Jiří Paroubek: Vláda na cestě ke generální stávce

stávka
30.4.2022 00:23
Když jsem ve čtvrtek večer poslouchal v diskusním pořadu CNN Prima News, kterého jsem se zúčastnil -své názorové oponenty z řad ODS (bývalého premiéra za ODS Nečase a bývalého ministra za ODS Langera), byla to jen ozvěna řečí, které vedou představitelé současné vlády a ODS k situaci v zemi i např. na Ukrajině. Nic nového pod sluncem....

Oni jsou naprosto spokojeni s tím, jak vláda vykonává svůj mandát. Vlastně všechno úsilí vlády je - podle nich - zalito sluncem. A vláda P. Fialy prý musí vymetat svinčík po Babišově vládě.

Je pravdou, že vláda P. Fialy přišla do čela státu po volbách, v nichž nezískala většinu voličů a pouze proto, že propadly některé strany pod úroveň 5% voličů (ČSSD, komunisté ad.), mohla sestavit pravicovou vládu. Proto by měla být pokornější.

Málokdo z toho jednoho milionu hlasů voličů odevzdaných pro jiné politické strany, které propadly pětiprocentním roštem volitelnosti, by volil tuto vládní koalici.

Nová vláda musela řešit jednak problém pandemie covid-19, která naštěstí odeznívala. Musela ale zejména řešit otázku uprchlíků z Ukrajiny, kterých je v tuto chvíli v naší republice registrováno přes tři sta tisíc. A můžeme očekávat ještě jejich další přírůstky třeba až k půl milionu osob.

Jedním z klíčů k uklidnění situace s uprchlíky, tedy aby se začali vracet do své domoviny, je mír mezi válčícími stranami na Ukrajině. A to udržitelný mír, který bude po ukončení konfliktu garantovat bezpečnost jak Ukrajiny, tak Ruska.

Fialova vláda se soustřeďuje, pokud jde o Ukrajinu, na dodávky nejen humanitárního charakteru, ale podle mého názoru, bohužel, i dodávky zbraní. Zapojuje se do úsilí většiny zemí Západu vedeného Spojenými státy o oslabení Ruska. Rusko má na Ukrajině zhruba devadesátitisícový expediční sbor a proti sobě půl milionovou ukrajinskou armádu.

Ať se to někomu líbí nebo ne, ruské síly postupují pomalu, ale jistě a jsou zřejmě schopny dosáhnout cílů, které si na východě a jihu Ukrajiny předsevzaly.

Vláda P. Fialy se věnuje, řekl bych naplno, právě a vlastně jen ukrajinské krizi a zanedbává problémy vlastní země.

Mezitím dramaticky rostou ceny plynu pro domácí obyvatelstvo a také pro spotřebitele z podnikatelského sektoru. A vláda není kromě kosmetických úprav schopná udělat nic. Lze očekávat, že po razantním nárůstu cen plynu dojde také k razantnímu nárůstu také v řádech desítek procent u elektrické energie. Zhruba o 50% oproti loňsku vzrostly ceny pohonných hmot (PHM), tedy nafty a benzinu. 

Potravinářská komora na základě pečlivých analýz došla k názoru, že dojde k nárůstu cen potravin o cca 25%. Obávám se, že tento očekávatelný nárůst cen potravin je již realitou. Vlastně neexistuje významnější položka zboží či služeb, kde by ceny zůstaly nezměněny a nesměřovaly vzhůru. A to často velmi významně. 

Nominální nárůsty mezd v podnikatelském sektoru (i ve veřejném) sektoru jsou minimální a při očekávatelné inflaci 20 – 25%, prostě dojde k poklesu životní úrovně lidí, zejména zaměstnanců, zřejmě až o jednu pětinu.

