Levné obecní byty, levné hypotéky

Jiri-Paroubek-1403-02
9.8.2017 14:10
Čekal bych, že právě toto bude jedním z hitů volebního programu ČSSD. Vždyť už před 10 – 12 lety tato strana přicházela s podobnými náměty ve svém programu, jako nyní přicházejí – hádejte kdo, no – Lidovci.

Podle Lidovců by stát měl rozvinout výstavbu zhruba 30 tisíc obecních bytů, na něž by Státní fond rozvoje bydlení bezúročně půjčil samosprávám, tedy myslí se zřejmě obcím a možná i krajům, 45 miliard Kč. To tedy znamená zhruba 1,5 milionu korun na každý byt.

Sociální demokracie kdysi ve svém programu – a vím to, protože jsem to sám formuloval – přišla s něčím podobným. Vlastně se lišila pouze ve zdroji financování, ze kterého by samosprávy případně veřejně prospěšná sdružení měly na bytovou výstavbu obecních bytů čerpat. Navrhoval jsem tehdy, aby obcím půjčovaly přímo banky, alespoň s částečnou zárukou ze strany státu a aby stát, prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení dotoval úroky z úvěru.

Podle tohoto modelu by nebylo zatížení veřejných rozpočtů tak vysoké, jako u toho nynějšího lidoveckého. Nicméně Lidovci přicházejí s dobrým návrhem, který může pomoci nejen potřebným lidem, kterých je v celé republice určitě více nežli 30 tisíc, ale může významně pomoci i středně velkým stavebním firmám i jejich menším subdodavatelům na českém a moravském venkově.

Stejně tak je dobrý další lidovecký návrh v bytové oblasti, který uvažuje o snížení úroků z hypotečních úvěrů použitých na výstavbu bytů odpočtem části úroků za každé vyživované dítě.

Sociální demokracie má jistě ve svých řadách experty – např. JUDr. I. Přikryla – kteří by dokázali program v oblasti bydlení zpracovat kvalitněji a odvážněji, nežli se to povedlo Lidovcům. Ale pokud žádný takový program nebude veřejnosti předložen, bude ten lidovecký program určitě velmi atraktivním příspěvkem ve vedení volební kampaně této strany.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Hlavní problém není až tak v nedostatku bytů, nýbrž v jejich cenové nedostupnosti. Volných bytů a domů je údajně více , než půl milionu, ale požadované nájmy neodpovídají kupní síle. Stavět nové byty určitě ano, ale bez efektivnějšího hospodaření s bytovým fondem to stejně k větší dostupnosti bydlení nepřispěje. Pokřivený trh s bydlením má na svědomí především nízké zdanění nemovitostí. Bez citelného zvýšení této daně se k dostupnějšímu bydlení neposuneme. Dále  se jen bude zvyšovat počet prázdných bytů a současně i lidí bez domova.