky ČSSD. Bez Jaroslava Foldyny určitě poletí až ke hvězdám! Je třeba povylučovat nebo donutit k odchodu všechny nepohodlné, až tam zůstane jenom akční trojka Peříček-Maláčová-Hamáček. 

opatovice328

Musím říci, že Foldyna je poslední člen v ČSSD, který má ještě nějaké charisma a kvůli kterému bych snad ještě tu ČSSD byl ochoten volit, nebo alespoń o tom uvažovat. Po Foldynovi zůstane ČSSD snědeným krámem. Myslím, že další komentář k tomu není třeba, zkrátka pro Sobotkovce je Foldyna jako voda a oheň, a ta vina není na Foldynovi.      

cernik

J. Paroubek udělal záslužnou věc tím, že sepsal úvahu k J. Foldynovi. Ale z jeho příspěvku, jako by implicite vyzařovala žádost o zúplnění, tj.: 
- věci je nutno zkoumat i jemněji, ba přímo pod lupou
- vzít na ně i tzv. druhý pohled
- a probírat je z r§zných úhlů

Lehce doplním: Soc.-dem. strany mají nemalé problémy napříč Evropou, i když Jarda F. je boxer, tak na celý kontinent prostě nestačí

Česká soc.-dem. začala ztracet na konci éry J. Paroubka ve vrcholové politice, také tedy "zásluhou" J. Foldyny? Ostatně svého času byla ustanovena severočeskou hejtmankou  J. Vaňhová, za přispění j. Paroubka a proti J. Foldynovi. J. F. tehdy zvolil taktiku, trochu se stáhnout. A tehdy právě došlo k poklesu "preferencí" J. Foldyny. Že instalace J. Vaňhové nebyla tou nejlepší možností, to ví dnes i J. Paroubek. Následně J. Paroubek se pokoušel kandidovat na severočeského hejtmana a neuspěl. Že by v tom měl J. Foldyna také trochu prsty?

J. Paroubek, hodnotí episodu j. Foldyny ve funkci místopředsedy ČSSD jako katastrofu. Fajn, tak se mrkněme, kdo v Gremiu, co dělal, např. Netolický nové Stanovy, křížem přes celou ČR houfně kritizované, ostatní místopředsedové se buď schovávali, nebo psali Pastýřské listy,  svým ovečkám. V tomto týmu se nedalo konstruktivně působit.

PO sjezdu vznikl nový tým, kde max. tak  J. Maláčové nelze upřít jistý akcent na socilální politiku, bohužel někdy klopotný (viz návrh odebrat rodičům dávky, pokud jejich děti nechodí do školy., nad tím dětští psychologové, soc. pracovníci i učitelé kroutí hlavou? děti se MAJÍ  řešit individuálním přístupem, nikoliv plošnou restrikcí!)

Prostě špičky ČSSD si z J. Foldyny dělají hromosvod, a  zde je známo, že pokud se hromosvod odstraní, pak ta budova se velmi snadno nějakým úderem blesku poboří. Ten Jarda je  asi trochu divnej, když tuto roli nechce přijímat, ba dokonce bez nadšení.

A závěrem: J. Paroubek sám několikrát hovořil o socdem, jako straně široce rozkročené, jak to myslí, nevím, současné špičky se, když už liší, jedině ve jménu. Apropó J. Paroubek, jako insider vůči ČSSD by tedy měl vysypat z rukávu tucet novyých a lepších (f/F)oldynů. Takže: Sem s nimi!


paysan

Plně souzním s názory pana Volného. Podle mne je pravým sociálním demokratem právě Foldyna, zatímco Petříček, Maláčová, Dienstbier, ale i Hamáček jsou ze zcela jiného těsta. Doporučuji nejčerstvější rozhovor s J.Foldynou: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nam-berou-posilaji-to-mnozicim-se-Africanum-Je-to-vykoristovani-a-genocida-pritvrdil-Foldyna-Radeji-necist-613840

 

Jiří Volný st.

Jaroslav Foldyna má podporu nejen od obyčejných lidí, například diskutujících na Novinkách, ale také, což je můj předpoklad, pana prezidenta a v neposlední řadě obyčejných členů ČSSD. Vtip je v tom, že ministři za ČSSD neodrážejí věkovou a profesní strukturu členstva a kopou za někoho úplně jiného, tedy voliče Zelených a TOP09. Dobře si pamatuji, že prvý pokus o vyhazov poslance Foldyny skončil pro Sluníčkáře neúspěchem.

Spíš než vyhazovat svérázného poslance by si mělo širší fórum sednout a  nastavit pravidla komunikace mezi mladosocialisty a starosocialisty, pokud to ovšem ještě jde. Ministři by si měli uvědomit, že se nahoru vyšplhali po zádech tisíců udřených členů a ne svojí výjimečností. Jarda Foldyna není jistě jediný, kdo má v ČSSD stejné nebo podobné názory. 

antoninsebek

Je to škoda. Každý máme své chyby. Já bych ale pana Foldynu nevyměnil ani za milion Maláčovek.