A vláda nedělá proti tomu prakticky nic. Přišla teď s dávkou 5000 Kč na jedno dítě u domácnostní, které nemají čistý roční příjem vyšší než 1 mil. Kč. Vláda rozpoutá v tomto případě stejnou papírovou vojnu, jakou rozpoutala u příspěvku na bydlení, kde z potřebných
několika set tisíc lidí, se za několik týdnů do konce týdne minulého přihlásilo o toto navýšení jen cca 20 tisíc lidí.

Prostě vláda připravuje taková administrativní řešení, která jsou pro lidi obtížně řešitelná. A to je také zřejmě záměr, aby se co nejméně lidí dostalo k penězům ze státního rozpočtu, na které jinak mají nárok.

Stejně tak vláda nevyužila písemný materiál Evropské komise (EK), kterým Brusel dává národním vládám možnost, uhradit část zvýšených nákladů na energie firem ze státního rozpočtu. Vláda by pro tento účel musela ze státního rozpočtu uvolnit několik málo miliard korun. Ani to ale není ochotná udělat. Není tedy ochotná pomoci střednímu podnikatelskému stavu řešit nemalé problémy živností a malých podniků, např. pekařů, cukrářů, malovýrobců všeho druhu atd. s rostoucími cenami energií a PH.

Vláda se nestará o lidi. Jak řekla předsedkyně TOP 09, poněkud přespříliš upřímně, starat se o lidi, to prý není úkolem vlády. Nevím sice, o co by se vláda měla jinak starat, ale možná si paní předsedkyně Pekarová myslí, že je na nějaké velké módní přehlídce, kde se udělují ceny za nejhezčí outfit. Ale miliony našich lidí mají jiné starosti, a to přímo existenční starosti. 

Nejsou to jen ti tzv. chudší, ale dnes se do kategorie ohrožených nárůstem životních nákladů přesunují významné části střední třídy. Je jen otázka času, kdy také desetitisíce plátců splátek hypoték dostane vyměřeno vyšší platby splátek a budou se svými rodinnými rozpočty v těžko řešitelné situaci. A někdy i v koncích. 

Dvě třetiny české společnosti mají příjmy pod celostátní průměrnou mzdou. Pokud těmto domácnostem vzrostou náklady každý měsíc o 8, 10 či 12 tisíc korun, jsou v pasti.

V každém případě jsou v pasti státní zaměstnanci, jimž nebylo přidáváno na mzdách vůbec anebo jen velmi málo.

Česká společnost zažívá něco, u čeho zatím neasistovala žádná česká vláda. Stojíme před bezprecedentním poklesem životní úrovně lidí, možná až o pětinu a vláda je vcelku happy.

Myslím, že k tomu, aby se členům vlády rozsvítilo v hlavách, je potřeba, aby pracující dali masově najevo svou nespokojenost. A takovým projevem je jedině generální stávka.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Ještě možná doplním nějaké ty zajímavosti z mých cest s transparentem kolem parlamentu. Občas potkám nějakého toho poslance a nebo politika, a většina z nich zapíchne oči do chodníku, jen aby se nemusela na ten můj transparent podívat. To byl také případ generála Koláře, to je ten, který porazil maršála Koněva, tedy porazil ho jen tím, že mu podřízl jeho kamenný podstavec, tak s tím jsme se potkali napřímo, nikde nikdo, jen já a on proti sobě a on uhýbal očima, jak jen mohl, a já mu říkám, když jsem ho míjel „ale jen se podívejte, jak se u nás krade“. Tak vidíte, ricinového hrdinu, jak se bojí pohlédnout pravdě do očí.

   Nedávno u parlamentu natáčela ČT rozhovor s nějakým poslancem, a já vidouce tu snímající kameru, tak jsem zvolit trasu tak, abych tomu dotyčnému poslanci prošel za jeho zády, samozřejmě že s plánem nastavit transparent tak, aby se do záběru dostal i ten můj transparent. Kameraman to pochopil, jakou kulišárnu mám v plánu, a tak rozhovor přerušil, jen aby se snad do záběru nemohlo dostat něco, co je bezprostřední, tedy nepřipravené dopředu. Já jsem psal do ČT reportéři třikrát, dokonce jsem jim nabízel, že rozhovor o elektrárně začneme u sochy Svatého Václava, samozřejmě já budu s tím transparentem v ruce. Ne, o nic takového „ze života“ ČT zájem nemá, je to nechutné.  

