Jiří Paroubek: Spekulace o rozhodnutí ČNB

obrazek
1.4.2017 10:25
Takzvaný měnový závazek ČNB začíná ležet v žaludku mnohem více lidem, nežli to bylo v těch posledních více než 3,5 letech. Na počátku této podivné politiky ČNB, tedy v listopadu 2013, jsem byl vlastně jediný, kdo na tento hloupý postup vedení ČNB útočil. Po pár týdnech se přidal M. Zeman, a to bylo dobře. Ale nikdo z výkonných politiků, počínaje premiérem (B. Sobotka postup ČNB dokonce podpořil a ministr financí Babiš moudře mlčí, aby na jeho slova došlo…), se k tomu vlastně nevyjadřuje, jako kdyby to byla jen věc vedení ČNB.

Vedení ČNB jistě nese za toto rozhodnutí hlavní odpovědnost, ale ve vyspělých západních zemích nemůže být takovéto rozhodnutí centrální banky provedeno bez alespoň základní konzultace s šéfem vlády nebo ministrem financí, a nejlépe s oběma. To se v tomto případě nestalo. A to je špatně.

Český dovoz surovin, včetně energetických surovin, byl zbytečně o nějakých 8-10 %, a dnes ještě o více, dražší, nežli by musel být. Zvýšená cena surovin, včetně potravinářských komodit, průmyslových kovů a energetických surovin se potom promítá do finální ceny z Česka vyváženého zboží. Není to tedy tak, že intervence ČNB jsou jednoznačně výhodné pro vývozce. Protože po zvýšení cen surovin v důsledku nákupu za ke koruně silnější euro i dolar, si výrobci musí započítat zvýšené náklady za dovoz surovin do svých výrobních nákladů. A vývozci musí pracovat s vyšší nákupní cenou zboží nakupovaného od výrobců.

Celé opatření v zásadě také bránilo rychlejšímu uplatňování dovozu těch nejprogresivnějších výrobních technologií, strojů a zařízení že zahraničí. Ve svých důsledcích tedy toto opatření ČNB bránilo provedení skutečné technologické revoluce a robotizace v českém průmyslu. A to je smutné a to by vládu mělo zajímat v první řadě. Právě vláda je totiž odpovědná za hospodářský vývoj a progresivní nárůst příjmů obyvatelstva. Ovšem vládu jako kdyby to nezajímalo, jakoby se ztotožňovala s lobby některých vývozců a jako kdyby jí neležel na srdci zájem převážné části českých občanů. Nyní se snad konečně blíží okamžik, kdy vedení ČNB skoncuje s hloupým měnovým závazkem.

ČNB na celé akci za tři a půl roku vyházela, téměř dva biliony korun. Tedy, jinak řečeno, realizace měnového závazku, to znamená nákup eur, směřující k udržení kurzu koruny a eura v poměru 27:1, stál zatím daňové poplatníky dva biliony korun. A co bude dál?

Protože v oběhu jsou dva biliony korun, které byly vytištěny v podstatě na pokrytí této potřeby vedení ČNB, nastane po ukončení intervencí silné kolísání kurzu koruny k euru i dolaru. A toto kolísáním kurzu vývozcům vůbec nezávidím. Jak se proti kurzovém riziku zajistí v situaci, kdy kurz divoce skáče nahoru a dolů? To pro vývozce není zrovna příjemná vyhlídka...

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

On se ten okamžik ukončení hloupého měnového závazku  (ne)blíží už čtvrtým rokem.  Aby však mohl být  skutečně ukončen, musel by buď povolit tlak na posílení koruny, res. musela by oslabit a nebo by ČNB musela akceptovat možné posílení koruny. Jenže oslabit korunu se nedaří a posílení koruny je pro ČNB neakceptovatelné. Kdy to tedy skončí neví asi ani David Copperfield.