Jiří Paroubek: Jednání odborářů

konec levne prace
11.9.2018 15:15
Odbory zaznamenaly nesporný úspěch při jednání o navýšení mezd ve veřejném sektoru. Růst mezd o 8% v příštím roce dohodnutý při jednání s vládou, je prostě vynikající. Nyní se ovšem odboráři pokouší rozlousknout tvrdší oříšek. A to je kolektivní vyjednávání v soukromém sektoru o navýšení mezd v privátních firmách.

V minulém týdnu jsem četl článek známého ekonomického beletristy Kovandy, který před pár dny napsal, zřejmě se zcela vážnou tváří, že vláda vlastně nemá možnosti, jak ovlivnit růst mezd. Není to pravda. Má nejméně dva nástroje. Jednim je zajištění růstu minimální mzdy a dále je to růst mezd ve veřejném sektoru. Což tlačí na růst mezd také v korporátní sféře, tedy ve firmách. Je zřejmé, že majitelé řady firem jsou z tlaku na růst mezd celí nesví. Šéf Hospodářské komory Dlouhý už mluví o tom, že pokud dojde k vyššímu růstu mezd, bude to znamenat tvrdý úder firemním investicím, na které prostě nebude.

Ano, pokud bude růst mezd v privátní sféře příští rok nějakých 6 – 8%, měla by vláda přistoupit k potřebným změnám v oblasti daní, resp. daňových odpočtů. Mám na mysli především stoprocentní odpisy investic ihned při jejich uvádění do provozu. To by firemnímu sektoru mohlo velmi pomoci. V každém případě by to odrazilo argument, že nárůst mezd zabrzdí potřebné modernizační investice.

Republika potřebuje jak růst produktivity práce, což nelze zajistit jinou cestou než masivním uplatněním modernizačních investic, tak i růst mezd pracovníků, jejichž mzdová úroveň je dlouhodobě podhodnocená.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Společně s navyšováním mezd ve státním sektoru, by měla vláda zakládat vývojové dílny, zejména v okresech, které jsou ohroženy nezaměstnaností. Tedy neustále posilovat vývoj a výzkum a zároveň pružnými úvazky a rozumným režimem nejen zaměstnat část nezaměstnaných, zejména příliš mladých a příliš starých, ale také tlačit na pracovní podmínky a mzdy v soukromé sféře. Je zcela zřejmé, že Klausova neviditelná ruka trhu se už dávno unavila a soukromý sektor nemá na rychlé tempo změn a bude do budoucna jenom doplňkem ke státnímu. Už dnes má stát na krku milióny důchodců, dětí, lékařů, učitelů, a dalších státních profesí, ale take vlastní řadu velkých podniků, které si nevedou nijak špatně.