   Nedávno jsem potkal u parlamentu bývalého ministra průmyslu Havlíčka. Přece jen hned poznáte, že ti Babišovi ministři, to byla přece jen nějaká klasa na rozdíl od těch ustrašených Fialových ministrů. Tak ten pohled neodklonil a pohlédl na ten transparent, a já na transparentu měl napsáno - škoda 15 miliard a on jak mě míjel, tak říká, jen 14 to bylo. Já říkám, děkuji, opravím, takže už běhám s transparentem se škodou 14 miliard korun.

cernik

Tak jsem si říkal, zda J. Paroubek poslal i kopii této úvahy
J. Střeďulovi na právě probíhající sjezd ČMKOS.

 

Standa

Zloději a zkorumpovaní lidé sedí vysoko, jsou nedosažitelní, protože jsou kryti politickou mocí ! Je to americká mafie, která má obšlápnuty politiky a jurisdikci - obyčejná liberální demokracie - korupce vždy a všude.

opatovice328

Jiná cesta nám asi nezbyde, než ta generální stávka. Na příkladu Slovenska vidíme, že tamní vláda už si nedělá žádné vrásky z toho, že je maximálně nepopulární, naopak, vědět, že příští volby už má tamní vládní koalice stejně prohrané, tak to vede k tomu, že už se odhodí veškeré skrupule a do takovéto posice tu naši pětikolku pustit nesmíme. Mimochodem, ohledně FAKE NEWS, celý tento současný politický systém se dostal k moci jen a jen na základě jedné mega lži, a tou byla smrt studenta Śmída, kde se tedy v těchto lidech (Romancová a spol.) bere ta drzost, ustavovat týmy na vyhledávání fake news na webech, když právě díky jedné fake news jsou oni tam, kde jsou? Bylo to v roce 2012, kdy jsme chodili před Úřad vlády protestovat proti Nečasovi a Kalouskovi, a vláda za pár měsíců padla, ne tak zcela jen zásluhou nás několika, co jsme tam každý den stáli před Úřadem vlády a řvali "DEMISE", to netvrdím. Já dnes po 10 letech chodím ke stejné budově s transparentem " TURECKÁ ELEKTRÁRNA ADULARYA – KORUPCE ZAKRÝVANÁ TOUTO VLÁDOU – ZTRÁTA 14 MILIARD KČ Z NAŠICH DANÍ“, jen tak sám voják v poli, projdu kolem Úřadu vlády tam a zpět, pak projdu kolem parlamentu a přes Malostranské náměstí projdu Karlův most a dojdu na Staroměstské náměstí, a pak přes Václavák až nahoru k Muzeu a odtud jedu domů. Kdybyste mě potkali, tak nejsem blázen, já na tom projektu v Turecku 8 let byl, a vím o něm téměř vše, kdo si na něm nacpal kapsy. Mně už totiž nic jiného nezbývá, než šlapat ulice, já využil veškeré zákonem dané prostředky, až po stížnost na Nejvyšší státní zastupitelství na politické blokování vyšetřování této kauzy, oslovil jsem  všechny televize, aby udělaly pořad o této skandální korupční kauze, která nás bude stát 14 - 15 miliard korun s tím, že si přijdu i sednout před kameru a budu o tomto případu povídat, není ale zájem na žádné televizi, aby se občan dozvěděl, jak se nakládá s jeho daněmi. Jen bych připomněl, že dnes zarazíme další hřebíček do rakve této vlády, a to demonstrací na Letné ve 14 hodin s požadavkem na demisi této vlády. Doufám, že tak jako u Nečasovy vlády, budou tyto demonstrace předzvěstí brzkého pádu této současné hrůzovlády.